Latawiec – ponownie nad Myśliwiecką!

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2020 20:35
Podsumowanie roku w 2020 jest nietypowe, bo wolelibyśmy o nim jak najszybciej zapomnieć. Na tydzień przed jego końcem proponujemy więc posłuchanie jednego z naszych ulubionych słuchowisk z Archiwum Polskiego Radia, powtórzonego już w czasie nielicznych premier. To "Latawiec z betonu" Moniki Milewskiej w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego – nasz, Trójkowy "Kevin", czyli można go słuchać w nieskończoność.
Piotr Adamczyk w studiu radiowej Trójki
Piotr Adamczyk w studiu radiowej TrójkiFoto: Wojciech Dorosz/PR

Zapraszamy więc, pewni, że przypominamy słuchowisko idealne na świąteczny wieczór.

Baszka Marcinik oraz Kuba Sadowski – wydawca.

Poniżej – tekst, który towarzyszył premierze, aktualizowany 18.10.2019 roku, bogaty w dokumentację fotograficzną.

***

Po raz pierwszy od wielu lat posłuchamy na "Scenie teatralnej Trójki" adaptacji powieści. Scenariusz/adaptację na podstawie "Latawca z betonu" napisała jego autorka – Monika Milewska, która debiutuje tym samym na naszej scenie.

Słuchowiska, będące realizacją jej sztuk, prezentowane były wcześniej w Programie II Polskiego Radia. To "Podróż na Księżyc" (w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz), nagrodzona Grand Prix na Festiwalu Dwa Teatry oraz "Dzień, w którym umarł Prokofiew" (w reżyserii Darka Błaszczyka).

Monika Milewska (fot. Wojciech Milewski) Monika Milewska (fot. Wojciech Milewski)

"Latawiec z betonu" ukazał się niecałe dwa lata temu, a już doczekał się telewizyjnej adaptacji (w Teatrotece). Od początku wiedzieliśmy, że opowieść ta zasługuje na swoją wersję dźwiękową. Zachwycił nas koncept, jakim posłużyła się autorka powieści, by opowiedzieć nam naszą najnowszą historię. Tytułowy latawiec jest słynnym falowcem na gdańskim Przymorzu. Głównym bohaterem powieści i zarazem słuchowiska jest z kolei inżynier-wizjoner, który swoiście zagiął przestrzeń, projektując w latach 70. budynek mieszkalny typu moloch o długości 860 m i o połamanej linii. Autorka powieści wyciągnęła z jego projektu wniosek: zaginająca się przestrzeń musi pociągać za sobą zagięcie czasu. Czym z kolei ów fizyczny eksperyment zaowocował, wiedzą już czytelnicy powieści, teraz my mamy szansę przekonać się, w jakim stopniu nasz pomysł, by koncept Moniki Milewskiej przełożyć na dźwięk, czyli słuchowisko, był wizjonerski.

Okładka książki "Latawiec z betonu" Okładka książki "Latawiec z betonu"

Do wyreżyserowania słuchowiska zaprosiliśmy Wawrzyńca Kostrzewskiego, laureata Grand Prix Festiwalu Dwa Teatry 2019, którą to nagrodę otrzymało jego "Wesele", zrealizowane w Teatrze TVP. Wcześniej "Walizka" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, zrealizowana przez niego w Teatrotece, otrzymała na Dwóch Teatrach Grand Prix. Na Festiwalu Dwa Teatry został on też uhonorowany za reżyserię "Listów z Rosji". Wawrzyniec Kostrzewski jest także twórcą telewizyjnego serialu satyrycznego "La La Poland". I to było częścią naszego planu: zaprosić reżysera nie tylko utalentowanego, ale również obdarzonego poczuciem humoru, które pozwala spojrzeć na nasze sprawy z właściwej perspektywy, czyli z dystansu.

Wawrzyniec Kostrzewski Olga Sarzyńska i Baszka Marcinik (fot. Jakub Sadowski) Wawrzyniec Kostrzewski Olga Sarzyńska i Baszka Marcinik (fot. Jakub Sadowski)

Reżyser z kolei zaprosił do zagrania głównej roli aktora, z którym z powodzeniem współpracował ("Listy z Rosji" oraz "Wesele"), czyli… Piotra Adamczyka – laureata Nagrody miesięcznika Teatr, im. Aleksandra Zelwerowicza 2019 (za rolę Poety w "Weselu").

Premierę poprzedzi krótka rozmowa z autorką powieści i jej radiowej adaptacji – Moniką Milewską.

Zapraszamy więc do odbycia wraz z nami szalonej podróży "latawcem", a precyzyjnie – wzdłuż gdańskiego falowca! 

***

"Latawiec z betonu" – powtórka: 25 grudnia 2020, godz. 20.00.

Autorka scenariusza na podstawie własnej powieści – Monika Milewska

Reżyseria – Wawrzyniec Kostrzewski

Reżyseria dźwięku – Maciej Kubera

Muzyka – Mateusz Wachowiak i Konrad Wantrych

Występują:

Piotr Adamczyk

Olga Sarzyńska

Maria Ciunelis

Aleksandra Kowalicka

Joanna Pach-Żbikowska

Maria Semotiuk

Waldemar Barwiński

Łukasz Lewandowski

Mateusz Weber

Robert Majewski

Krzysztof Szczepaniak 

Czas trwania: 50'27"

Powieść opublikowało w 2018 roku Wydawnictwo WAM.

***

Na "Scenę teatralną Trójki" zapraszamy Państwa w piątek (25 grudnia) o godz. 20.00.

Zobacz więcej na temat: Barbara Marcinik

Czytaj także

Grudniowa huśtawka pogodowa

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2020 18:00
Grudzień jest miesiącem wyjątkowym. Tradycja i nasze upodobania sprawiają, że życie nabiera tempa: Święty Mikołaj i zbliżające się święta Bożego Narodzenia mobilizują nas do zwiększonej aktywności i radosnych, nerwowych zarazem przygotowań.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Między grudniem i grudniem

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2020 22:00
Grudzień 1970 i grudzień 2020. Wehikuł czasu przeniósł nas do wypadków sprzed 50 lat na Wybrzeżu. Powrót z tamtej tragicznej zimy do teraźniejszości byłby wyjątkowo trudny, gdyby nie… artyści i ich sztuka.
rozwiń zwiń