X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Scena teatralna Trójki" serwuje "Zimny bufet"

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2012 09:33
Matka w trzech odsłonach: Matriochy, Matriony i Matrioszki, symbolizujących trzy etapy życia, rozmawia ze swoimi dziećmi, próbując niejako pomóc im w odbyciu żałoby po swojej śmierci. Sztuka nagrodzona Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną.
Jadwiga Jankowska-Cieślak
Jadwiga Jankowska-CieślakFoto: Fot. Wojciech Kusiński

W warstwie fabularnej to opowieść o rodzeństwie: Rdzawej (Małgorzata Kożuchowska) i Antosiu (Mariusz Bonaszewski), które spotyka się, by czuwać nad ciałem zmarłej matki, przez lata chorującej na Alzheimera.

Razem przechodzą kolejne etapy "czynności pogrzebowych", jak mycie ciała, wybieranie ubrania i ubieranie ciała do trumny. Ale w dramacie Zyty Rudzkiej nic nie jest tak oczywiste. Ta z pozoru prosta, choć przecież dramatyczna sytuacja, rozpisana jest na wiele głosów.

Zmarła matka, w trzech odsłonach: Matriochy, Matriony i Matrioszki (Jadwiga Jankowska-Cieślak, Elżbieta Kijowska, Beata Fudalej), symbolizujących trzy etapy życia, rozmawia ze swoimi dziećmi, próbując niejako pomóc im w odbyciu żałoby (zresztą w toku tych rozmów dowiadujemy się o bolesnych szczegółach życia bohaterów). Dorosłe już dzieci nie potrafią poradzić sobie z pamięcią o matce. Same poddają się "czynnościom pogrzebowym", które, jak się domyślamy, mają im pomóc uporać się z niezaprzeczalnym faktem śmierci najbliższej osoby.

Jury Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2011 w werdykcie napisało: "Cała teatralna twórczość Zyty Rudzkiej, obecna w gdyńskim konkursie od początku jego istnienia, w sposób oryginalny, a zarazem dotkliwy odsłania ukryte dramaty ludzi współczesnych. Nagrodzony w tym roku "Zimny bufet" ukazuje rozpad rytuałów żałoby w zderzeniu z prawdą o bolesnych relacjach rodzinnych."

 

Zyta Rudzka

"Zimny bufet"

Reżyseria: Darek Błaszczyk

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Muzyka: Andrzej Izdebski

Obsada: Jadwiga Jankowska-Cieślak, Elżbieta Kijowska, Beata Fudalej, Małgorzata Kożuchowska, Mariusz Bonaszewski, Edyta Olszówka, Łukasz Garlicki, Magda Kusa, Jan Piotrowski

Zyta Rudzka (1964)

Poetka, pisarka, psycholożka. Jest absolwentką Wydziału Psychologii Akademii Teologii Katolickiej. Debiutowała w 1989 roku arkuszem poetyckim Ruchoma rzeczywistość. Opublikowała między innymi powieści: "Białe klisze", "Uczty i głody", "Pałac Cezarów", "Mykwa", "Ślicznotka doktora Josefa". Jest laureatką Europejskiej Nagrody Radia Deutsche Welle, Nagrody im. Jarosława Iwaszkiewicza, Nagrody im. Stanisława Piętaka. Jej książki tłumaczono na język niemiecki, chorwacki i francuski. Jest również autorką sztuk teatralnych: "Seks, chemia i latanie", "Fastryga" oraz "Cukier Stanik", "Eskimos w podróży służbowej", "Pęknięta, obwiązana nitką" (te trzy ostatnie nominowane do finału 1., 2. i 3.  edycji konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną).

 

Na "Scenę teatralną Trójki" zapraszamy w niedzielę o godz. 21.00.