Kamasi Washington na Tauron Nowa Muzyka!

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2016 20:20
Kamasi Washington z zespołem wystąpi na zamknięcie Festiwalu Tauron Nowa Muzyka, Actress dołącza do składu.
Audio
  • Kamasi Washington na Tauron Nowa Muzyka (Program alternatywny/Trójka)
Kamasi Washington
Kamasi WashingtonFoto: mat.promocyjne

Kamasi Washington - saksofonista współpracujący z Kendrickiem Lamarem, Flying Lotusem i Thundercatem, który w ubiegłym roku wydał swój debiutancki album The Epic, wystąpi na zakończenie festiwalu Tauron Nowa Muzyka w sali NOSPR. Z kolei do części festiwalowej imprezy dołącza niestrudzony house’owy eksperymentator - Actress, który wystąpi w wersji live.

Do sprzedaży trafiają także bilety na koncert finałowy, który ponownie odbędzie się na terenie nowej siedziby NOSPR położonej w Strefie Kultury. Kamasi Washington wystąpi wraz ze swoim 10-osobowym zespołem.

Washington powoli budował swoją pozycję. Na saksofonie zaczął grać w wieku 13 lat, a 12 lat później własnym sumptem wydał swój pierwszy album. Sławę przyniosła mu jednak współpraca z artystami takimi jak Lauryn Hill, Snoop Dogg, Nas, Herbie Hancock czy Wayne Shorter. Później Kamasi zwrócił się w stronę muzyków skupionych wokół klubu Low End Theory i wytwórni Brainfeeder - usłyszeć można go było na płytach Flying Lotusa, Thundercata czy Kendricka Lamara. W ubiegłym roku właśnie w ramach wytwórni FlyLo ukazał się jego oficjalny debiut - płyta "The Epic". Tytuł albumu nie jest ani trochę na wyrost – materiał trwa prawie trzy godziny, a nagrany został z udziałem 10-osobowego big bandu, chóru i orkiestry. Album wypełniony wirtuozerskim, choć jednocześnie przystępnym jazzem, spotkał się z entuzjastycznymi recenzjami na całym świecie. Guardian nazwało The Epic płytą przełomową, a serwis Pitchfork sklasyfikował debiut jako "Best New Music" jednocześnie podkreślając, że to wzorcowy przykład spełnienia wybujałych oczekiwań narosłych przed premierą. Płyta trafiła na szczyt jazzowego iTunes w USA, Kanadzie, Australii, Rosji i Wielkiej Brytanii, a pierwszy nakład płyty winylowej wyczerpał się na etapie przedsprzedaży.

Dysponująca niecodzienną akustyką sala NOSPR, w której odbędzie się koncert finałowy XI edycji Festiwalu Tauron Nowa Muzyka, wydaje się być idealną lokalizacją na wychwycenie wszystkich niuansów brzmieniowych, solówek, melodii i niesamowitych harmonii zespołu The Next Step, z którym Kamasi nagrywa i koncertuje.

Zanim jednak odbędzie się to jazzowe wydarzenie, w ramach części festiwalowej imprezy wystąpi Darren J. Cunningham, czyli Actress. Brytyjski DJ i producent z każdą płytą konsekwentnie wymyka się klasyfikacjom drążąc swoją własną niszę w muzyce basowej, czerpiąc z undergroundowego house’u, ambientu, techno czy nawet R&B. Na koncie ma cztery płyty, z czego dwie ukazały się w wytwórni Honest Jons należącej do Damona Albarna.

Actress fot. mat. promocyjne

Z liderem Blur brał też udział w projekcie Kinshasa One Two, w którym to zachodni producenci nagrywali wraz z muzykami z Kongo. Jego DJ-sety są niezwykle różnorodne i zależne od miejsca występu, co świetnie obrazuje selekcja na kompilacji DJ Kicks jego autorstwa, na której obok siebie znaleźli się m.in. Lorenzo Senni, Autechre i SHXCXCHCHSH. Podczas Tauron Nowa Muzyka Actress wystąpi w wersji live. Jego ostatni studyjny album zatytułowany Ghettoville ukazał się w 2014 roku, zatem w niedalekiej przyszłości można spodziewać się nowego materiału.

(mat.promocyjne)

Czytaj także

Kiasmos: muzyczna deklaracja niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2015 15:22
- Nie chcieliśmy, żeby ktoś nas kontrolował. Kiasmos to dla nas niebo, w którym nie musimy myśleć o presji związanej z naszymi innymi projektami - mówią muzycy grupy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Roots Manuva i The Orb na Festiwalu Tauron Nowa Muzyka

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2016 18:29
Festiwal Tauron Nowa Muzyka: Fat Freddy's Drop, Battles, Roots Manuva, Snarky Puppy, King Midas Sound x Fennesz, Deadbeat i inni zagrają w sierpniu w Katowicach. XI edycja Festiwalu odbędzie się w dniach 18-21 sierpnia w Katowicach na terenie Muzeum Śląskiego i katowickiej Strefy Kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znamy gwiazdy Tauron Nowa Muzyka!

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2016 17:00
- Staramy się, by program był bardzo różnorodny i już wiem, że nam się to udało - mówi Adam Godziek, szef festiwalu Tauron Nowa Muzyka. Gość Trójki przedstawia nazwiska dwóch artystów, których usłyszymy w sierpniu w Katowicach.
rozwiń zwiń