Andrzej Zaorski w "Galerii królów" – archiwum Polskiego Radia na STT

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 21:00
31 października odszedł Andrzej Zaorski – satyryk, aktor filmowy, telewizyjny, teatralny oraz radiowy. W Teatrze Polskiego Radia wystąpił w kilkuset słuchowiskach (podobno trudno jest obecnie dotrzeć do wszystkich). Znaczna ich część miała charakter satyryczny, kabaretowy.
Andrzej Zaorski
Andrzej ZaorskiFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

W historii Programu 3 Polskiego Radia ważną rolę odgrywa jego udział w tworzeniu satyrycznego "serialu" – "60 minut na godzinę". Z cyklu "Para-męt-pikczers, czyli Kulisy Srebrnego Ekranu" pochodzą takie wyrażenia, obecne w potocznym języku, jak "fajny film", "momenty były".

Na "Scenie Teatralnej Trójki" przypomnieliśmy słuchowisko pt. "Galeria królów", zrealizowane w radiowym teatrze w 1978 roku przez Henryka Rozena. Maieliśmy szansę usłyszeć w nim słynnych aktorów, także Andrzeja Zaorskiego w roli Głosu.

Uroczystość rozdania nagród Teatru Polskiego Radia Splendory 2016  Foto: IAR/Łukasz Kowalski Uroczystość rozdania nagród Teatru Polskiego Radia Splendory 2016 Foto: IAR/Łukasz Kowalski

Andrzej Zaorski – starszy brat reżysera Janusza Zaorskiego, laureat m.in. Złotego Mikrofonu, ulubieniec publiczności (słuchaczy), gawędziarz  za rok, 17 grudnia obchodziłby 80. urodziny.

Jego pamięci poświęciliśmy wieczór na "Scenie Teatralnej Trójki".

Autorem słuchowiska był Henryk Bardijewski – dramatopisarz, satyryk, prozaik, którego pierwsza rocznica śmierci minie 9 grudnia. Starszy o dekadę od Andrzeja Zaorskiego, w styczniu obchodziłby 90. urodziny. Henryk Bardijewski był jednym z najsłynniejszych ludzi w historii Polskiego Radia: redaktor w Dziale Literackim PR, kierownik Redakcji Słuchowisk oraz współtworzący Redakcję Humoru i Satyry w PR. Został w 2002 roku nagrodzony Honorowym Wielkim Splendorem Teatru Polskiego Radia.

Henryk Bardijewski   Foto: Forum/Aleksander Jałosiński Henryk Bardijewski Foto: Forum/Aleksander Jałosiński

Przypomnieliśmy jego "utwór komediowy", w którym Kaowiec walczy o Galerię królów w Domu Kultury powstającym przy Kombinacie. Problem w tym, że Dom Kultury jest za duży. To ma być Dom Kultury przy Kombinacie, nie odwrotnie. Zabawny i straszny to zarazem obrazek z końca lat 70. Czy – w jakimś sensie – nie rozpoznamy w nim siebie i naszych relacji w hierarchii zawodowych zależności? 

Reżyser słuchowiska Henryk Rozen należy do elity mistrzów Teatru Polskiego Radia. Laureat Prix Italia '89, nagrodzony w 2016 roku Splendorem Splendorów Teatru PR, laureat Festiwalu "Dwa Teatry" – jest nadal czynny zawodowo. Wyreżyserowane przez niego słuchowiska, które po latach przywołujemy na STT, stanowią istotny dokument metod tworzenia słuchowisk w Teatrze PR tamtego czasu.

Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia  Foto: Wojciech Dorosz/Polskie Radio Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia Foto: Wojciech Dorosz/Polskie Radio

Emisję słuchowiska poprzedziła rozmowa z dyrektorem Teatru PR oraz reżyserem – Januszem Kukułą.

Barbara Marcinik oraz Wojciech Dorosz – wydawca

Henryk Bardijewski – "Galeria królów", powtórka na Scenie Teatralnej Trójki 21.11.2021 o godz. 20.05.

Reżyseria – Henryk Rozen

Realizacja akustyczna – Ewa Szałkowska

Opracowanie muzyczne – Jerzy Kordowicz

Obsada:

Kaowiec – Wojciech Pszoniak

Dyrektor – Roman Kłosowski

oraz

Emila Krakowska

Jadwiga Polanowska

Bogdan Ejmot

Konrad Morawski

Wacław Kowalski

Leonard Andrzejewski

 

Głosy:

Anka Mozalanka

Borys Marynowski

Andrzej Zaorski

 

Czas trwania – 40’48”

(tekst – Barbara Marcinik)

Czytaj także

"Morze w czasach zarazy". Kaszuby na "Scenie teatralnej Trójki" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2021 21:00
Przed trzema laty rozpoczęliśmy nagrywanie słuchowisk poza siedzibą Teatru Polskiego Radia. Do tej pory zostały zrealizowane w ten sposób cztery słuchowiska: dwa na Mazurach, jedno na Kaszubach i jedno na Podlasiu. I tak powstał cykl "Małe Ojczyzny na Scenie teatralnej Trójki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Buława" w świąteczny wieczór na "Scenie teatralnej Trójki" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2021 21:05
W świąteczny wieczór 11 listopada przypomnieliśmy słuchowisko, premierowo przedstawione na "Scenie teatralnej Trójki" 1 września 2019 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyczny hołd dla Agnieszki Osieckiej. Spektakl "Mamy kota na punkcie... Osieckiej" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2021 20:05
Scenariusz spektaklu muzycznego "Mamy kota na punkcie... Osieckiej" został oparty na wierszach, fragmentach prozy, tekstach, także tych niepublikowanych oraz piosenkach poetki. W przestawieniu wyreżyserowanym przez Romana Dziewońskiego, wystąpili m.in. Ewa Błaszczyk, Kamila Klimczak, Artur Żmijewski i Piotr Fronczewski. Oprawę muzyczną przygotował Bogdan Hołownia.
rozwiń zwiń