Scena Wspomnień – Iredyński

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 15:40
Prowadzona przed laty przez Andrzeja Brzoskę Scena Wspomnień zasiliła Archiwum Polskiego Radia w cyfrowe wersje najstarszych słuchowisk. Mistrz reżyserii dźwięku nie tylko poszukiwał w archiwach najcenniejszych słuchowisk, zapomnianych i nieodtwarzanych między innymi z powodu ich jakości technicznej, nieodpowiadającej standardom współczesnego radia. On także próbował zrekonstruować listy twórców tych słuchowisk, gdyż nie miały one nagranych zapowiedzi, które wygłaszali speakerzy. 
Ireneusz Iredyński
Ireneusz IredyńskiFoto: PAP/CAF/Andrzej Rybczyński

Scena Wspomnień sama pozostałaby w sferze wspomnień, gdyby nie propozycja, by program powtórek na "Scenie teatralnej Trójki" wzbogacić właśnie o wybrane słuchowiska spośród kilkudziesięciu, opracowanych przez Andrzeja Brzoskę.


Andrzej Brzoska Andrzej Brzoska

Włączyliśmy do wakacyjnego programu STT najpierw sztukę radiową Stanisława Lema ("Czy Pan istnieje, Mr. Johns?") sprzed ponad 60 lat. W drugą lipcowa niedzielę mamy szanse zaprezentować słuchowisko klasyka sztuki radiowej, Ireneusza Iredyńskiego. "Papierosy Herbewo" powstały w 1970 roku. Inny mistrz – Helmut Kajzar – zrealizował je w Teatrze Polskiego Radia w 1971 roku.

Nieżyjący od lat, jeszcze jeden mistrz – choć nie ostatni przy tej okazji – Kazimierz Opalinski i 26-letni wówczas aktor Teatru Współczesnego w Warszawie, stworzyli zabawny duet. Będziemy więc mieli także szanse posłuchać, jak 50 lat temu brzmiał głos... Piotra Fronczewskiego!


Kazimierz Opaliński Kazimierz Opaliński

Przedstawiamy 31-minutowa zaledwie sztukę, która stworzyli najwięksi w historii Teatru Polskiego Radia. Przekonamy się, jak przed pół wiekiem realizowano teatr wyobraźni. Po cyfrowym liftingu słuchowiska brzmią nieraz lepiej niż współczesne produkcje. Komputery pozwalają udoskonalić dźwięk, ale zapisu dokonywały magnetofony. Stara taśma, ukrywa to, czego już dziś nie można osiągnąć.


Piotr Fronczewski Piotr Fronczewski

Słuchowisko tradycyjnie poprzedzi komentarz: naszym gościem będzie Andrzej Brzoska.

Zapraszamy, polecamy

Barbara Marcinik oraz Jakub Sadowski – wydawca.


Ireneusz Iredynski – "Papierosy Herbewo" – niedziela, 11.07.2021, godz. 20.05

Reżyseria – Helmut Kajzar


Obsada

Jartoszyński – Kazimierz Opalinski
Stefan – Piotr Fronczewski
Zosia – Jolanta Lothe
głos  Joanna Sobiecka

Czas trwania – 31’30”

(tekst – Barbara Marcinik)

Zobacz więcej na temat: Barbara Marcinik

Czytaj także

Letnie przesilenie na Scenie Teatralnej Trójki [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2021 21:00
Oto pierwsze wakacyjne premiery i… niespodzianka. Eksperymentujemy, tym razem prezentując dwa słuchowiska – radiowe miniatury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaczynamy lato 2021 w teatrze

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 02:00
Od wielu już lat teatry grają w sezonie wakacyjnym, ale to lato jest wyjątkowe. Od momentu otwarcia teatrów pod koniec maja przedstawiono kilkadziesiąt premier w całej Polsce. Wiosną dyrektorzy w pośpiechu zmieniali repertuary, nie znając terminu "odmrożenia" kultury. Wiadomo, zdrowie najważniejsze. Zaszczepieni, szczęśliwie, powracamy właśnie do teatrów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Von Bingen otwiera lipiec na Scenie Teatralnej Trójki [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2021 21:03
Pełny tytuł słuchowiska z Archiwum Polskiego Radia, zaprezentowanego w pierwszą niedzielę lipca, brzmi "Von Bingen. Historia prawdziwa". Premiera radiowej wersji sztuki Sandry Szwarc odbyła się w 2015 roku w Programie 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń