"Valtari" kontra "40 Winks of courage"

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2012 16:21
Nowi wykonawcy festiwalu Tauron Nowa Muzyka - MadGibbs, dwie płyty tygodnia i goście - zespół Tres.B! To wszystko po 19.
okładka płyty Valtari
okładka płyty "Valtari"

konkurs Sigur Ros - dziękuję za wszystkie maile, tyle poezji w mojej skrzynce!

oto moja subiektywna (i zapewne krzywdząca dla wielu) opinia:

Maciej Radoch za :

Proszę Pani,
To wcale nie statek jest, ani morze nawet. To zielenieje plantacja bujnego szpinaku uginająca się pod falami napływającego ciepłego wiatru pachnącego wanilią i frezowanym metalem. Na granicy tegoż poletka (powyżej), tuż na skraju pustyni solnej usytułowano małą fabryczkę sztucznego bursztynu z trzema kominami (mylnie braną za lewitujący statek - naturalnie to przez perspektywę zdjęcia). Całość widziana jest oczyma istoty patrzącej przez szybę  swego akwarium. Dlaczego akwarium? Ponieważ w lewym dolnym rogu widnieje odbicie glonu kołysane prądem wody. Widać też żywy różowawy ozdobny kryształ morski puszczający w górę co chwilę bąbelki, nie dlatego, że musi oddychać lecz po to by podkreślić wagę swej bytności tu, w centralnym miejscu akwarium. Na środku zaś rysuję się nam oblicze patrzącego, (zaczynając od prawej strony "fabryczki" w dół) linia nosa, oczodoły i usta. Posmutniała postać zdaje się zastanawiać co właściwie robi w tak zaprojektowanej rzeczywistości, jakże odległej od tego co jest jej bliskie. A jednak nie może wyobrazić sobie wyjścia ze swojego akwarium. Nie może pojąć tego jak smakuje bujny szpinak i jaki w dotyku jest sztuczny bursztyn. Jedyne co może to wydrapać swym szponem na szybie akwarium, nic dla niej nie znaczący, ciąg znaków. Nie może wiedzieć, że to  jakaś nazwa, jakiegoś, gdzieś popularnego z jakichś powodów zespołu. Nie może, bo przecież nie potrafi tych znaków odczytać, choć czuje z nimi niepojętą koneksję...

Laura z Zamościa za :

To nic, to jak ostatnie zapamiętane ujęcie tuż przed spokojem jaki daje medytacja. To wszystko i nic!

 

napisałam do was maile z potwierdzeniem wygranej!

pozdrawiam bardzo i bardzo dziękuję!

szydlo

 

Ostatnie dni były niezwykle intensywne, z kulminacją w niedzielę! Berlin - najpierw 7. Berlin Biennale, o którym już wkrótce więcej na stronie www.polskieradio.pl/kultura a po południu odwiedziny w Volksbuehne, korytarze zaplecza a w tle dźwięki próby... Beach House. Victoria, która zjawia się znienacka, sprząta garderobę, zaprasza nas, za chwilę pojawia się Alex. Rozmowa, oglądanie okładek starszych płyt, Bob Dylan w tle. To pierwszy wywiad jakiego udzielili Polskiemu Radiu, szczerze zainteresowani krajem, do którego po raz pierwszy przyjadą w sierpniu, na Nową Muzykę! Kiedy posłuchamy tej rozmowy? Szczerze mówiąc jeszcze nie wiem, chciałabym, aby stało się to trochę bliżej festiwalu. Na pewno zaczynamy dzisiaj cykl "Beach House na zakończenie", do odwołania każdy kolejny "Program Alternatywny" zakończymy piosenką tego zespołu, zaczniemy od najstarszej płyty już dziś.

W tym tygodniu nie mamy piosenki tygodnia, ale mamy aż dwie płyty tygodnia! Za pierwszą odpowiada  zespół Tres.B (grupa składa się z z polskiej wokalistki i basistki Misi Furtak, perkusisty Toma Pettita i gitarzysty Oliviera Heima). "40 Winks of Courage" to druga płyta zespołu, posłuchamy jej starannie, po 20! Wspólnie z zespołem, który zagości w naszym studiu!

Druga płyta nosi tytuł "Valtari", wydał ją zespół Sigur Ros... 6. płyta zespołu ukazała się przedwczoraj. Jaka jest? Sprawdzamy po 19! ["I really can’t remember why we started this record, I no longer know what we were trying to do back then. I do know session after session went pear-shaped, we lost focus and almost gave up... Did give up for a while. But then something happened and form started to emerge, and now I can honestly say that it’s the only sigur rós record I have listened to for pleasure in my own house after we’ve finished it." - georg]

W cyklu goście, goście wczoraj odwiedziny Moniki Brodki, pierwszy raz w "Programie Alternatywnym". Wczoraj także premiera epki "LAX", na której obok piosenek Varsovie i Dancing Shoes znalazły się remiksy autorstwa Kamp!, Bueno Bros, Auera i Grega Kozo z paryskiego duetu didżejskiego Make the Girl Dance. Za to co widać odpowiada Yulka Wilam, w zeszłym roku zachwycaliśmy się nią podczas Miesiąca Fotografii!

Bloc Party opublikowali zapowiedź nadchodzącej płyty "Four". Do obejrzenia TU. Chyba wszystko gra w zespole?

Dużo muzyki, mało słów TU

do usłyszenia

Agnieszka

31.6.12

SASCHIENNE - aile mut (Nowa Muzyka 2012)

CLARK- secret (Nowa Muzyka 2012)

ESKMO- cloudlight (Nowa Muzyka 2012) + plus nowe ogłoszenie MadGibbs!

GOSSIP- melody emergency

SIGUR ROS- varud /płyta tygodnia

SIGUR ROS- daudalogn /płyta tygodnia

FOALS- cassius

ENCHANTED HUNTERS-frost

20-21

TRES. B na żywo u nas

TRES B. - the goose hangs high /płyta tygodnia

TRES B. - like is /płyta tygodnia

TRES B. - let it shine /płyta tygodnia

TRES B. - something to forget /płyta tygodnia

TRES. B- golden mean

***

BEACH HOUSE- saltwater