Słuchowisko "Radio Wolna Europa". Losy ludzi, losy radia

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2021 20:03
W czwartą niedzielę stycznia przypomnieliśmy słuchowisko Edwarda Dewereńskiego pod tytułem "Radio Wolna Europa". Premiera sztuki uhonorowanej III Nagrodą w Konkursie "Nasłuchiwanie. Niepodległość" odbyła się 25 listopada 2018 roku.
Edward Dewereński
Edward Dewereński Foto: Wojciech Dorosz/Polskie Radio

Baczynski 1200.jpg
Krzysztof Kamil Baczyński w nowym serwisie internetowym portalu PolskieRadio24.pl

Przypominamy to słuchowisko, opowiadające o trzech etapach z historii Polskiego Radia, w dwa dni po setnej rocznicy urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. 22 stycznia 2021 roku na warszawskim Powiślu, na ścianie domu przy ulicy Solec 85, został z inicjatywy Narodowego Centrum Kultury odsłonięty mural upamiętniający poetę, który zginął w czwartym dniu Powstania Warszawskiego. W naszym słuchowisku jest scena z czasu Powstania, w której jeden z dwóch głównych bohaterów przywołuje poetę i jego wiersz. Po wojnie zostanie on dziennikarzem tytułowego RWE. 


Posłuchaj
53:47 2021_01_24 20_05_55_PR3_Scena_Teatralna_Trojki.mp3 Słuchowisko "Radio Wolna Europa" i rozmowa z twórcami (Scena teatralna Trójki)

 

Emisję słuchowiska poprzedziliśmy spotkaniem z jego autorem, a po emisji słuchowiska Tomasz Man zaprosił nas na pierwszą w 2021 premierę, która odbędzie się za tydzień, 31 stycznia 2021 roku o godz. 20.05.

"Radio Wolna Europa" Edward Dewereński – powtórka 24 stycznia 2021 roku o godz. 20.05.

"Radio Wolna Europa" Edwarda Dereńskiego "Radio Wolna Europa" Edwarda Dewereńskiego

***

"Radio Wolna Europa" to debiut Edwarda Dewereńskiego.

Młody autor sztuki napisał ją pod pseudonimem. Dlaczego? "Żeby spróbować zacząć od zera". Wcześniejsze jego dramaty, "zarówno radiowe, jak i sceniczne", nie zostały zrealizowane. Laureat III nagrody interesuje się historią, jest zwolennikiem tradycyjnego teatru. Lubi "łączyć rzeczywistość z fikcją". "Uważam, że w teatrze – pisze w przysłanej nam notce – mogłoby wydarzyć się to, co w świecie seriali. Twórcy zaczęli tworzyć bardziej filmowe i poważne seriale niż same filmy".

Mural poświęcony Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu na ścianie budynku przy ul. Solec 85 w Warszawie   Foto: Barbara Marcinik Mural poświęcony Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu na ścianie budynku przy ul. Solec 85 w Warszawie Foto: Barbara Marcinik

Ogłaszając nasz konkurs, chcieliśmy poszukać autorów, którzy "odświeżyliby" repertuar radiowego teatru. Realizując go, zdaliśmy sobie sprawę, że brakuje nam współczesnych sztuk. Jubileusz stał się okazją, by spróbować zachęcić piszących do swobodnej interpretacji hasła "niepodległość".

"Radio Wolna Europa" stanowi oryginalną propozycję przyjrzenia się trzem "rozdziałom" ze skomplikowanej historii niepodległości: sierpień/wrzesień 1939, sierpień 1944 i 1952 rok. To zarazem historia oglądana z perspektywy radia: końca XX-lecia międzywojennego, powstańczego, powojennego propagandowego i wreszcie tytułowego Radia Wolna Europa.

Mural poświęcony Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu na ścianie budynku przy ul. Solec 85 w Warszawie   Foto: Barbara Marcinik Mural poświęcony Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu na ścianie budynku przy ul. Solec 85 w Warszawie Foto: Barbara Marcinik

Bohaterami sztuki są dwaj dziennikarze radiowi: Walenty i Leon, pracujący w Polskim Radiu, których ścieżki po wybuchu wojny rozchodzą się, ale z radiem związani są do końca. Reżyserii sztuki podjęła się, debiutując w tej roli, aktorka Teatru Narodowego – Dominika Kluźniak.


Edward Dewereński – "Radio Wolna Europa"

Reżyseria – Dominika Kluźniak

Reżyseria dźwięku – Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne – Marian Szałkowski


Występują:

Waldemar Barwiński

Paweł Ciołkosz

Krzysztof Dracz


Czas trwania – 33'10"

***

Na "Scenę Teatralną Trójki" w niedzielę (24 stycznia) zaprosili Barbara MarcinikKuba Sadowski (wydawca).

Barbara Marcinik

Czytaj także

"Morze w czasach zarazy". Rok 2020 na STT

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2021 20:05
Chcemy jak najszybciej rozstać się – myślami także – z 2020, dlatego też spieszymy się z zakończeniem podsumowania wydarzeń na "Scenie teatralnej Trójki". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ostatnia konna wyprawa Marion

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2021 09:09
Zamykamy rok 2020 na "Scenie teatralnej Trójki", przypominając jeszcze jedno słuchowisko z Archiwum Polskiego Radia, w cyklu "Perły" z tegoż Archiwum. "Droga Marion" Romualda Wiczy-Pokojskiego była jedną z dwóch premier, które powstały w minionym roku latem, poza studiami Teatru PR, w bezpiecznych warunkach, w dwu-osobowej obsadzie. Została jednak profesjonalnie zrealizowana z muzyką "na żywo". Post-produkcja odbywała się już naturalnie w Teatrze PR.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwsza "Podróż na Księżyc" w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 14:00
"Podróż na Księżyc" na "Scenie Teatralnej Trójki" zaprezentujemy po raz pierwszy, choć swoją premierę miała w Programie 2 Polskiego Radia w 2014 roku. Słuchowisko w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz rok później otrzymało Grand Prix Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie.
rozwiń zwiń