Olga Tokarczuk odbudowała zaginiony świat. Wszystko w "Księgach Jakubowych"

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2014 11:55
- Jestem przekonany, że ta książka trafi do kanonu naszej literatury współczesnej i stanowi dowód na to, że jest możliwy powrót wielkiej polskiej powieści epickiej, historycznej - mówi Michał Nogaś o najnowszej powieści Olgi Tokarczuk.
Audio
  • Michał Nogaś opowiada o książce "Księgi Jakubowe" (Trójkowy Znak Jakości)
Olga Tokarczuk
Olga TokarczukFoto: Jacek Kołodziejski

W swojej najnowszej powieści Olga Tokarczuk zabiera nas do Polski XVIII-wiecznej, na Podole. Pisarka pokazuje Polskę graniczącą z Turcją, wielokulturową i wieloreligijną. Przedstawia kraj wielu języków i tradycji, którego społeczeństwo nie było homogeniczne i mało kto mówił po polsku. Autorka zabiera nas do miejsca, którego po zakończeniu II wojny światowej już nie ma i chyba nigdy nie będzie.

/

- Olga Tokarczuk w "Księgach Jakubowych" w sposób zachwycający rekonstruuje tamten świat, na nowo wypełnia go detalami, zapachami, słowami, ludźmi, zwierzętami, aurą. Tym wszystkim, co nam, czytelnikom, pozwala tamtą Polskę zobaczyć, odnaleźć się w niej, co sprawia, że od pierwszych stron książki zanurzamy się w tym minionym świecie i aż do końca, do 912 strony, nie chcemy tego świata opuścić - mówi Michał Nogaś.

Jedną z ukazanych w powieści postaci jest autor pierwszej polskiej encyklopedii, ksiądz Benedykt Chmielowski, jednak to nie on jest głównym bohaterem książki. Jest nim charyzmatyczny Jakub Lejbowicz Frank nazywany Lutrem wśród Żydów. Frank to postać prawdziwa - mistyk, filozof, astrolog, ale przede wszystkim założyciel sekty, której wyznawcy wierzyli, że pewne prawa religii żydowskiej przestały obowiązywać, a do Boga trzeba dojść poprzez inne religie.

"Księgi Jakubowe" Olgi Tokarczuk - dzieło monumentalnea>>>

- Ta książka została napisana z rozmachem, ale też z niezwykłą dbałością o wszystkie szczegóły konstrukcji narracji. Czytając, nie byłem w stanie zliczyć, ileż wątków pojawiło się w "Księgach Jakubowych", ale wiem jedno: dla miłośników historii, dla miłośników opowieści o barwnych postaciach, o codziennym życiu minionych epok ta powieść będzie prawdziwą ucztą - podsumowuje Trójkowy recenzent.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, którą przygotował Michał Nogaś.

"Trójkowy znak jakości" na naszej antenie w każdy piątek o godz. 7.45.

(materiały promocyjne/iwo, ei)

Czytaj także

Pierwszy wywiad-rzeka z Krzysztofem Kowalewskim

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2014 16:00
- To rozmowa z wybitnym aktorem, od lat związanym z Trójką. To on z wdziękiem, olbrzymim wyczuciem i zaangażowaniem wcielił się w postać nie do końca rozgarniętego, niedobrze wychowanego, niekulturalnego mężczyzny,czyli Pana Sułka - tak Michał Nogaś mówi o Krzysztofie Kowalewskim, bohaterze książki "Taka zabawna historia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Z najwyższej półki": Dehnel, Krall, Kowalewski, Łuka

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2014 20:09
Przed nami ważny tydzień dla miłośników książek! Pod Wawelem rozpoczyna się Festiwal Conrada, przed nami także 18. Międzynarodowe Krakowskie Targi Książki. To czas obfitujący w nowości (w czwartek – wreszcie – premiera "Ksiąg Jakubowych" Olgi Tokarczuk!). O niektórych z nich mówiliśmy w Trójce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Księgi Jakubowe" Olgi Tokarczuk - dzieło monumentalne

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2014 12:30
- Wydawało mi się na początku, że opowiem jakiś jeden wątek o samym bohaterze, ale kiedy zaczęłam pisać i otwierało się przede mną całe uniwersum tej książki, to zdałam sobie sprawę, że ta opowieść może być niezrozumiała bez innych kontekstów - mówi Olga Tokarczuk w rozmowie z Michałem Nogasiem.
rozwiń zwiń