"Jonasz" na "Scenie teatralnej Trójki" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2022 23:00
Rozpoczynając rok 2022 w "Scenie teatralnej Trójki", zaproponowaliśmy słuchowisko ze Sceny Wspomnień (cyfrowa rekonstrukcja Andrzeja Brzoski) sprzed 65 lat. W styczniu przedstawiamy / przypominamy słuchowiska z głębokiego Archiwum Polskiego Radia oraz – dla kontrastu – powtarzamy utwory współczesne.
Zdzisław Wardejn
Zdzisław WardejnFoto: Krzysztof Sielicki/PR

Posłuchaj
53:25 Trojka Scena Teatralna Trojki 2022_01_16-22-06-10.mp3 "Jonasz" Beniamina Bukowskiego w reżyserii Joanny Grabowieckiej na deskach "Sceny teatralnej Trójki" (Scena teatralna Trojki)

 

Tydzień temu, w 55. rocznicę śmierci, wspominaliśmy Zbyszka Cybulskiego, prezentując słuchowisko w jego (i Jerzego Markuszewskiego) reżyserii, z roku 1963.

W trzecią niedzielę roku zaprezentowaliśmy po raz pierwszy w "Scenie teatralnej Trójki" sztukę, która premierę miała w styczniu 2019 roku w radiowej Jedynce. To "Jonasz" wg tekstu Beniamina Bukowskiego (młodego dramatopisarza, obecnie wicedyrektora Narodowego Starego Teatru w Krakowie).

W ubiegłym roku mieliśmy okazję zaprosić Państwa na Trójkową premierę wg "Niesamowitych Bracia Limbourg" tego autora. W 2021 roku, także w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie, wystawiony został jego dramat pod tytułem "Arianie". W swoich tekstach Beniamin Bukowski snuje fantazje na temat postaci bądź wydarzeń historycznych.

Tytułowy Jonasz to malarz, twórca przestrzennych kompozycji, Jonasz Stern. Przed wojną należał m.in. do Grupy Krakowskiej. Po wojnie współtworzył Drugą Grupę Krakowską. Wykładał na ASP w Krakowie.

Jonasz Stern  Fot. PAP/PAI/Irena Jarosińska Jonasz Stern Fot. PAP/PAI/Irena Jarosińska

Za swoje przekonania więziony był w Berezie Kartuskiej, cudem przeżył obóz. Obozowa trauma powracała w jego plastycznych wizjach. Biblijne imię naznaczyło artystyczne życie Jonasza, człowieka zakorzenionego w tradycji żydowskiej.  

Mroczna biografia artysty w słuchowisku skontrastowana została ze sposobem opowiadania o niej.

Zapraszamy

Barbara Marcinik oraz Jacek Pietrasik – wydawca.

***

Słuchowisko Beniamina Bukowskiego "Jonasz" w reżyserii Joanny Grabowieckiej to przede wszystkim poetycki traktat o śmierci, o doskonałym splocie indywidualnej biografii, artystycznej spuścizny i historycznych procesów.

"Jonasz" to uzurpacja dokonana na biografii. Opowieść snuta przez cztery czarne koty na temat ich właściciela: autentycznego artysty, malarza Jonasza Sterna. Cudem ocalałego z Holokaustu Żyda polskiego pochodzenia. Komunisty prześladowanego za swoje poglądy. Twórcy przez całe życie poszukującego własnej drogi. Podczas wojny Stern uniknął śmierci podczas rozstrzeliwań mieszkańców lwowskiego getta. Wyznał później, że wprawdzie przeżył, ale wojny "nie przetrwał". Jego historia zbudowana jest na paradoksach.

Beniamin Bukowski Fot. Polskie Radio Beniamin Bukowski Fot. Polskie Radio

Sztuka jest nie tylko przypomnieniem życiorysu niesłusznie zapomnianego twórcy. To przede wszystkim poetycki traktat o śmierci, o doskonałym splocie indywidualnej biografii, artystycznej spuścizny i historycznych procesów. Jako taka staje się zaś opowieścią uniwersalną: świadectwem ludzkiej niezłomności w obliczu totalitarnego zła. W tytułowej roli usłyszeliśmy Zdzisława Wardejna.

Beniamin Bukowski – "Jonasz"

Reżyseria: Joanna Grabowiecka

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Opracowanie muzyczne oraz muzyka: Maciej Zakrzewski  

Wokal: Malwina Brych

 

Obsada:

Zdzisław Wardejn

Danuta Stenka

Tomasz Tyndyk

Adam Ferency

Mateusz Rusin

Piotr Wiszniowski.

***

(tekst – Barbara Marcinik)

Czytaj także

"Porfirion Osiełek" otwiera jubileuszowy rok na STT

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2021 09:45
Teatr radiowy towarzyszył Programowi 3 Polskiego Radia od początku. Rozpoczynając rok 2022 na Scenie Teatralnej Trójki, proponujemy słuchowisko starsze od Trójki o… 5 lat.  W 1957 roku wyreżyserował je Zbigniew Kopalko, jeden z największych twórców radiowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Moderato cantabile" – w 55. rocznicę śmierci Zbigniewa Cybulskiego

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2022 23:00
Na rok 2022 przypadają liczne jubileusze, okrągłe rocznice.
rozwiń zwiń