Słuchowisko "Papież" ponownie na "Scenie teatralnej Trójki" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2021 20:06
Aktorzy występujący w słuchowiskach "Sceny teatralnej Trójki" otrzymali nagrody na XX Festiwalu "Dwa Teatry". Przypomnieliśmy już rolę Andrzeja Mastalerza w sztuce "Pacierz Nościerz" Mateusza Żaboklickiego, uhonorowaną Nagrodą ZASP. Laureatem nagrody za rolę drugoplanową w kategorii słuchowisk został Adam Woronowicz. Zagrał on polityka w "Papieżu", słuchowisku, zrealizowanym w roku setnych urodzin Jana Pawła II. 
Papież w reżyserii Tomasza Mana
"Papież" w reżyserii Tomasza ManaFoto: Krzysztof Sielicki

Sztukę Tomasza Mana, w jego reżyserii, pod tytułem "Papież", powtórnie zaprezentowaliśmy dzień po 43. rocznicy rozpoczęcia pontyfikatu. Słuchowisko poprzedziliśmy tradycyjnie rozmową z jego twórcami. Naszymi gośćmi byli Tomasz Man oraz Adam Woronowicz.

Zapraszamy: Barbara MarcinikWojciech Dorosz – wydawca.


Posłuchaj
53:48 2021_10_17 20_06_34_PR3_Scena_Teatralna_Trojki.mp3 Słuchowisko "Papież" Tomasza Mana (Scena teatralna Trójki)

 

***

Poniżej – artykuł, który towarzyszył premierze 18.05.2020.

Tomasz Man miał 11 lat, kiedy Jan Paweł II przybył po raz pierwszy do Polski. Zapamiętał z tamtego czasu telewizyjną transmisję mszy, którą "nadawały" pootwierane na podwórko okna bloku.

To uruchomiło jego wyobraźnię i pobudziło jego wrażliwość. Z czasem papież Polak stawał się dla niego coraz ważniejszy. Trójka, proponując związanemu z nią dramatopisarzowi oraz reżyserowi napisanie słuchowiska na setne urodziny JPII, nie znała tamtego epizodu z jego życia. Wiadomo było, że podejmował wcześniej trudne wyzwania, "przepisując" na przykład Stary Testament. Napisanie jednak sztuki o Mojżeszu czy Hiobie było, jak opowiada Man, zupełnie innym wyzwaniem. Papież przez wiele miesięcy stanowił dla niego temat nie do zrealizowania. W końcu pojawił się pewien pomysł, który jednak udało mu się zrealizować. Powstała sztuka o spotkaniu Jana Pawła II z polskim dyktatorem w 1981 roku. Tomasz Man wyobraził sobie rozmowę, jaką w Watykanie przeprowadzili, kiedy papież planował drugą pielgrzymkę do Polski. Więcej na temat zmagania się z powierzonym mu tematem sztuki opowie Tomasz Man w krótkiej i niestety telefonicznej rozmowie poprzedzającej premierę.

Do współpracy zaprosił twórców, których zna od lat i którym mógł w pełni zaufać. Dodatkową trudność stanowiły okoliczności, w jakich powstawało słuchowisko  bez możliwości spotkania się wszystkich w studiu. W efekcie aktorzy oddzieleni szybą nagrywali tekst sztuki w Teatrze Polskiego Radia, kompozytor pracował w swoim studiu we Wrocławiu, a Tomasz Man reżyserował ze swojego mieszkania. I tak podczas trwania kwarantanny nagrana została pierwsza w Teatrze PR premiera.

Jak słuchowisko będzie przyjęte, jak zabrzmi po całodziennych obchodach setnych urodzin Santo JP2, przekonamy się. Zapraszamy!


Tomasz Man "Papież"

Reżyseria – Tomasz Man

Realizacja akustyczna – Andrzej Brzoska

Muzyka i montaż – Marek Otwinowski

 

Obsada: 

Zdzisław Wardejn – Papież

Adam Woronowicz – Polityk

Angelo Romagnoli – Sekretarz

Bella Zellent – Zakonnica


Czas trwania – 44'22"


Tekst – Barbara Marcinik 

Czytaj także

"Kiedy byłem małym chłopcem" – STT na Dwóch Teatrach [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2021 21:00
Powróciliśmy do prezentacji słuchowisk, które na XX Festiwalu Dwa Teatry będą reprezentowały "Scenę Teatralną Trójki". Słuchowisko Tomasza Mana zostało wybrane spośród tych, które premierę miały w 2019 roku. Przypomnieliśmy je prawie dwa lata po premierze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Latawiec poleci na festiwal [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2021 21:00
Trzecim słuchowiskiem z 2019 roku, które weźmie udział w XX Festiwalu Dwa Teatry, będzie "Latawiec z betonu" Moniki Milewskiej w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego. Oboje, zarówno autorka scenariusza, jak i reżyser, są laureatami Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Telewizji Polskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pacierz Nościerz" ponownie na STT [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2021 20:05
Po spektakularnej premierze września (z okazji Roku Norwida) w pierwszą niedzielę października powracamy do Archiwum Polskiego Radia i zarazem do finału XX Festiwalu "Dwa Teatry".
rozwiń zwiń