Słuchowisko o Baczyńskim – "Autobiografia" na "Scenie teatralnej Trójki" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Słuchowisko o Baczyńskim – "Autobiografia" na "Scenie teatralnej Trójki" [POSŁUCHAJ]
Krzysztof Kamil Baczyński, 1937 rokFoto: Aleksander Jalosiński/Forum

W pierwszą niedzielę sierpnia zaprosiliśmy do nie tak głębokiego, ale cennego Archiwum Polskiego Radia. 5 września 2020 roku na antenie Programu 1 Polskiego Radia miała miejsce premiera słuchowiska w reżyserii Janusza Kukuły - "Autobiografia". Poezję Krzysztofa Kamila Baczyńskiego Janusz Kukuła rozpisał na cztery głosy młodych, choć starszych od Baczyńskiego aktorów. Poeta, jak wiemy, zginął, mając 23 lata. 


Adam Zagajewski 1200.jpg
Obraz poety w wierszach – z planu słuchowiska [POSŁUCHAJ]

Krzysztofa Kamila Baczyńskiego rozpisał Janusz Kukuła na cztery głosy młodych aktorów, choć od Baczyńskiego starszych. Nieczęsto pojawia się mowa wiązana na "Scenie teatralnej Trójki". W Roku Krzysztofa Baczyńskiego – pozycja obowiązkowa! Przed prezentacją słuchowiska spotkaliśmy się tradycyjnie z jego twórcą – tym razem był to sam Janusz Kukuła. 

Posłuchaj

53:55
Krzysztof Kamil Baczyński "Autobiografia" (Scena teatralna Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+
 
***

Krzysztof Kamil Baczyński herbu Sas (ur. 22 stycznia 1921 w Warszawie, zm. 4 sierpnia 1944 w Warszawie) – polski poeta czasu wojny, podchorąży Armii Krajowej, podharcmistrz Szarych Szeregów, jeden z przedstawicieli pokolenia Kolumbów. W czasie okupacji związany z pismem "Płomienie" oraz miesięcznikiem "Droga". Zginął w czasie Powstania Warszawskiego jako żołnierz batalionu "Parasol" Armii Krajowej.

Krzysztof Szczepaniak czyta poezję Baczyńskiego  Foto: Marta Rebzda Krzysztof Szczepaniak czyta poezję Baczyńskiego Foto: Marta Rebzda

Jego poezja wyraża emocje i los generacji Kolumbów. Pisał wiersze katastroficzne, chciał zmierzyć się ze swoją epoką, opisać czas wojny, która w jego wierszach ukazana jest jako ogromna siła, niszcząca dawne systemy wartości i wprowadzająca nowe, okrutne prawa.

22 stycznia minęło 99 lat od dnia urodzin poety, którego wybitna twórczość, spleciona z tragicznym życiorysem, dała początek jednej z najbardziej poruszających legend polskiej kultury.

Mural z wizerunkiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego ozdobił ścianę kamienicy przy ulicy Solec 85 Foto: Barbara Marcinik Mural z wizerunkiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego ozdobił ścianę kamienicy przy ulicy Solec 85 Foto: Barbara Marcinik

Zachowało się również kilkaset rysunków i grafik Baczyńskiego, jak na przykład ilustracje do poszczególnych wierszy poety, projekty okładek własnych tomików, kolekcja rysunków z psem Baczyńskiego, studium kocich łebków czy rysunki o tematyce orientalnej.


***

Krzysztof Kamil Baczyński – "Autobiografia"

Adaptacja i reżyseria – Janusz Kukuła

Muzyka – Piotr Salaber

Reżyseria dźwięku – Agnieszka Szczepańczyk


Wystąpili:

Marcin Przybylski

Krzysztof Banaszyk

Marcin Kwaśny

Krzysztof Szczepaniak


Powtórka – 1.08.21. – 20.05.

Czas trwania – 44’44” (sic!)


(tekst: Barbara Marcinik)

Polecane