Leonard Cohen: "nie staram się na nowo wynaleźć koła"

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2014 13:00
Kanadyjski artysta skończył właśnie 80 lat. Nagrał nową płytę i przyznał, że... ma już w połowie gotowy materiał na kolejny album.
Audio
  • Leonard Cohen: "nie staram się na nowo wynaleźć koła" (Mało obiektywnie/Trójka)
Leonard Cohen
Leonard CohenFoto: PAP/EPA/YOAN VALAT

Na najnowszym albumie studyjnym "Popular Problems" Leonard Cohen wciąga nas w splątane uliczki snów i nadaje nowy ton nadziei i rozpaczy, radości i żałobie. Śpiewa o ludzkiej kondycji w chwilach, gdy "dusza otwiera się w komnatach tęsknoty". W jego hipnotyzującym, niskim głosie słychać świadomość i zaangażowanie.

Duży wkład w nagranie krążka miał wieloletni współpracownik artysty Patrick Leonard. - Pat pracował z moim synem Adamem przy jego płycie "Like a Man", którą uważam za bardzo dobry album. Zawsze podziwiałem umiejętności Patricka we współpracy z wielkimi gwiazdami, ale kiedy usłyszałem jego płytę z muzyką instrumentalną, improwizowaną, dotarło do mnie, jak bardzo jest utalentowany - komplementuje Leonard Cohen producenta muzycznego. - Stworzyliśmy razem kilka piosenek, co okazało się bardzo łatwe, a jednocześnie dość tajemnicze. Obaj jesteśmy zadowoleni z naszej współpracy, mamy już prawie w połowie gotową następną płytę - deklaruje artysta.

Na "Popular Problems" słychać wpływy gospel, bluesa i country. - Taka jest moja muzyka. Nie staram się na nowo wynaleźć koła. Używam form już wypróbowanych, bo to się po prostu dobrze sprawdza - dodaje Leonard Cohen.

Jaki będzie tytuł kolejnej płyty Leonarda Cohena? Czy artysta - jak obiecał - rzuci palenie? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego dźwięku!

Audycja Mariusza Owczarka "MO, czyli Mało Obiektywnie" na antenie Trójki w każdą sobotę od godz. 22.05 do północy.

(mat. promocyjne, mk, to, ei)

Czytaj także

Urodziny Leonarda Cohena

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2014 09:50
Słynny poeta i pieśniarz skończył w niedzielę 80 lat. O jego życiu i twórczości porozmawiamy w audycji "O wszystkim z kulturą".
rozwiń zwiń