Tauron Nowa Muzyka: zagrają Two Fingers, Deptford Goth i UL/KR

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2013 20:03
Na festiwalu zaprezentują się nie tylko weteran,i ale i debiutanci. - Po raz kolejny będziemy mogli łapać czas, czyli obserwować kogoś, kto dopiero zaczyna. Myślę, że to początek bardzo przyjemnej artystycznej przygody - mówiła Agnieszka Szydłowska, ogłaszając kolejne gwiazdy festiwalu Tauron Nowa Muzyka.
Audio
  • Agnieszka Szydłowska ogłasza kolejne gwiazdy festiwalu Tauron Nowa Muzyka (Program alternatywny/Trójka)
Koncert Amona Tobina w Luksemburgu
Koncert Amona Tobina w LuksemburguFoto: Diana Lili M./Flickr/CC

Mieliście okazję zobaczyć go w 2007 roku w Cieszynie, kiedy pełnił rolę najważniejszej gwiazdy drugiej edycji naszego raczkującego jeszcze wtedy festiwalu. Pojawił się u nas tuż po premierze swojego szóstego albumu – Foley Room – i dał prawie dwugodzinny niezapomniany koncert, wspominany do dziś z olbrzymim sentymentem przez wszystkich uczestników tego wydarzenia. Ponownie zaprosiliśmy go w roku 2011, wierząc, że spektakularne show, towarzyszące premierze jego najnowszego albumu ISAM pasuje idealnie do natury naszego festiwalu i Waszych oczekiwań na temat tego, jak powinien wyglądać najlepszy mały europejski festiwal muzyki elektronicznej. Nie zawiedliśmy się. Wasza reakcja na występ brazylijskiego mistrza była więcej niż entuzjastyczna, a sam koncert, rozpisany na światło i połamane rytmy był bez wątpienia jednym z punktów kulminacyjnych w ośmioletniej historii festiwalu Tauron Nowa Muzyka. Minęły dwa lata i zapraszamy go po raz trzeci. Nie dlatego, że skończyły nam się pomysły na nowych artystów, nie dlatego, że wszyscy jesteśmy jego zdeklarowanymi fanami (chociaż jesteśmy). Wierzymy po prostu, że festiwale bez Amona Tobina są słabszymi festiwalami, niż te, na których się pojawia. Wierzymy, że Amon Tobin przynosi szczęście zarówno Wam, jak i nam.

Tym razem zagra dla Was w jednym ze swoich najoryginalniejszych wcieleń – jako Two Fingers – towarzyszącym mu od 2008 roku. To właśnie pod tym pseudonimem opublikował w 2009 roku płytę, zatytułowaną po prostu Two Fingers, na której chyba po raz pierwszy sięgnął po elementy grime i dubstepu, zaskakując swoich wiernych fanów niezwykłą surowością i brutalnością muzyki, stworzonej we współpracy z drugim członkiem tego projektu Joem Chapmanem, znanym lepiej, jako Doubleclick. Na kolejną płytę firmowaną tym pseudonimem musieliśmy czekać aż do zeszłego roku, kiedy to Tobin, działając tym razem jako solista opublikował album Stunt Rhytms , będący – jak mówi sam brazylijski mistrz – „listem miłosnym do klasycznego hip-hopu”. To właśnie utwory z tej płyty oraz jeszcze nowsze produkcje Two Fingers będziecie mogli usłyszeć już w sierpniu w Katowicach. Wierzymy, że niezależnie od tego, czy będzie to Wasze pierwsze, czy też trzecie spotkanie z Amonem Tobinem na naszym festiwalu, wyniesiecie z niego naprawdę niezapomniane wrażenia.

Wiemy już, że na katowickim festiwalu wystąpią takie gwiazdy, jak: JETS , Moderat i Holly Herndon , LFO, Skream feat. MC Sgt. Pokes, Dj Koze i MMOTHS , Sid Le Rock i Matias Aguayo , Squarepusher i Jon Hopkins .

Wrażeń nie powinno także zabraknąć na koncercie Deptford Goth, jednego z najnowszych nabytków zasłużonej wytwórni Merok Records, znanej między innymi ze współpracy z Crystal Castles i Klaxons. Z pseudonimu domyślać można by się było artysty poszukującego inspiracji w mrocznych odmianach muzyki elektronicznej, nie jest to jednak do końca prawda. Muzyka pochodzącego z Londynu Daniela Woolhouse’a to wypadkowa współczesnego melancholijnego R&B spod znaku Jamesa Blake’a i Jamiego Woona, cytatów z klasycznego bluesa, rytmów, kojarzących się z housową klasyką lat 90. i niesamowitego wokalu, opowiadającego mroczne historie. Opublikowana w tym roku debiutancka płyta młodego artysty - Life After Defo – okazała się jednym z najcieplej przyjmowanych albumów pierwszej połowy 2013 roku, a jego sierpniowy przyjazd do Katowic będzie pierwszym występem tego obiecującego artysty w Polsce.

Po raz pierwszy na naszym festiwalu pojawi się też jeden z najciekawszych polskich zespołów z ostatnich kilku lat – UL/KR – czyli elektroniczno-gitarowy duet Błażeja Króla i Maurycego Kiebziaka-Górskiego. Ich ubiegłoroczny debiut stał się jedną z największych sensacji w polskiej muzyce niezależnej, zachwycając wszystkich – od krytyków po Katarzynę Nosowską – a popularność jaką cieszyły się nagrania z tej płyty, prezentowane we wszystkich ogólnopolskich radiostacjach, przełożyły się na popularność, raczej nieznaną innym polskim wykonawcom niszowych odmian muzyki popularnej. W sierpniu zagrają w Katowicach materiał ze swojej najnowszej płyty, tegorocznego Ament, gdzie jak sami twierdzą: „próbowali grać ambient, a wyszły im piosenki z bulgocących bagien”. Błażej Król i Maurcy Kiebzak-Górski o powstawaniu swojej najnowszej płyty opowiadali w  "Programie Alternatywnym”

Festiwal Tauron Nowa Muzyka odbędzie się w Katowicach w dniach 22-25.08.2013. 2-dniowe Karnety (23-24.08.2013) są już dostępne w przedsprzedaży. Od 1 maja zmienia się ich cena.

Trójka na Tauron Nowa Muzyka - wywiady, transmisje, zdjęcia >>

Zobacz więcej na temat: MUZYKA

Czytaj także

Tauron Nowa Muzyka: zagrają Sid Le Rock i Matias Aguayo!

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2013 19:20
Pod koniec sierpnia w Katowicach wystąpią także niemiecka Coma, hiszpański ZA! i Kanadyjczyk Aaron Funk, znany także jako Venetian Snares.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tauron Nowa Muzyka: Squarepusher, Jon Hopkins i…

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2013 19:46
Pod koniec sierpnia w Katowicach wystąpią także Zebra Katz i Mik Musik Showcase.
rozwiń zwiń