"Wyszedł z domu" – Grand Prix XX Festiwalu "Dwa Teatry"

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 08:11
Przed trzema tygodniami, 20 września, zakończył się w Zamościu Galą Nagród XX Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". Grand Prix w kategorii słuchowisk jubileuszowego Festiwalu  – z wielu powodów szczególnego – otrzymało słuchowisko zgłoszone przez Program 2 Polskiego Radia "Wyszedł z domu" według dramatu Tadeusza Różewicza.
Nagranie słuchowiska Wyszedł z domu
Nagranie słuchowiska "Wyszedł z domu"Foto: PR2/Cezary Piwowarski

"Tak zwana komedia", jak ją określał autor, została napisana w 1964 roku i po raz pierwszy wystawiona w Krakowie rok później przez Jerzego Jarockiego.

Swoje krakowskie też doświadczenia wspomina Szymon Kuśmider – reżyser nagrodzonego słuchowiska, absolwent krakowskiej PWST (1991), aktor Starego Teatru, obecnie – Teatru Polskiego w Warszawie.

Podczas Festiwalu nagrodzeni zostali: Szymon Kuśmider za adaptację i reżyserię słuchowiska, Danuta Stenka oraz Piotr Adamczyk i Paweł Krucz – za role, Paweł Szaliński za reżyserię dźwięku.

Danuta Stenka i Piotr Adamczyk Danuta Stenka i Piotr Adamczyk Foto: PR2/Cezary Piwowarski

W adaptacji utworu reżyser zacytował fragmenty "Drugiej płci" Simone de Beauvoir oraz wiersz Tadeusza Różewicza pod tytułem "Propozycja druga".

Grand Prix w kategorii słuchowisk przedstawiamy na "Scenie Teatralnej Trójki" w wyjątkowym momencie – w dzień po setnych urodzinach Tadeusza Różewicza  jednego z czterech patronów roku 2021.

Nagrodzona realizacja nie mieści się w czasie przewidzianym na prezentację Trójkowych słuchowisk, zatem emisję poprzedzi krótki tylko wstęp.

Zapraszamy,

Barbara Marcinik i Wojciech Dorosz – wydawca.

***

W dramacie "Wyszedł z domu" poznajemy rodzinę, w której żona (Danuta Stenka) i dwoje dorastających dzieci (Karolina Honchera i Rafał Zawierucha) z niepokojem oczekują na powrót męża i ojca (Piotr Adamczyk), który pewnego dnia wyszedł z domu i nie wrócił.

Po jakimś czasie mąż, Henryk, zostaje odnaleziony, choć zupełnie odmieniony i… szczęśliwy. Jego apodyktyczna żona próbuje go na powrót wtłoczyć w stereotypowe zachowania i role, by znów stał się "nijaki, niepodobny do niczego, jak wszyscy".  

Ten dramat to studium rozpadu rodziny. Różewicz w jednym z wywiadów tak mówił o swoim tekście: "W Wyszedł z domu ja jakbym wyprzedził o wiele lat dyskusje o załamaniu się rodziny jako pewnego mitu, pewnej struktury, komórki społecznej, pewnej konwencji obyczajowej. Przecież uważny czytelnik mógł się tam doczytać, że ojciec nie ma w ogóle co przekazać swoim dzieciom. To nie dla efektu ojciec im błogosławi, wymiotuje i chce coś im przekazać".

– Po ponad pięćdziesięciu latach od powstania sztuka ta jest silnie współczesna i aktualna – mówi reżyser Szymon Kuśmider. – Z jednej strony tradycyjna rodzina, która ze strony starszych, czyli ojca i matki, jest jakimś strażnikiem wartości lat ubiegłych. A z drugiej te dzieci są absolutnie współczesne i kontrują to wszystko, pokazując, czym świat jest dla nich.

***

Tadeusz Różewicz "Wyszedł z domu"

Premiera w II Programie PR – 26.07.2020, powtórka na "Scenie Teatralnej Trójki" – 10.10.2021 o godz. 20.05.

Adaptacja i reżyseria: Szymon Kuśmider

Realizacja: Paweł Szaliński

Muzykę skomponował krakowski zespół deFlik w składzie: Borja Marin Rosas (wokal), Wojciech Kłodziński (gitara), Michał Szewczyk (gitara basowa), Konrad Gwiżdż (perkusja).

Obsada: Danuta Stenka (Ewa), Piotr Adamczyk (Henryk), Andrzej Seweryn (Stary), Paweł Krucz (Młody), Karolina Honchera (Gizela), Rafał Zawierucha (Beniamin), Szymon Kuśmider.

 

Czas trwania – 58’57”

(tekst: Barbara Marcinik)

Czytaj także

"Droga Marion" na Festiwalu "Dwa Teatry" 2021

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 16:20
W festiwalową niedzielę przypominamy na Scenie Teatralnej Trójki kolejne nasze słuchowisko wysłane na konkurs. To jedno z trzech słuchowisk z 2020 roku, reprezentujące STT na XX Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej w Zamościu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Norwid'Elipsa" – prapremiera międzynarodowego projektu

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2021 21:00
Wrześniowa premiera na "Scenie Teatralnej Trójki" wpisuje się w tradycję naszej Sceny Eksperymentalnej. Stanowi jednak precedens, gdyż po raz pierwszy uczestniczyliśmy jednocześnie w realizacji projektu międzynarodowego: polsko-francusko-belgijskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pacierz Nościerz" ponownie na STT [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2021 20:05
Po spektakularnej premierze września (z okazji Roku Norwida) w pierwszą niedzielę października powracamy do Archiwum Polskiego Radia i zarazem do finału XX Festiwalu "Dwa Teatry".
rozwiń zwiń