Tauron Nowa Muzyka: Squarepusher, Jon Hopkins i…

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2013 19:46
Pod koniec sierpnia w Katowicach wystąpią także Zebra Katz i Mik Musik Showcase.
Audio
  • Agnieszka Szydłowska ogłasza kolejne gwiazdy festiwalu Tauron Nowa Muzyka (program alternatywny/Trójka)
Jon Hopkins podczas Skif Festival, w Sankt Petersburgu w 2010 roku
Jon Hopkins podczas Skif Festival, w Sankt Petersburgu w 2010 rokuFoto: Aleksandr Zykov/Flickr/CC

Nowe brzmienia to nie tylko muzyka ignorująca skostniałe granice między gatunkami i przesuwająca granice tego, co zwykle uważa się za muzykę, ale także widowiskowe, multimedialne występy artystów, dla których elementy wizualne są równie istotne, co zaskakujące i niecodzienne pomysły muzyczne.

Mieliśmy już okazję ogłosić jakiś czas temu, że na tegorocznym festiwalu Tauron Nowa Muzyka zagości berlińska supergrupa Moderat, której koncert w otoczeniu trzech gigantycznych ekranów przywodzi na myśl najbardziej kultowe występy legendarnego Kraftwerka, dwa lata temu zaś gościliśmy niezapomniane, LEDowe widowisko Amona Tobina ISAM Live, w którym światło i obraz odgrywały równie ważną rolę, co dźwięk.

Kontynuując tę tradycję, w tym roku oprócz Moderata, postanowiliśmy zaprosić jednego z najważniejszych klasyków brytyjskiej muzyki elektronicznej, legendarnego Squarepushera, który przyjedzie do Katowic ze swoim audio-wizualnym show

Możecie się spodziewać wielowymiarowego ataku na wszystkie Wasze zmysły, ponieważ wydaną w ubiegłym roku płytą pod tym samym tytułem, brytyjski artysta wrócił do swoich drum’n’basowych i post-jazzowych korzeni, korzystając jednocześnie z syntezatora video, który pozwolił mu przełożyć dźwięki na światła i wizualizacje. Hipnotyczne świetlne wzory, muzyka, działająca na kilkunastu różnych poziomach emocjonalnych i artysta, ukrywający się pod LED-ową maską – przygotujcie się na jeden z najważniejszych występów na tegorocznym festiwalu Tauron Nowa Muzyka!

Równie wielkim wydarzeniem może okazać się koncert Jona Hopkinsa, który pojawi się w Katowicach z utworami ze swojej czwartej, najnowszej solowej płyty – "Immunity". 

Premierę albumu przewidziano na przełom czerwca i lipca tego roku, a już w sierpniu będziecie mogli posłuchać jak jeden z najciekawszych współczesnych mistrzów muzyki elektronicznej, artysta porównywany do takich sław jak Brian Eno i stały współpracownik największych gwiazd popu pokroju Coldplay, prezentuje niesamowitą mieszankę delikatnych melodii i tanecznych rytmów, zacierając wszelakie granice pomiędzy poszczególnymi gatunkami muzycznymi. Sięgając z jednej strony po klasykę, muzykę fortepianową i rozmarzone brzmienia ambientu, z drugiej zaś nie bojąc się używania mocniejszych środków wyrazu, takich jak automaty perkusyjne czy syntezatory, Hopkins od dobrych kilkunastu lat udowadnia, że trudno znaleźć drugiego tak wszechstronnego muzyka, zdolnego dotrzeć do praktycznie każdej publiczności. Pamiętając jego występ sprzed kilku lat, kiedy to absolutnie porwał i oczarował festiwalową publiczność, wierzymy, że także najnowszy materiał, zagrany po raz pierwszy w Polsce na żywo w 2013 roku, przypadnie Wam do gustu.

