"Spisek Komandorów" na STT. Posłuchaj

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2021 21:00
"Spisek Komandorów" – to drugie, prezentowane na "Scenie Teatralnej Trójki" słuchowisko, które zrealizowane było w Radiu Gdańsk. Tam też odbyła się jego premiera 1 listopada 2019 roku.
Paweł Chmielewski i Dorota Kolak
Paweł Chmielewski i Dorota KolakFoto: Radio Gdańsk/Julia Rzepecka

Posłuchaj
54:08 2021_02_21 20_06_44_PR3_Scena_Teatralna_Trojki.mp3 "Spisek Komandorów" w reżyserii Pawła Chmielewskiego (Scena Teatralna Trójki)

 

Akcja sztuki Wojciecha Fułka, napisanej na zamówienie Radia Gdańsk, toczy się w dwóch planach czasowych, co charakterystyczne dla twórczości radiowej sopockiego autora. Pierwszy plan stanowią lata 1950-1952. Drugi – dotyczy naszych czasów. Część współczesna sztuki, osadzona w roku 2017, jest fikcyjna, ale  jak podkreśla autor – odwołuje się do prawdziwych zdarzeń. 

Mirosław Baka i Piotr Biedroń Foto: Radio Gdańsk/Julia Rzepecka Mirosław Baka i Piotr Biedroń Foto: Radio Gdańsk/Julia Rzepecka
 

Reżyser – Paweł Chmielewski – miał niełatwe zadanie, tym bardziej że słuchowisko wymagało zaangażowania dużej obsady. Udało się jednak zgromadzić świetną gdańsko-gdyńską ekipę, zasiloną przez aktorów z Warszawy. W obecnej sytuacji tego typu przedsięwzięcie wydaje się niemożliwe. 

"Spisek Komandorów" został wydany na płycie z okazji 75-lecia Radia Gdańsk.

Szczegóły, dotyczące realizacji słuchowiska, odnajdziemy tutaj.

Wojciech Fułek  Foto: Radio Gdańsk/Julia Rzepecka Wojciech Fułek Foto: Radio Gdańsk/Julia Rzepecka

Uprzedzamy, że los głównego bohatera – komandora Stanisława Mieszkowskiego – zapisał najmroczniejsze karty naszej powojennej historii. Na okładce płyty czytamy: "fałszywie oskarżeni, brutalnie torturowani, skazani w sfingowanym procesie, zamordowani, pochowani w bezimiennych grobach".

Autor poprzedził prezentację słuchowiska na STT krótkim komentarzem.

***

Wojciech Fułek – "Spisek Komandorów" – powtórka na STT 21.02.21. – 20.05.

Reżyseria – Paweł Chmielewski

Realizacja akustyczna – Jacek Puchalski

Muzyka – Jan Chmielewski

Wokaliza – Kacper Fułek


Występują:

Krzysztof Janczar – Komandor Stanisław Mieszkowski

Dorota Kolak – Hanna Mieszkowska

Mirosław Baka – Kapitan Aleksander Drej

Piotr Cyrwus – Major Niedzielin

Krystyna Łubieńska – Babcia

Ewelina Oleś – Dziennikarka Iza

Igor Michalski – Dyrektor Radia

Piotr Biedroń – Strażnik

Dariusz Szymaniak – Prawnik

Dominik Rougier – Witek Mieszkowski

Robert Silski – Lektor

 

Czas trwania – 52’16”

 

Prezesowi Radia Gdańsk – panu Adamowi Chmieleckiemu – dziękujemy za wyrażenie zgody na prezentację słuchowiska na "Scenie Teatralnej Trójki".


(tekst: Barbara Marcinik)

Czytaj także

Isola znaczy wyspa

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2021 21:15
Kiedy wiosną 2020 roku w sposób szczególny doświadczana była "kolebka kultury śródziemnomorskiej" i kiedy naiwnie łudziliśmy się, że istnieją na mapie świata miejsca bezpieczne, więc ewentualnie będzie dokąd uciekać, powstał pomysł, by ten rok zakończyć symbolicznie sztuką na temat "wyspy szczęśliwej". Stało się jednak inaczej. Włoska "isola" okazała się symbolem nieidyllicznego stanu, który trwa, mimo że ponury rok 2020 zakończył się już.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Szepty rzeki" na STT

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 16:00
Pierwsze w lutym 2021 słuchowisko na "Scenie Teatralnej Trójki" powstało w wyjątkowych okolicznościach. Upamiętniono nim 100-lecie powrotu Bydgoszczy do Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ostatni bal" na STT

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 07:39
Bal w kontekście naszych spotkań niedzielnych wokół Agnieszki Osieckiej powraca dziś przewrotnie i – wbrew pozorom – nie ma nic wspólnego z karnawałem. W wieczór emisji ostatniego odcinka serialu "Osiecka" przedstawiamy na "Scenie Teatralnej Trójki" słuchowisko Hanny Bakuły pod tytułem "Ostatni bal. Listy do Agnieszki Osieckiej".
rozwiń zwiń