Nowe gwiazdy Open'er Festival 2016: Caribou, Vince Staples i Tame Impala

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2016 12:00
- Mam dzisiaj tylko bardzo, ale to bardzo dobre wiadomości - zapowiadał artystów w "Programie alternatywnym" Mikołaj Ziółkowski.
Audio
  • Mikołaj Ziółkowski zaprasza na Open'er Festival 2016 (Program Alternatywny/ Trójka)
Tame Impala
Tame ImpalaFoto: materiały promocyjne

30 czerwca w Gdyni wystąpi Caribou. Będzie też Vince Staples - artysta uznany za najlepszy płytowy debiut 2015 w amerykańskim hip-hopie oraz zespół Tame Impala.

Wywiadów, informacji i zdjęć szukaj na naszej stronie poświęconej Open'er Festival >>>

- Cały czas myślę, że ten album jest kompletnie niesłuchalny - mówił w jednym z wywiadów Kevin Parker, centralna postać zespołu Tame Impala, chwilę przed wydaniem swojej najnowszej płyty pt. "Currents". Kolejne miesiące 2015 roku pokazały, że nie miał racji. Trzeci album australijskiego zespołu okazał się ogromnym sukcesem artystycznym i sprzedażowym. "Currents" ma szansę na nagrodę Grammy w kategorii Najlepszy Album Alternatywny, co byłoby ukoronowaniem półrocznej drogi przez szczyty list przebojów oraz doroczne podsumowania (5. miejsce na listach NME i Pitchfork). I nawet jeśli za jakiś czas te liczby, miejsca, rankingi ulegną wytarciu, dzięki znakomitym singlom – "Let It Happen", "’Cause I’m a Man" czy "The Less I Know The Better", płyta "Currents" przetrwa w pamięci fanów.


 
Podobnie jak album "Our Love" Caribou. To drugie z dzisiejszych ogłoszeń. Swoim ostatnim albumem Caribou trafił w gust fanów muzyki elektronicznej. Podobnie było 6 lat temu, kiedy wydawał "Swim" z rewelacyjnym singlami "Odessa" i "Sun". Caribou, jak mało który artysta, potrafi w elektronice odnaleźć mnóstwo duszy, ciepła i jednocześnie opowiedzieć historię, w wypadku "Our Love" bardzo osobistą. Dan Snaith, stojący za Caribou sam, opisuje tę płytę jako miks cyfrowej produkcji pop, beatów inspirowanych hip-hopem, stonowanej linii basu i house’u. Wszystko przefiltrowane przez jego unikalną perspektywę. Najjaśniejszym punktem "Our Love" jest singeil "Can't Do WIthout You", który wreszcie usłyszmy w Polsce na żywo.


 
Ostatnim artystą, który dziś dołącza do line-upu Open'era jest raper Vince Staples. Jeśli spojrzeć na światowy hip-hop bez dominującej roli King Kunty, to staje się jasne, że w 2015 roku najważniejszym hip-hopowcem był Vince Staples, 22-letni raper z Long Beach w Kalifornii. Wydanym pod koniec czerwca albumem "Summertime ‘06" zaczął deptać Kendrickowi po piętach, zbierając entuzjastyczne recenzje. "Summertime ‘06" jest zapisem jego okresu życia dokładnie sprzed dekady, kiedy jako nastoletni chłopak oglądał codzienność jednego z najbardziej niebezpiecznych miejsc w Stanach, Long Beach. Muzycznie "Summertime ‘06" jest majstersztykiem ascetycznej produkcji. To zasługa No ID, który raczej nie szuka ciepłych wokalnych sampli… To dwupłytowe wydawnictwo pojawiło się na szczytach wielu muzycznych podsumowań minionych dwunastu miesięcy. Warto więc zobaczyć Vince’a na żywo właśnie teraz, kiedy jego nazwisko jest jednym z najgorętszych we współczesnym rapie, tym bardziej, że ostatnio w wywiadzie zapowiedział rychłe zakończenie kariery.

15. edycja festiwalu odbędzie się w dniach 29.06-2.07.2016 w Gdyni.

***

Tytuł audycji: Program alternatywny
Prowadzi: Agnieszka Szydłowska
Goście: Mikołaj Ziółkowski (organizator Open'er Festival)
Data emisji: 20.01.2016
Godzina emisji: 19.07

mat. prom./ei

Czytaj także

Open'er 2015: edycja przełomowa pokoleniowo

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2015 18:14
- Festiwal w tym roku podjął decyzję "ucieczki do przodu", spojrzenia na to, co interesuje młodych ludzi. Pojawiło się na nim wielu wykonawców ważnych dla dwudziestolatków - mówi Agnieszka Szydłowska, podsumowując kończącą się imprezę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowi na Open'erze 2016

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2015 13:35
Dzisiaj poznamy kolejnych artystów gdyńskiej imprezy. Mamy też płytę tygodnia i dużo muzyki!
rozwiń zwiń