Trzej panowie i Warszawa

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2021 21:00
Przypominamy tym razem słuchowisko z Archiwum Polskiego Radia, którego premiera odbyła się na Scenie Teatralnej Trójki w 2013 roku.
Marcin Hycnar
Marcin HycnarFoto: Wojciech Kusiński/PR

To drugie słuchowisko Marka Kochana, zrealizowane dla Trójki. Od tamtego czasu powstało kilka słuchowisk na podstawie sztuk tego autora. Ostatnio on sam także reżyseruje swoje dramaty, proponując też własną oprawę muzyczną.

Premierze słuchowiska "Trzej panowie jadą autem" towarzyszył artykuł, który poniżej zamieszczamy (z 10.03.2013) oraz rozmowa z Markiem Kochanem i z reżyserem Adamem Wojtyszką.


Marek Kochan Marek Kochan

Tradycyjnie jednak przed powtarzanym słuchowiskiem przedstawiamy aktualną rozmowę z autorem.

Rolę Pana B zagrał Marcin Hycnar. Mieliśmy szansę słuchać tego aktora (Talent Trójki 2011 w kategorii Teatr) także w premierowym słuchowisku maja 2021 roku, czyli w roli najstarszego z Braci Limbourg ("Niesamowici Bracia Limbourg"). Ciekawe są takie spotkania po latach.

"Trzej panowie jadą autem" – powtórka: 13.06.2021, godz. 20.05. 

Czas trwania – 45'15"

Barbara Marcinik oraz Kuba Sadowski – wydawca.

***

Słuchowisko "Trzej panowie jadą autem" to radiowa realizacja dramatu Marka Kochana, półfinalisty Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2012. Jego tekst to błyskotliwy i pełen pogody opis relacji trzech mężczyzn: ojca – syna – wnuka. "Scena teatralna Trójki" proponuje słuchowisko, które w zabawny sposób (choć nie brak tu i momentów dramatycznych) traktuje o męskim punkcie widzenia na różne aspekty rzeczywistości.

Jednak bardziej niż o rolę mężczyzny Markowi Kochanowi chodzi o rolę ojca – trzej panowie to ojciec senior, jego syn, ale równocześnie ojciec dla swojego syna. Ten "środkowy" z samochodu marzy, by nie popełniać błędów swego ojca, by wystrzegać się tych wszystkich absurdalnych klisz, w jakie można popaść. Okazuje się, że to wcale nie takie proste. Co więcej, kolejne pokolenie  najmłodszy z panów  obserwując zmagania ojca z dziadkiem, sam wyrabia sobie pogląd na to, "jakim nie chce być". I te przepychanki nie miałyby końca, gdyby nie jeden drobny szczegół, nazywany miłością rodzicielską/synowską…

Słuchowisko "Trzej panowie jadą autem" jest reżyserskim debiutem radiowym Adama Wojtyszki, który daje się poznać jako interesujący i wart obserwowania twórca.

Obsada: Jerzy Schejbal (A), Marcin Hycnar (B), Maciej Falana (C)
Reżyseria: Adam Wojtyszko
Realizacja akustyczna: Paweł Szaliński
Opracowanie muzyczne: Renata Baszun

(Tekst: Barbara Marcinik)

Czytaj także

Uroboros – pętla czasu [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2021 19:00
– Wszystko ma swój czas – głosi Księga Koheleta, która stanowi swoisty wehikuł czasu w słuchowisku Wojciecha Fułka z 2013 roku. W Wielkanoc 2021 powtarzamy je na "Scenie Teatralnej Trójki", bo ów wehikuł przenosi nas niespodziewanie do teraźniejszości. W sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy, słowa biblijnego Eklezjastesa mogą nam coś ważnego podpowiedzieć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niesamowici bracia Limbourg". Prapremiera na Scenie Teatralnej Trójki [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2021 14:50
Dzisiejszy wieczór w teatrze radiowym w Trójce przenosi słuchaczy w czasy średniowiecza, na dwór księcia i gubernatora Paryża Jana de Berry'ego. To tu, na jego zamówienie, powstają misterne ilustracje m.in. do modlitewników. W obsadzie dzieła Beniamina M. Bukowskiego "Niesamowici bracia Limbourg" m.in. aktorskie rodzeństwo – Marcin i Jędrzej Hycnarowie. Trwa radiowy spektakl. Posłuchaj!
rozwiń zwiń