Jonny Greenwood: awangarda pod chmurką

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2015 09:45
- Polska kojarzy mi się z podejmowaniem artystycznych wyzwań, doprowadzeniem do pięknego finału karkołomnych pomysłów - mówi Jonny Greenwood w rozmowie z Agnieszką Szydłowską.
Audio
  • Jonny Greenwood: awangarda pod chmurką (Program alternatywny/Trójka)
Jonny Greenwood podczas występu na Opener Festival 2013
Jonny Greenwood podczas występu na Open'er Festival 2013Foto: PAP/Adam Warżawa

Jonny Greenwood to już stały gość gdyńskiego Open'era. Trzy lata temu można było usłyszeć jego utwory w wykonaniu orkiestry AUKSO pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego, rok później już osobiście zaprezentował "Electric Counterpoint" Steve'a Reicha. Teraz przyjechał z muzykami London Contemporary Orchestra, by wykonać program, na który złożyły się fragmenty autorskich kompozycji powstałych na potrzeby filmów "Aż poleje się krew", "Mistrz" i "Norwegian Wood" oraz prace klasyków muzyki współczesnej: Philipa Glassa, Michaela Gordona oraz Xenakisa.

W rozmowie z Agnieszką Szydłowską artysta mówi o ograniczeniach związanych z pisaniem muzyki filmowej i współpracy z Paulem Thomasem Andersonem. Odpowiada też na pytanie, czy chciałby zostać dyrygentem i czy jego praca nie doprowadzi przypadkiem do nagrania płyty "Radiohead: symfonicznie".

***

Tytuł audycji: Program alternatywny
Prowadzi: Agnieszka Szydłowska
Data emisji: 9.07.2015
Godzina emisji19.05

mk/iwo

Czytaj także

Open'er 2015: muzyka, słowo i pomoc

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2015 14:48
Podczas tegorocznej edycji gdyńskiego festiwalu można posłuchać muzyki, ale także wziąć udział w oryginalnej zabawie słowem i pomóc poszkodowanym Nepalczykom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Faithless: najważniejsza jest miłość do muzyki

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2015 21:00
Wywiadów nie było w planach, ale Trójce – jak jedynemu polskiemu medium – udało się porozmawiać z grupą Faithless, gwiazdą tegorocznego Open'era.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Open'er 2015: edycja przełomowa pokoleniowo

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2015 18:14
- Festiwal w tym roku podjął decyzję "ucieczki do przodu", spojrzenia na to, co interesuje młodych ludzi. Pojawiło się na nim wielu wykonawców ważnych dla dwudziestolatków - mówi Agnieszka Szydłowska, podsumowując kończącą się imprezę.
rozwiń zwiń