X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Krzysztof Penderecki rozważa współpracę z Björk!

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2012 15:00
- Wydaje mi się, że ona ma piękny i ciekawy głos, z którym można wiele zrobić. Jeśli się zgodzi, dojdzie do takiego koncertu. Ja bym tego bardzo chciał - powiedział Krzysztof Penderecki w rozmowie z dziennikarzami na terenie Open'er Festival.
Audio

Björk jest główną gwiazdą tegorocznej edycji gdyńskiego festiwalu - wystąpiła w środę 4 lipca na scenie głównej. Krzysztof Penderecki wyznał dziś, że chciałby wykonać III Symfonię Góreckiego z Islandką jako solistką. - To jest kolejny szalony pomysł Filipa Berkowicza, ale wydaje mi się ciekawy, dlatego przyjechałem na Open'era dzień wcześniej, by jej posłuchać - dodał kompozytor.

Berkowicz jest już sprawcą jednego, bardzo udanego spotkania polskiego kompozytora z zagranicznym młodym muzykiem. Za jego sprawą bowiem Krzysztof Penderecki i gitarzysta Jonny Greenwood połączyli siły i - po raz pierwszy na ubiegłorocznym Europejskim Kongresie Kultury - zaprezentowali swój niezwykły muzyczny dialog. Projekt spotkał się z tak entuzjastycznym przyjęciem, że kompozycje Pendereckiego: "Ofiarom Hiroszimy – tren” i "Polymorphia" oraz Greenwooda: "Popcorn Superhet Receiver" i "48 Responses to Polymorphia" zostały wydane na płycie.

- Są takie utwory, które się nie starzeją, te przetrzymały dwie generacje i teraz wróciły. Choć dawniej musiałem walczyć z orkiestrami, żeby w ogóle grali, nie mówiąc o publiczności czy krytykach, którzy nic nie rozumieli wówczas z tej muzyki, to dziś przeżywam trzecią muzyczną młodość - przyznał Krzysztof Penderecki.

Dodał, że początkowo pomysł współpracy z gitarzystą Radiohead potraktował jako żart, ale szybko przekonał się jak wiele inspiracji z jego twórczości czerpie młody muzyk. W marcu tego roku spotkali się ponownie na wspólnym koncercie w Londynie, a dziś - 5 lipca ich utwory zostały wykonane na Open'er Festival przez Orkiestrę Kameralną AUKSO pod batutą Krzysztofa Pendereckiego i Marka Mosia!

- Nie zmieniamy już nic, nie poprawiamy, musimy się jedynie dostosować do warunków, do akustyki. Najłatwiej chyba było w Londynie, ale w takich warunkach jak tu te utwory dostają skrzydeł, gdyż przez elektronikę tworzy się kosmiczna muzyka - mówił na krótko przed koncertem.

 

Co sądzi o polskiej muzyce i jej rosnącym powodzeniu w świecie? Dowiesz się słuchając całego spotkania.

Więcej szczegółów związanych z twórczością Pendereckiego oraz Radiohead zdradzimy w najbliższą sobotę - 7 lipca w "Radiowym Domu Kultury". W audycji także retransmisja open'erowego koncertu grupy New Order! Zapraszamy do słuchania między 12 a 15.

 

Open'er Festival odbywa się pod patronatem Trójki. Szczegóły dotyczące naszych relacji z imprezy mogą Państwo znaleźć TU>>>

Więcej materiałów dotyczyczących tegorocznej edycji Open'era znajdą Państwo na naszej open'erowej podstronie

Jeśli chcieliby Państwo przypomnieć sobie klimat ostatnich dwóch odsłon Open'era, zapraszamy do kanału poświęconego Festiwalowi na moje.polskieradio.pl .

Czytaj także

Penderecki i gitarzysta Radiohead na jednej płycie

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2012 15:00
Już 13 marca nakładem słynnej nowojorskiej wytwórni Nonesuch Records ukaże się album z kompozycjami Krzysztofa Pendereckiego i Jonny’ego Greenwooda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jonny Greenwood: Lubię rozmawiać z Trójką

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2012 11:46
Za nami pierwsze wiosenne, radosne i pełne gości wydanie "Radiowego Domu Kultury". Gitarzysta Radiohead opowiadał o ekscytującej współpracy z Krzysztofem Pendereckim.
rozwiń zwiń