Enter Enea Festival 2019 – czas na podsumowanie

Nadszedł czas na podsumowanie 9. edycji Enter Enea Festival, który w dniach 17 – 19 czerwca gościł nad Jeziorem Strzeszyńskim w Poznaniu. 
Pianista jazzowy Leszek Możdżer podczas koncertu w ramach Enter Enea Festival 2019
Pianista jazzowy Leszek Możdżer podczas koncertu w ramach Enter Enea Festival 2019Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk
O Audycji

Tytuł MO, czyli mało obiektywnie 2019/06/20 22:05
Prowadzący Mariusz Owczarek
Opis

Enter Enea Festival to prawdziwa uczta dla fanów brzmień jazzu i world music. Wśród tegorocznych wykonawców znaleźli się m.in. legendarny perkusista Billy Cobham, Taksim Trio, Kočani Orkestar czy Chris Jarrett. W line-upie nie mogło zabraknąć organizatora festiwalu, czyli Leszka Możdżera, który wystąpił z Cezarym Konradem, gitarzystką Susan Weinert oraz jej partnerem zarówno na scenie, jak i w życiu – Martinem Weinertem. Mariuszowi Owczarkowi udało się porozmawiać z tym ostatnim.

– Z Leszkiem i Cezarym znamy się już dość długo, od początku lat 90. Od pierwszego spotkania wiedzieliśmy, że nadajemy na tych samych falach. Leszek pisze świetną muzykę, ale lubi wyzwania, dlatego na festiwalu zagraliśmy kompozycję Zuzi, znów nie poszedł na łatwiznę – wspomina gitarzysta.

Zanim jednak nastąpiła właściwa, biletowana część festiwalu, miłośnicy sztuk wizualnych mogli uczestniczyć w m.in. w wystawie "Kraina Pieczonych Gołąbków" w Galerii ABC, gdzie znalazły się prace Agnieszki Antkowiak, Sławomira Brzoski, Jarosława Flicińskiego, Izabela Gustowskiej, Jędrzeja Hofmana czy Bartosza Kokosińskiego. Ważnym elementem wydarzenia było odsłonięcie repliki neonu "Strzeszynek – Wypoczynek" według projektu Zbigniewa Kaji, co miało miejsce w poznańskim Parku Rzeźby i Obiektów Artystycznych.

– Jest to replika przepięknego neonu, który istniał w Poznaniu w latach 70. Pamiętam go ze swojego dzieciństwa. Neon przedstawia motywy związane z wypoczynkiem, z wodą, ze słońcem – opowiada Katarzyna Jankowiak-Gumna z ABC Gallery. – W latach 80. został zdemontowany i zniknął bez śladu. Nie zachowały się żadne rysunki, projekty, nawet zdjęcia. Jednak udało się ustalić nazwisko autora. Zbigniew Kaja to doskonały, poznański artysta – grafik, uznawany za jednego z twórców polskiej szkoły plakatu. Później trafiłam na jedno, czarno – białe zdjęcie i tak to się zaczęło – dodaje.

Więcej na temat tegorocznej edycji festiwalu oraz, oczywiście, dużo wspaniałej muzyki, można usłyszeć w dołączonym nagraniu audycji.

Zapraszamy do słuchania.

Goście Katarzyna Jankowiak-Gumna (ABC Gallery w Strzeszynku), Martin Weinert (gitarzysta), Daga Gregorowicz (piosenkarka), Jerzy Gumny, Leszek Możdżer (kompozytor, pianista jazzowy)
Playlista
Tagi
Playlista