"Wojna światów" a sprawa polska. Posłuchaj!

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2021 21:00
Na "Scenę Teatralną Trójki" powroóciło słuchowisko Małgorzaty Żerwe i Davida Zane Mairovitza "Wojna Światów 2050". Miało ono swoją premierę w Programie 3 w 2017 roku. Wtedy odbieraliśmy je jako fantazję na temat przyszłości świata. Teraz mamy wrażenie, że "przyszłość jest dziś", choć przewidywania George’a Friedmana – specjalisty think-tanku – nadal wydają się fantastyczne, przynajmniej w dziedzinie przyszłych losów Polski.
Danuta Stenka, Małgorzata Żerwe, David Mairowitz i Andrzej Brzoska
Danuta Stenka, Małgorzata Żerwe, David Mairowitz i Andrzej BrzoskaFoto: Wojciech Kusiński

W pozostałych dziedzinach przepowiednie – te katastroficzne – wydają się właśnie spełniać. Słuchowisko powtórzyliśmy, myśląc o rozpoczętym właśnie Roku Stanisława Lema.

Twórcy tej "Wojny Światów" przywołują Stanisława Lema obok Orsona Wellesa i samego Friedmana.

Większość słuchowisk, po które powtórnie sięgamy, w obecnej sytuacji nabiera szczególnej wymowy. Słuchowisko, które zaprezentowaliśmy w pierwszą niedzielę marca 2021 roku, ze świetną, choć zaledwie dwuosobową obsadą, nagrodzone zostało za muzykę Dominica Muldowneya na Festiwalu Dwa Teatry 2018. Uhonorowana została także nagrodą reżyseria dźwięku Andrzeja Brzoski, którego poprosiliśmy o krótki wstęp, poprzedzający prezentację słuchowiska.

Posłuchaj
52:53 2021_03_07 20_06_59_PR3_Scena_Teatralna_trojki.mp3 Danuta Stenka i Andrzej Mastalerz, czyli "Wojna Światów 2050" na Scenie teatralnej Trójki

***

Twórcy premiery już samym jej tytułem nawiązują do najsłynniejszego słuchowiska w dziejach światowej radiofonii, czyli do Orsona Wellesa adaptacji powieści H.G. Wellsa (1938). Cytują także Stanisława Lema. Nie należy spodziewać się więc ani pozytywnego przesłania, ani szczęśliwego zakończenia. I nie jest to fabularna historia rozpisana na wiele głosów.

Tekst interpretuje doskonale i sugestywnie zaledwie para aktorów: Danuta Stenka i Andrzej Mastalerz (znani z trójkowych lektur). Towarzyszy im muzyka – idealna, a całość zrealizowana po mistrzowsku przez Andrzeja Brzoskę. Siła tego słuchowiska tkwi nie tylko w tekście, ale także w sposobie jego realizacji na wszystkich poziomach.

Małgorzata Żerwe jest dziennikarką Radia Gdańsk, autorką m.in. reportaży. David Zane Mairowitz, urodzony się w 1938 roku w Nowym Jorku, wyreżyserował wcześniej dla STT słuchowisko pod tytułem "Kapitan Wspaniały powraca". Wraz z Małgorzatą Żerwe zrealizował nagrodzony reportaż – "Tunele miłości. Przystanek Las Vegas".

Na "Scenę Teatralną Trójki" zaprosiliśmy w niedzielę (7 marca) od godz. 20.05 do godz. 21.00,

Barbara Marcinik i Jakub Sadowski – wydawca.

***

"Wojna Światów 2050" – Małgorzata Żerwe i David Zane Mairovitz

Autorzy: Małgorzata Żerwe i Dawid Mairowitz
Reżyseria: Małgorzata Żerwe i Dawid Mairowitz
Reżyseria dźwięku: Andrzej Brzoska
Muzyka: Dominic Muldowney

Występują: Danuta Stenka i Andrzej Mastalerz

(tekst: Barbara Marcinik)

Czytaj także

"Ostatni bal" na STT

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 07:39
Bal w kontekście naszych spotkań niedzielnych wokół Agnieszki Osieckiej powraca dziś przewrotnie i – wbrew pozorom – nie ma nic wspólnego z karnawałem. W wieczór emisji ostatniego odcinka serialu "Osiecka" przedstawiamy na "Scenie Teatralnej Trójki" słuchowisko Hanny Bakuły pod tytułem "Ostatni bal. Listy do Agnieszki Osieckiej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Spisek Komandorów" na STT. Posłuchaj

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2021 21:00
"Spisek Komandorów" – to drugie, prezentowane na "Scenie Teatralnej Trójki" słuchowisko, które zrealizowane było w Radiu Gdańsk. Tam też odbyła się jego premiera 1 listopada 2019 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Planeta Heweliusz" na STT. Posłuchaj

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2021 21:00
Łazik spaceruje po Marsie, trwa Rok Stanisława Lema, a w Trójce – pierwsza w tym roku "kosmiczna" premiera. 
rozwiń zwiń