Poszukiwanie manifestu polskiego punka. Słuchaj teraz w Trójce!

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2013 12:00
"Pasażer Luter" to autorskie słuchowisko Darka Błaszczyka o poszukiwaniu owianego tajemnicą tekstu/manifestu napisanego przez Jacka "Lutra" Lenartowicza, współzałożyciela grupy Deadlock. Zapraszamy na "Scenę teatralną Trójki"!
Audio
  • Barbara Marcinik zaprasza na "Pasażera Lutra" na "Scenie teatralnej Trójki"
Łukasz Garlicki (Ten) i Anna Cieślak (Dziewczyna) podczas nagrania słuchowiska Pasażer Luter
Łukasz Garlicki (Ten) i Anna Cieślak (Dziewczyna) podczas nagrania słuchowiska "Pasażer Luter"Foto: Wojciech Kusiński / Polskie Radio S.A.

"Pasażer Luter" stylistycznie jest swego rodzaju docudramą. W warstwie dokumentalnej to historia poszukiwania pewnego tekstu sprzed lat. Tekstu/manifestu napisanego w okresie początków polskiego punka (przełom lat 70./80.) przez Jacka "Lutra" Lenartowicza, który był współzałożycielem jednego z pierwszych polskich zespołów punkrockowych, Deadlock z Trójmiasta.

Poszukiwanie przez bohatera słuchowiska (Ten - Łukasz Garlicki) tajemniczego tekstu będzie zarazem odkrywaniem legendarnej niemal postaci "Lutra", perkusisty i autora tekstów, czołowej postaci polskiego punka. Jako pierwszy w Polsce pod koniec lat 70. wydawał on fanzina "Pasażer" (fanzin - skrót od ang. fan magazine, nieprofesjonalne pismo tworzone przez osobę bądź grupę osób, miłośników jakiegoś tematu).

Łukasz
Łukasz Garlicki (Ten) i Anna Cieślak (Dziewczyna) podczas nagrania słuchowiska "Pasażer Luter", fot.: Wojciech Kusiński/PR

Jednak równolegle krążyły wówczas wieści, że "Luter" napisał tekst "Pasażer", który mógł być równie dobrze powieścią/manifestem/scenariuszem albo… konfabulacją. Bohater przygotowując się do realizacji filmu dokumentalnego o "Lutrze" i tekście "Pasażer" przeprowadza rozmowy z rzeczywistymi uczestnikami tamtych zdarzeń - przyjaciółmi "Lutra": Tomkiem "Menem" Świtalskim, Tomkiem "Rastkiem" Szczecińskim, Piotrem Rypsonem, czy Tomkiem Lipińskim.

Partie dokumentalne słuchowiska stają się dla bohatera impulsem do jego własnych wspomnień z lat 80., kiedy był nastolatkiem. Pierwsze fascynacje muzyczne, filmowe, towarzyskie. Pierwsze inicjacje. Praca nad dokumentem o "Lutrze" staje się zarazem podróżą do jego własnej przeszłości, spotkania z duchem nieżyjącego Brata (Krzysztof Szczerbiński), który wprowadzał go wtedy w dorosłość. Właściwie ta podróż do przeszłości staje się dla niego w pewnym momencie ważniejsza od samego zadania, jakim było rozwiązanie zagadki legendarnego tekstu. Część fabularna jest w dużej mierze autobiograficzna.
"Pasażer Luter" jest ostatnią częścią tryptku młodzieńczego Darka Błaszczyka (poprzednie to adaptacja "Fabula rasa" Stachury z Mariuszem Bonaszewskim oraz "Rilke & Lou” na podstawie korespondencji Rainera Marii Rilke'go i Lou Andreas Salome, z Danutą Stenką, Adamem Woronowiczem i Agatą Zubel), odnoszącego się do jego fascynacji i inspiracji z lat 80.
Autor/reżyser/opracowanie muzyczne:
Darek Błaszczyk
Realizator:
Andrzej Brzoska
Nagrania wywiadów:
Adam Wilk
Obsada:
Ten - Łukasz Garlicki, Brat - Krzysztof Szczerbiński, Siwy - Józef Pawłowski, Dziewczyna - Anna Cieślak, Kierowca - Paweł Szczesny, Tata - Andrzej Blumenfeld
oraz w nagraniach dokumentalnych:
Tomasz "Men” Świtalski, Piotr Rypson, Tomek "Rastek” Szczeciński, Tomek "Franz” Lipiński

Na "Scenę teatralną Trójki" zapraszamy w niedzielę, 14 kwietnia, o godz. 21.05.

Czytaj także

Finał 34. Przeglądu Piosenki Aktorskiej: co to się działo we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2013 10:00
- Podczas tegorocznego Przeglądu Piosenki Aktorskiej zdarzyło się coś ciekawego, coś co daje do myślenia. To już trzeci festiwal z rzędu kiedy nagrodę dostaje nie aktor - mówi Konrad Imiela, dyrektor festiwalu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wiele moich przedstawień powstało dzięki Talentom Trójki"

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2013 10:30
- Myślę, że wszyscy laureaci Talentów Trójki mówią to samo: że jesteśmy zupełnie inaczej przyjmowani, telefony zaczynają do nas naprawdę dzwonić - mówiła Ewelina Marciniak, ubiegłoroczna laureatka konkursu w kategorii Teatr.
rozwiń zwiń