"Przeklęte" tematy Houellebecqa

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2012 11:56
Tym razem na Scenę Teatralną Trójki przeniesiemy najnowszą powieść francuskiego pisarza, która jest błyskotliwą satyrą społeczną z mocnym wątkiem kryminalnym. "Mapa i terytorium" to również traktat o ułomności relacji międzyludzkich
Audio
Karolina Gruszka i Andrzej Chyra przy pracy nad słuchowiskiem Mapa i terytorium w Polskim Radiu
Karolina Gruszka i Andrzej Chyra przy pracy nad słuchowiskiem "Mapa i terytorium" w Polskim RadiuFoto: fot. PR/W. Kusiński

Michel Houellebecq, autor m.in. "Cząstek elementarnych", "Platformy", za "Mapę i terytorium" otrzymał prestiżową francuską literacką Nagrodę Goncourtów. Powieść ukazała się w Polsce w ubiegłym roku i, podobnie jak wcześniejsze pozycje, odbiła się szerokim echem w świecie literackim.
Jed Matrin (w tej roli znakomity Andrzej Chyra), francuski malarz i artysta, który w swojej sztuce zajmuje się, nazwijmy to, wytworami późnej doby kapitalizmu, organizuje wystawę, do której tekst katalogowy ma napisać nie kto inny, jak… "Michel Houellebecq – znany pisarz" (Marek Kalita), bohater powieści.

Scena teatralna Trójki - niezwykli pisarze, najlepsze głosy, wnikliwi reżyserzy >>>

Michel Houellebecq, żyjący tu i teraz pisarz, puszcza ironiczne oko do swojego czytelnika, czyniąc siebie bohaterem powieści, na kartach której zresztą pozwala się brutalnie zamordować. Ten motyw podwójnej obecności autora, zapisany w powieści, posłużył Agnieszce Lipiec-Wróblewskiej do skonstruowania ciekawego scenariusza, gdzie świat literatury przenika do rzeczywistości i odwrotnie.
Radiowa adaptacja, choć ograniczona do 45 antenowych minut, znakomicie oddaje klimat książki i "przeklęte" Houellebecqowskie tematy. Powraca kwestia samotności i niemożliwości miłości - do rodzica, do kobiety. Houellebecq z lubością twierdzi, że wszystko, co człowiekowi zostało, to zatapiać się w produktach współczesnego świata. I niech choćby była to kurtka Camel Legend czy porządna kiełbasa chorizo i dobre wino. Nie jest to jednoznaczne z osiągnięciem spokoju i szczęścia, ale nic innego nam nie pozostało.

"Mapa i terytorium" na Scenie teatralnej Trójki w niedzielę 2 grudnia o godz. 21.05. Zapraszamy!


Adaptacja i reżyseria: Agnieszka Lipiec-Wróblewska
Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne: Tomasz Obertyn
Obsada: Andrzej Chyra (Jed Martin), Marek Kalita (Michel Houellebecq), Magdalena Cielecka (Dziennikarka), Karolina Gruszka (Olga), Władysław Kowalski (Ojciec), Adam Ferency (Franz Teller), Krzysztof Banaszyk (Głos w reklamie)

Czytaj także

Mapa zgniłego terytorium

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2010 11:10
- Zarówno lewica, jak też prawica kocha i nienawidzi Michela Houellebecqa - tak o tegorocznym laureacie Nagrody Goncourtów mówił prof. Remigiusz Foryncki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michel Houellebecq zniknął bez śladu?

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2011 11:39
Pisarz w tym tygodniu miał się spotkać z czytelnikami w Belgii i Holandii. Nie dotarł na spotkanie, nie odbiera telefonów, nie odpowiada na maile. Nie wiadomo, co się właściwie stało.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dopisujemy kolejne strony do dzieła Conrada"

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2011 17:44
Trwa Festiwal Conrada, jego motto: "W poszukiwaniu utraconych światów". Trójka w dzień i w nocy donosi prosto z Krakowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy sezon na "Scenie teatralnej Trójki"

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2012 09:55
Aż dwie premiery w miesiącu! Na razie planujemy osiem - do końca roku. Zapraszamy w pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca o godz. 21.05.
rozwiń zwiń