Tauron Nowa Muzyka z Trójką - wywiady, informacje, zdjęcia >>>

Kariera kolejnego gościa ósmej edycji Tauron Nowa Muzyka, zaczęła się dość nietypowo, bo od hitu wylansowanego dzięki pokazom mody. I’ma Read Zebry Katza okazało się jednym z największych niezależnych przebojów ubiegłego roku, a dwudziestopięcioletni raper został niespodziewanie gwiazdą muzycznej blogosfery. Sukces przypieczętował kontraktem płytowym z zasłużoną hip-hopową wytwórnią Mad Decent i trasą po Stanach, a jego występy wszędzie przyjęto z olbrzymim entuzjazmem. Mroczny, przebojowy hip-hop i charakterystyczny głos Katza, rapującego mocno kontrowersyjne i osobiste teksty okazały się doskonała receptą na podbicie międzynarodowej publiczności, a towarzysząca artyście otoczka rapera nie bojącego się mówić otwarcie o swoim homoseksualizmie i problemach mniejszości, sprawiają, że stał się jednym z najciekawszych ubiegłorocznych zjawisk na scenie słynącej z dość konserwatywnego pojmowania idei „męskości”. Czy spełni pokładane w nim nadzieje, i czy jego nowe nagrania wywołają tak samo wielki oddźwięk, jak pierwszy przebój:

Jak co roku nie zapominamy też o rodzimych wykonawcach, a scena polska podczas tegorocznej odsłony Tauron Nowa Muzyka to przede wszystkim występy artystów związanych z górnośląskim wydawnictwem/kolektywem artystycznym Mik Musik, którzy od lat tworzą awangardowe nagrania, wymykające się wszelkim próbom gatunkowego zaszufladkowania i niezmiernie cenione wśród krytyków i fanów muzyki eksperymentalnej, o czym świadczyć może chociażby pojawienie się utworów Wilhelma Brassa i Rss Boys w prestiżowych setach firmowanych przez The Wire.

Tauron Nowa Muzyka po raz drugi Najlepszym Małym Festiwalem w Europie!

Po czteroletniej przerwie w działalności, Mik Musik powraca w tym roku z bardzo silnym składem artystów, wśród których znajdziemy zarówno doskonałych debiutantów, jak i klasyków polskiej elektroniki, a na specjalnej scenie oddanej im we władanie podczas jednego dnia Tauron Nowa Muzyka 2013 pojawią się miedzy innymi: Wilhelm Bras, 8rolek, Tsar Poloz (kiedyś znany jako Deuce), Lugozi, Iron Noir, Kucharczyk, DJ Czarny Latawiec, możecie również liczyć na liczne niespodzianki! Festiwal Tauron Nowa Muzyka odbędzie się w Katowicach w dniach 22-25.08.2013. 2 Dniowe Karnety (23-24.08.2013) są już dostępne w przedsprzedaży.

Zobacz więcej na temat: Katowice MUZYKA

Czytaj także

Moderat i Holly Herndon na Festiwalu Tauron Nowa Muzyka 2013!

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2013 09:52
Festiwal odbędzie się w dniach 22 - 25 sierpnia na terenie Muzeum Śląskiego w Katowicach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

LFO, Skream feat. MC Sgt. Pokes, Dj Koze i MMOTHS na Festiwalu Tauron Nowa Muzyka!

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2013 20:22
Czterej kolejni artyści, którzy pojawią się na VIII edycji Tauron Nowa Muzyka to wybuchowa mieszanka klasyków z debiutantami. Dobre wieści przekazał w "Programie alternatywnym" Agnieszki Szydłowskiej Adam Godziek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tauron Nowa Muzyka: zagrają Sid Le Rock i Matias Aguayo!

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2013 19:20
Pod koniec sierpnia w Katowicach wystąpią także niemiecka Coma, hiszpański ZA! i Kanadyjczyk Aaron Funk, znany także jako Venetian Snares.
rozwiń zwiń