"Czy Pan istnieje, Mr. Johns?" na STT

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 07:39
W sytuacji, w której 29 maja odbyły się w Polsce podobno 44 premiery, czyli rozpoczął się miesiąc nadrabiający zaległości z całego sezonu 2020/2021 (jak zauważył prof. Dariusz Kosiński w artykule dla e-teatru) zapraszanie na słuchowisko sprzed 66 lat wydaje się co najmniej ekscentryczne.
Stanisław Lem
Stanisław LemFoto: Forum/Tomasz Tomaszewski
Stanisław Lem 1200 Forum.jpg
"Katar" Stanisława Lema w Trójce. Czyta Przemysław Bluszcz

A jednak to właśnie archiwa podtrzymywały misję przez miesiące "zamknięcia". Pomagały choć "na chwilę" zapomnieć, że "coś jest nie tak". Pozostawały sobą. Czerpiąc z owych archiwów Teatru Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, mogliśmy byli obcować z teatrem, nie powtarzając: "tak, ale online".

Od marca ubiegłego roku, dzięki Archiwum Polskiego Radia, istniejemy, odpowiedzialni za misję, jaką media publiczne zobowiązane są pełnić.

Tadeusz Fijewski Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe Tadeusz Fijewski Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Rok, mający czterech patronów – Baczyński, Lem, Różewicz, Norwid – także zobowiązuje nas do szczególnej czujności.

Z wdzięcznością więc witamy na "Scenie Teatralnej Trójki" "Scenę Wspomnień", o której istnieniu powiedział nam reżyser dźwięku Andrzej Brzoska. Jest bowiem kilkadziesiąt słuchowisk z dawnych lat, cyfrowo opracowanych, z których możemy czerpać do woli.


Andrzej Łapicki Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe Andrzej Łapicki Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Ośmieleni powodzeniem eksperymentu, jakim było przypomnienie po około 35 latach słuchowiska Waldemara Modestowicza "Taniec Manekinów wg B. Schulza", nurkujemy w przeszłość o wiele głębszą. W Roku Stanisława Lema przywołujemy słuchowisko oryginalne tego autora z roku 1955 pod tytułem "Czy Pan istnieje, Mr. Johns?". Istnienie Lema, na marginesie, zostało po latach zakwestionowane przez innego giganta literatury SF Philipa K. Dicka.

Tymczasem dramat pana Johnsa przypomina nam po raz kolejny o tym, jak trafnie, choć "mimowolnie", przewidział Lem przyszłość.

A, poza tym, kto pamięta, że i dla radia pisał autor "Solaris"?

Zapraszamy na spotkanie z Andrzejem Brzoską i na powtórkę po 66 latach – a kto wie, czy nie na premierę na Scenie Teatralnej Trójki – minisłuchowiska Stanisława Lema, zamykając tym samym wiosnę 2021.

Barbara Marcinik oraz Jakub Sadowski – wydawca.

Stanisław Lem – "Czy Pan istnieje, Mr. Johns?" – 20.06.2021

Reżyseria – Michał Melina

Realizacja dźwięku – Andrzej Pruski

Adaptacja – Maria Komorowska

 

Obsada:

Tadeusz Fijewski – Pan Johns

Andrzej Łapicki – Sędzia

Stefan Witas – Prezes Donovan

Tadeusz Olsza – Adwokat

Rudolf Gołębiowski – Brat Johnsa

Premiera – 18.12.1955

Czas trwania – 24'35''

(tekst – Barbara Marcinik)

Czytaj także

Niesamowici "Niesamowici bracia Limbourg" na Scenie Teatralnej Trójki

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2021 21:00
Nie chcielibyśmy się powtarzać, ale… t a k i e g o słuchowiska jeszcze nie było.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dżez baba ryba" na Scenie teatralnej Trójki u progu sezonu letniego

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 21:15
– Do ledwo ponad 40-tysięcznego miasta przyjechało aż kilkadziesiąt tysięcy fanów… – zdanie to brzmi znajomo, ale nie odnosi się do tego, co właśnie ma miejsce w Sopocie, czyli "najazdu" gości tuż przed sezonem wakacyjnym 2021. Pochodzi ono ze stron Polskiego Radia, a historia dotyczy zdarzeń sprzed 65 lat. I o nich opowiada słuchowisko, które przedstawimy w pierwszą niedzielę czerwca na Scenie teatralnej Trójki (premiera odbyła się w Jedynce w 2018 roku).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trzej panowie i Warszawa

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2021 21:00
Przypominamy tym razem słuchowisko z Archiwum Polskiego Radia, którego premiera odbyła się na Scenie Teatralnej Trójki w 2013 roku.
rozwiń zwiń