Latawiec poleci na festiwal [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Latawiec poleci na festiwal [POSŁUCHAJ]
Piotr Adamczyk w studiu radiowej TrójkiFoto: Wojciech Dorosz/PR

Trzecim słuchowiskiem z 2019 roku, które weźmie udział w XX Festiwalu Dwa Teatry, będzie "Latawiec z betonu" Moniki Milewskiej w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego. Oboje, zarówno autorka scenariusza, jak i reżyser, są laureatami Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Telewizji Polskiej.

Adaptacja świetnej powieści – koncept i jej błyskotliwa, "filmowa" realizacja oraz brawurowa rola Piotra Adamczyka, a także gra całego zespołu aktorskiego, sprawiają, że z dumą wysyłamy to słuchowisko ze "Sceny teatralnej Trójki" na nasz (mediów publicznych) festiwal.

Słuchowisko poprzedza tradycyjnie krótkie wprowadzenie.

Posłuchaj

54:47
"Latawiec z betonu" (Scena teatralna Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Przypominamy, że w konkursie wezmą udział trzy premiery z roku 2019 i trzy – z 2020.

Całej szóstce życzymy nagród!

Zapraszamy

Barbara Marcinik i Wojciech Dorosz – wydawca.

***

Scenariusz/adaptację na podstawie "Latawca z betonu" napisała jego autorka – Monika Milewska. Słuchowiska, będące realizacją jej sztuk, prezentowane były wcześniej w Programie 2 Polskiego Radia. To "Podróż na Księżyc" (w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz), nagrodzona Grand Prix na Festiwalu Dwa Teatry, oraz "Dzień, w którym umarł Prokofiew" (w reżyserii Darka Błaszczyka).

Monika Milewska (fot. Wojciech Milewski) Monika Milewska (fot. Wojciech Milewski)

Od początku wiedzieliśmy, że "Latawiec z betonu" zasługuje na swoją wersję dźwiękową. Zachwycił nas koncept, jakim posłużyła się autorka powieści, by opowiedzieć nam naszą najnowszą historię. Tytułowy latawiec jest słynnym falowcem na gdańskim Przymorzu. Głównym bohaterem powieści i zarazem słuchowiska jest z kolei inżynier-wizjoner, który swoiście zagiął przestrzeń, projektując w latach 70. budynek mieszkalny typu moloch o długości 860 m i o połamanej linii. Autorka powieści wyciągnęła z jego projektu wniosek: zaginająca się przestrzeń musi pociągać za sobą zagięcie czasu. Czym z kolei ów fizyczny eksperyment zaowocował, wiedzą już czytelnicy powieści. Teraz my mamy szansę przekonać się, w jakim stopniu nasz pomysł, by koncept Moniki Milewskiej przełożyć na dźwięk, czyli słuchowisko, był wizjonerski.

Okładka książki "Latawiec z betonu" Okładka książki "Latawiec z betonu"

Do wyreżyserowania słuchowiska zaprosiliśmy Wawrzyńca Kostrzewskiego, laureata Grand Prix Festiwalu Dwa Teatry 2019, którą to nagrodę otrzymało jego "Wesele", zrealizowane w Teatrze TVP. Wcześniej to samo wyróżnienie otrzymała zrealizowana przez niego w Teatrotece "Walizka" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk. Na Festiwalu Dwa Teatry został on też uhonorowany za reżyserię "Listów z Rosji". Wawrzyniec Kostrzewski jest także twórcą telewizyjnego serialu satyrycznego "La La Poland". I to było częścią naszego planu: zaprosić reżysera nie tylko utalentowanego, ale również obdarzonego poczuciem humoru, które pozwala spojrzeć na nasze sprawy z właściwej perspektywy, czyli z dystansu.

Wawrzyniec Kostrzewski Olga Sarzyńska i Baszka Marcinik (fot. Jakub Sadowski) Wawrzyniec Kostrzewski Olga Sarzyńska i Baszka Marcinik (fot. Jakub Sadowski)

Reżyser z kolei zaprosił do zagrania głównej roli aktora, z którym z powodzeniem współpracował ("Listy z Rosji" oraz "Wesele"), czyli… Piotra Adamczyka – laureata przyznawanej przez miesięcznik "Teatr" Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza (za rolę Poety w "Weselu").

Zapraszamy więc do odbycia wraz z nami szalonej podróży "latawcem", a precyzyjnie – wzdłuż gdańskiego falowca! 

"Latawiec z betonu" – Premiera: 20 października 2019, godz. 20.05; Powtórka: 5 września 2021 roku, godz. 20.05.

Autorka scenariusza na podstawie własnej powieści – Monika Milewska

Reżyseria – Wawrzyniec Kostrzewski

Reżyseria dźwięku – Maciej Kubera

Muzyka – Mateusz Wachowiak i Konrad Wantrych

Występują:

Piotr Adamczyk

Olga Sarzyńska

Maria Ciunelis

Aleksandra Kowalicka

Joanna Pach-Żbikowska

Maria Semotiuk

Waldemar Barwiński

Łukasz Lewandowski

Mateusz Weber

Robert Majewski

Krzysztof Szczepaniak 

Czas trwania: 50'27"

Powieść opublikowało w 2018 roku Wydawnictwo WAM.


(Tekst: Barbara Marcinik)

Polecane