Grudzień '70, czyli "Ostry dyżur"

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 16:07
Można metaforycznie rozumieć tytuł słuchowiska Wojciecha Fulka, które tuż po premierze w Radiu Gdańsk w 50. rocznicę "czarnego czwartku", zostało przedstawione na przedostatniej w 2020 roku "Scenie teatralnej Trójki". 
Wojciech Fułek  Foto: Polskie Radio
Wojciech Fułek Foto: Polskie RadioFoto: Polskie Radio

szczecin grudzień 70 1200.jpg
Grudzień '70 – serwis specjalny Polskiego Radia

Nie miało prawa być inaczej, to tylko z Trójmiasta mogło trafić do nas słuchowisko, upamiętniające tamte wypadki. 


Posłuchaj
53:43 2020_12_20 20_07_01_PR3_Scena_Teatralna_Trojki.mp3 Dramatyczny Czarny czwartek z perspektywy szpitalnego ostrego dyżuru (Scena teatralna Trójki)

 

Kilka tygodni temu dowiedzieliśmy, że w Radiu Gdańsk zaczynają się prace nad "Ostrym dyżurem". Tytułowy dyżur miał pełnić w gdyńskim szpitalu 17 grudnia 1970, a pełnił przez tydzień, młody lekarz (Mirosław Baka) – główny bohater słuchowiska.


Mirosław Baka, fot. Grzegorz Śledź Mirosław Baka, fot. Grzegorz Śledź

Autor wyobraził sobie Marię Seweryn w roli oficer MO w Gdańsku. Marię poznał podczas realizacji w Wejherowie swojego słuchowiska "Morze w czasach zarazy" i dzięki tamtemu spotkaniu z aktorką pojawił się pomysł, by ponownie zaprosić ją do współpracy. 

W efekcie, mamy wyjątkową okazję posłuchania duetu: Maria Seweryn – Mirosław Baka. 


Maria Seweryn Maria Seweryn, fot. Katarzyna Goleniewska

Fabuła sztuki jest naturalnie fikcyjna, okoliczności, niestety prawdziwe. Wojciech Fułek uniknął zarazem stereotypów myślenia o Grudniu '70. Dotyczy to także warstwy muzycznej, tak zawsze ważnej w jego słuchowiskach. Klimat buduje "stary, dobry" rock anglosaski oraz polski blues, czyli utwory zespołu Breakout. Fragment "Kolędy dla nieobecnych" Zbigniewa Preisnera wykonuje Kacper Fułek.

Wojciech Fułek sam też krótko zapowie swoje słuchowisko, a tuż po, w specjalnym wydaniu MBK – przedstawimy dłuższe z nim spotkanie (patrz: artykuł na stronie MBK).


***

Do słuchania "Sceny teatralnej Trójki" zaprosiliśmy w niedzielę (20 grudnia) o godz. 20.05.

Baszka Marcinik i Kuba Sadowski – wydawca.

"Ostry dyżur" - premiera w Radiu Gdańsk - 17.12.2020; powtórka na STT - 20.12.2020, godz. 20.05.

Autor - Wojciech Fułek
Reżyseria - Paweł Chmielewski
Reżyseria dźwięku - Jacek Puchalski
Opracowanie muzyczne - Wojciech Fułek i Kacper Fułek
Występują: Mirosława Baka, Martyna Kowalik, Maria Seweryn, Krzysztof Janczar, Piotr Cyrwus, Ewelina Oleś, Konrad Darocha, Anna Wicka, Dariusz Szymaniak, Agnieszka Baranowska, Piotr Biedroń, Kacper Fułek.
Czas trwania – 52'38''

Prezesowi Radia Gdańsk, Panu Adamowi Chmieleckiemu, dziękujemy za udzielenie nam praw do retransmisji słuchowiska. 

Czytaj także

"Stół z powyłamywanymi nogami" na STT. Posłuchaj

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2020 21:00
7 grudnia minie rok od ogłoszenia werdyktu jury konkursu Trójki i Stowarzyszenia ZAiKS na dramat radiowy pod hasłem "Nasłuchiwanie: Gościnność". II Nagrodę w konkursie Trójki i ZAIKS-u otrzymała Agnieszka Charkot ze sztuką "Stół z powyłamywanymi nogami. Ćwiczenia ze słuchania".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słuchowisko "Przyjdź" - czyli "Gościnność" raz jeszcze. POSŁUCHAJ

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2020 21:00
Listopadową premierą na "Scenie Teatralnej Trójki" zamknęliśmy cykl słuchowisk, które zostały zrealizowane na podstawie sztuk nagrodzonych oraz wyróżnionych w 2019 roku w konkursie Trójki i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS pod hasłem "Nasłuchiwanie. Gościnność".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Papież" – podsumowanie roku na STT. Posłuchaj słuchowiska

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2020 21:00
W kończącym się roku powstało niewiele premier dla "Sceny teatralnej Trójki". Zadbaliśmy jednak o to, by każda z nich – mimo wiadomych trudności – była wyjątkowa.
rozwiń zwiń