Prymas Tysiąclecia w rozmowach. O zaangażowaniu w sprawy Kościoła i Polski

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 18:14
"Chodzi nam o rząd dusz" to słuchowisko dokumentalne Radia Lublin, które zaprosiliśmy na "Scenę teatralna Trójki" w okolicznościach szczególnych – beatyfikacji księdza kardynała prymasa Stefana Wyszyńskiego oraz matki Elżbiety Róży Czapskiej.
Prymas Polski ks. kard. Stefan Wyszyński głosi homilię podczas uroczystej sumy milenijnej
Prymas Polski ks. kard. Stefan Wyszyński głosi homilię podczas uroczystej sumy milenijnejFoto: NAC

Projekt Wyszyński 1200x660@2_C2@2x.png
Kardynał Stefan Wyszyński – serwis specjalny Polskiego Radia

Sami nie podołaliśmy wyzwaniu. Nie ma bowiem trudniejszego zadania: przedstawić w dramacie osobistości tego formatu, ważne dla społeczności katolickiej, pamiętając zarazem o tych, dla których sens ich posłania nie jest oczywisty. Największą trudność stanowi problematyka religijna, nie tylko w mediach świeckich. Wymaga ona ogromnej wiedzy, zaangażowania, ale zarazem dystansu, delikatności i umiejętności wyważania racji. Słuchowiska, które podejmowały temat, dostępne nam, sytuują prymasa na tle polityki PRL, co zrozumiałe. Dramaturgia zmagań z komunistyczną władzą, jakkolwiek to brzmi, jest wyrazista i zajmująca, z perspektywy czasu odległego od tamtej epoki. 

Słuchowisko Radia Lublin, które wybraliśmy, opowiada o zaangażowaniu Prymasa w sprawy Kościoła i ówczesnej Polski. Do dialogów Kardynała Stefana Wyszyńskiego z Władysławem Gomułka twórcy słuchowiska dotarli dzięki stenogramom ich rozmów. Dziennikarka Radia Lublin Małgorzata Żurakowska otrzymała pierwszą nagrodę za słuchowisko "Chodzi nam o rząd dusz" na 35. Międzynarodowym Festiwalu Filmów i Multimediów "Niepokalana 2020". Słuchowisko miało swoją premierę na antenie Radia Lublin 27 czerwca 2020 roku. 


NAC Wyszyński  procesja 1200.jpg
Wielki mąż stanu i ciepły człowiek. Prymas Stefan Wyszyński. Reportaż [POSŁUCHAJ]

Prezentujemy je w finale dnia beatyfikacji. Żałujemy jednocześnie, że nie powstała sztuka o spotkaniach prymasa z matką Elżbietą, dotykająca subtelnej problematyki ich duchowości i oddania sprawom człowieka cierpiącego, samotnego, zgubionego. Na metafizykę i poezję w tym kontekście przyjdzie nam jeszcze poczekać, może dojrzeć do uprawiania sztuki ogarniającej uniwersum i transcendencje. Po emisji słuchowiska przypomnimy fragment naszej lektury "Pro Memoria", zapisków Kardynała Wyszyńskiego z czasu uwięzienia. Będzie to fragment zamykający te zapiski, a więc opowiadający o okolicznościach uwolnienia kardynała. Od jego powrotu z Komańczy zaczyna się historia opowiedziana w słuchowisku.


Fragmenty "Pro Memoria" czytał w Trójce Wiesław Komasa wiosna 2020 roku, w warunkach pierwszego lockdownu.

Dziękując Radiu Lublin za udostępnienie nam nagrodzonego słuchowiska, zapraszamy.

Barbara Marcinik i Wojciech Dorosz – wydawca.

Do słuchania "Sceny teatralnej Trójki" zapraszamy w niedzielę (12 września) o godz. 20.05.

Jarosław Praszczałek – "Chodzi nam o rząd dusz"

Adaptacja radiowa i reżyseria – Małgorzata Żurakowska

Muzyka – Jarosław Praszczałek
nac stefan wyszyński 1200.jpg
Biograf Prymasa Tysiąclecia: z matką Różą Czacką łączyła ich duchowa przyjaźń

Udział biorą:

Kardynał Stefan Wyszyński – Jerzy Kurczuk

Władysław Gomułka – Tomasz Bielawiec

Autor tekstu – Jarosław Praszczałek

Archiwistka – Jagoda Nowińska

Funkcjonariusz – Jarosław Zoń
(Tekst: Barbara Marcinik)

Czytaj także

Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej. Polskie Radio włącza się w obchody

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2021 15:00
Polskie Radio zaprasza na transmisję wideo mszy świętej beatyfikacyjnej kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej, która jest odprawiana dziś (w niedzielę 12 września) od godz. 12.00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Zapraszamy również na specjalne audycje poświęcone kardynałowi Wyszyńskiemu i matce Elżbiecie Czackiej, oraz spotkania z wyjątkowymi gośćmi. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biograf Prymasa Tysiąclecia: z matką Różą Czacką łączyła ich duchowa przyjaźń

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 16:00
- Była to taka duchowa przyjaźń, która trwała do śmierci matki, do 1961 roku. To była ścisła znajomość, oparta bez wątpienia na podstawach duchowych - mówiła w Polskim Radiu 24 Ewa Czaczkowska, historyk, publicystka, biograf prymasa Stefana Wyszyńskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Msza beatyfikacyjna kard. Wyszyńskiego i matki Czackiej. Wezmą w niej udział tysiące wiernych

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 16:55
W niedzielnej mszy beatyfikacyjnej kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Róży Czackiej uczestniczyć będzie około 7 tysięcy wiernych. Wcześniej otrzymają oni specjalne przepustki uprawniające do wstępu na teren Centrum Opatrzności Bożej w Warszawskim Wilanowie.
rozwiń zwiń