Premierowi "Kosmonauci" na Scenie teatralnej Trójki [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2021 20:03
"Zawróć, jeśli to możliwe" – ten powtarzający się komunikat słyszy czworo zamkniętych w statku kosmicznym ludzi. Statek zmierza ku zagładzie. 
Scena teatralna Trójki: Kosmonauci. Od lewej: Piotr Grabowski, Grzegorz Małeck i Anna Dereszowska,
Scena teatralna Trójki: "Kosmonauci". Od lewej: Piotr Grabowski, Grzegorz Małeck i Anna Dereszowska, Foto: Wojciech Kusiński

Sztuka Jarosława Jakubowskiego (autora między innymi słynnego "Generała"), zrealizowana dla Sceny Teatralnej Trójki, wpisuje się cykl "kosmicznych” słuchowisk, które prezentujemy w Roku Stanisława Lema. Mikrokosmos dwóch małżeńskich par, a wokół nich – wszechświat z Ziemią, na którą, mimo ostrzeżeń, nie ma powrotu.

Mocniejszą metaforę sytuacji człowieka w katastrofalnej izolacji trudno sobie wyobrazić. Każdy w tej najmniejszej komórce społecznej próbuje się rozpaczliwie ratować. Czy istotnie jest sam, skazany na ograniczenia i potrzeby swojego ciała oraz psychiczną destrukcję? Jakie decyzje próbuje podejmować wobec ostatecznej perspektywy? A jeżeli, mimo wszystko, jest "ciąg dalszy"?

Posłuchaj
54:35 2021_03_28 20_05_20_PR3_Scena_Teatralna_Trójki.mp3 Dereszowska, Dąbrowska i Bluszcz w premierowym spektaklu "Kosmonauci" (Scena Teatralna Trójki)

Twórcy słuchowiska jednak nie pozostawiają nas samotnymi. Zarówno reżyser, jak i autor, przed premierą zgodzili się przygotować nas do odbioru tej, wydawałoby się, nie dającej nadziei historii.

Facebook/Teatr Polskiego Radia

To trudna próba, ale zapraszamy.

Barbara Marcinik oraz Jakub Sadowski – wydawca.

Sztuka "Kosmonauci" pochodzi z tomu Jarosława Jakubowskiego "Prawda i inne dramaty" (Wyd. ADiT, 2017)

***

"Kosmonauci" – premiera: 28.03.2021
Autor: Jarosław Jakubowski 
Reżyser: Waldemar Modestowicz
Reżyser dźwięku: Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne: Renata Baszun
Obsada: Anna Dereszowska, Piotr Grabowski, Katarzyna Dąbrowska, Grzegorz Małecki, Przemysław Bluszcz, Piotr Bąk, zaprzyjaźnione dzieci

***

Na "Scenę teatralną Trójki" zaprosiliśmy 28 marca 2021 o godz. 20.05.

(Tekst: Barbara Marcinik)

Czytaj także

"Planeta Heweliusz" na STT. Posłuchaj

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2021 21:00
Łazik spaceruje po Marsie, trwa Rok Stanisława Lema, a w Trójce – pierwsza w tym roku "kosmiczna" premiera. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wojna światów" a sprawa polska. Posłuchaj!

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2021 21:00
Na "Scenę Teatralną Trójki" powroóciło słuchowisko Małgorzaty Żerwe i Davida Zane Mairovitza "Wojna Światów 2050". Miało ono swoją premierę w Programie 3 w 2017 roku. Wtedy odbieraliśmy je jako fantazję na temat przyszłości świata. Teraz mamy wrażenie, że "przyszłość jest dziś", choć przewidywania George’a Friedmana – specjalisty think-tanku – nadal wydają się fantastyczne, przynajmniej w dziedzinie przyszłych losów Polski.
rozwiń zwiń