Kapela ze Wsi Warszawa i Pablopavo znaleźli wspólny mianownik!

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2012 16:34
- Z przeszłości w przyszłość. To jest idea: z jednej strony korzenie, z drugiej wszystko to, co przynosi nam świat współczesny - mówią o swoim projekcie koncertowym Pablopavo, Dewot i Szaja Bisurman.
Audio
Maciej Szajkowski
Maciej Szajkowski Foto: TVP/PAP/Jan Bogacz

Pozbawiona wsparcia mass mediów i funkcjonująca w głębokim undergroundzie, samoistnie generuje fantastyczne projekty oraz nietuzinkowych wykonawców - taka opinia panuje powszechnie o scenie world music w Polsce.

Gośćmi Agnieszki Szydłowskiej w "Programie Alternatywnym" byli Maciej Szajkowski, założyciel Kapeli ze Wsi Warszawa, znany z solowych projektów i grupy Vavamuffin poeta i wokalista Pablopavo oraz Mateusz Dobrowolski ze Stowarzyszenia Sztuki Etnicznej "Transetnika". Opowiadali o swoim projekcie "Etno Ugór - Jedna Europa Wiele Kultur II!".

- To wycieczka ku współczesności odnoszącej się i poszukującej tożsamości w muzyce tradycyjnej. Nie będzie odgrzewany kotlet. Raczej muzyka z bardzo precyzyjnie określonym mianownikiem: tradycja i tożsamość - mówi Maciej Szajkowski w Trójce.
10 listopada w warszawskim Palladium w ramach projektu "Etno Ugór - Jedna Europa Wiele Kultur II! zaprezentują się: legendarna postać hiszpańskiej sceny world music Mercedes Peón razem z Kapelą ze Wsi Warszawa, najważniejszym zespołem polskiej sceny folk, a także węgierskie trio Airtist wespół z Pablopavo i Praczasem, których wspólna płyta "Głodne Kawałki”, nagrana przy udziale wybitnych muzyków warszawskiej sceny etno, stała się wydarzeniem roku 2011 na scenie alternatywnej.
- Mercedes Peón to osoba, która na autorskiej płycie brawurowo połączyła z brzmieniami zupełnie współczesnymi najstarsze instrumenty: dudy, liry korbowe, galicyjską wersję tamburynu, pandeiretę. Ona ją wydała po 25 latach uczenia się galicyjskiego folkloru - opowiada Mateusz Dobrowolski.

Słuchaj "Programu Alternatywnego" także na moje.polskieradio.pl
Jak tak różnorodnym artystom współpracuje się przed wspólnym koncertem? Dowiedz się z wywiadu Trójki.
usc

Czytaj także

Pablopavo, Praczas i Spięty w pogoni za kasą

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2012 11:11
W swoim najnowszym singlu "Stówa" panowie Pablopavo i Praczas zapraszają w podróż śladami banknotu o tytułowym nominale.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pablopavo: Jestem deynistą

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2012 16:15
- Jestem "wyznawcą". Zawsze gdzieś ten Deyna ze mną jest - a to na czapce, a to na bluzie. Nie są to kupowane rzeczy, tylko żona mi wyszywa specjalnie - mówi Pablopavo, warszawski muzyk, wokalista reggae i raggamuffin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pablopavo: Fornalik jeszcze pokaże ząbki

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2012 15:50
Wspólnie z wokalistą Vavamuffin i liderem grupy Ludziki skomentowaliśmy najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia.
rozwiń zwiń