Wakacyjne miniatury na lipcowej STT [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2021 21:15
Podobnie, jak przed miesiącem, zaproponowaliśmy nietypową premierę, bo będącą dwiema miniaturami, tym razem jednego autora. Przed rokiem – przypominamy – pojawił się pomysł, by naszym autorom słuchowisk zaproponować, aby spróbowali swoich sił w dziedzinie krótkich form dramatycznych, najlepiej zabawnych i "z dreszczykiem". Zaproszeni zaskoczyli nas i przysłali pierwsze mini-sztuki radiowe. Cztery z nich zostały zrealizowane w Teatrze Polskiego Radia i czekały na dogodną porę emisji. 
Adam Wojtyszko
Adam WojtyszkoFoto: Barbara Marcinik

Posłuchaj
54:01 2021_07_25 20_06_12_PR3_Scena_Teatralna_Trojki.mp3 "Nie ma tego złego, co by na randce nie wyszło" i "Piraci z Mazurskich Jezior. Odc.1 Klucz do kilwatera" E. Dewereńskiego na STT (Scena Teatralna Trójki)

 

Testując na razie tę formę na "Scenie teatralnej Trójki", postanowiliśmy zaprezentować mini-sztuki w sezonie letnim 2021, zestawiając po dwie w kolejne wieczory (patrz: premiera czerwca – Mateusz Żaboklicki oraz Tomasz Man).

Autor, występujący pod pseudonimem Edward Dewereński, przysłał nam dwie miniatury, które przedstawiliśmy. Jest on laureatem konkursu Trójki "Nasłuchiwanie. Niepodległość" w 2018 roku. Nagrodzony w konkursie dramat "Radio RWE" przypomnieliśmy w kończącym się sezonie 20/21.


Edward Dewereński Edward Dewereński

O tym, czy lżejsza forma dramatyczna "przyjęła się" w Trójce, w dużym stopniu zadecydowali słuchacze.

Prezentacji miniatur towarzyszyły ogrodowe rozmowy z ich autorem oraz reżyserami: Waldemarem Modestowiczem i Adamem Wojtyszką.


Waldemar Modestowicz Waldemar Modestowicz

Na audycję zaprosili Barbara Marcinik i Jakub Sadowski – wydawca.


Edward Dewereński – "Nie ma tego złego, co by na randce nie wyszło"

Reżyseria – Waldemar Modestowicz

Realizacja akustyczna – Maciej Kubera

Opracowanie muzyczne – Renata Baszun

Czas trwania – 13’45”

Występują

  • Jędrzej Hycnar
  • Jakub Kordas
  • Szymon Roszak

Edward Dewereński – "Piraci z Mazurskich Jezior. Odc.1 Klucz do kilwatera"

Reżyseria – Adam Wojtyszko

Realizacja akustyczna – Paweł Szaliński

Opracowanie muzyczne – Renata Baszun

Czas trwania – 11’45”

Występują

  • Magda Dębicka
  • Paweł Koślik
  • Maciej Makowski
  • Paweł Drzewiecki

(tekst – Barbara Marcinik)

Czytaj także

Uwaga! "Burza"

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 02:00
Uznawana za jedną z ostatnich, a nawet ostatnią sztukę Szekspira, zaliczana do jego komedii – choć nie jest za bardzo wesoła – prapremierowo pokazana w Londynie prawdopodobnie w 1611 roku, "Burza" przez swój niepewny status intryguje reżyserów i interpretatorów. Poza swoją zagadkowością ma sporo innych cech, z powodu których należy do najbardziej atrakcyjnych wśród napisanych przez Anglika. Jest lubiana szczególnie przez widzów, którzy z zaciekawieniem czekają na najświeższe realizacje, w nowy sposób odczytujące treść starych dramatów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Scena Wspomnień – Iredyński

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 15:40
Prowadzona przed laty przez Andrzeja Brzoskę Scena Wspomnień zasiliła Archiwum Polskiego Radia w cyfrowe wersje najstarszych słuchowisk. Mistrz reżyserii dźwięku nie tylko poszukiwał w archiwach najcenniejszych słuchowisk, zapomnianych i nieodtwarzanych między innymi z powodu ich jakości technicznej, nieodpowiadającej standardom współczesnego radia. On także próbował zrekonstruować listy twórców tych słuchowisk, gdyż nie miały one nagranych zapowiedzi, które wygłaszali speakerzy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wilno – Avignon – Gdańsk

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 02:00
Witamy w połowie lipca 2021! Zaznaczyliśmy trzy punkty na mapie naszych wakacyjnych wędrówek z "Trójką pod Księżycem".
rozwiń zwiń