X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Section05

Trójkowy Ossobowy

Następny odcinek audycji dnia 24.01.2020 o godzinie 02:00 Zobacz w ramówce
Section07
O audycji

Moja przygoda z Trójką trwa już sporo ponad 20 lat. Sądzę, że przez te lata, udało nam się, wraz ze słuchaczami, wydobyć słowo folk z lamusa i nadać mu całkiem nowe znaczenie.

Na naszych oczach narodziło się nowe pokolenie muzyków i krzepł ruch folkowy, który rozrósł się do niesamowitych rozmiarów. Doczekaliśmy się nawet mody na folk!!! Tak, tak - któż by się tego spodziewał? Może jedynie Jerzy Kordowicz, który podsunął mi tytuł pierwszego cyklu audycji "Folk - muzyka z przyszłości".
       
Wyrastałem wraz z Kwartetem Jorgi, Varsovią i Sierrą Mantą, Ragą Sangit, Open Folkiem, Szelą, Krewnymi i Znajomymi Królika, Bumpersami... Ale przedtem grywał wielki Osjan, który stworzył całą epokę w naszej World Music i był jednym z prekursorów tego gatunku w skali światowej.

W Trójce też nie było próżni. Wychowywałem się na audycjach Marii Jurkowskiej "Blues wczoraj i dziś" i wraz z Chojnackiego-Manna "Bielszym odcieniem bluesa" nagrywałem każdy odcinek. Trójka zawiodła mnie na Uniwersytet (Muzykologia, parę lat Etnografii). Wiele mi dały audycje Barbary Podmiotko ( W kręgu ballady), Korneliusza Pacudy (Niedzielna Szkółka Muzyczna)... że nie wspomnę o obowiązkowej porcji 3 kwadransów.

W połowie lat 90. przyjechał do Polski Andrzej Jakubowicz. Spotkaliśmy się na koncercie Martyny. Zaprosiłem go do radia i dzień później, siedzieliśmy razem przed mikrofonem.
Andrzej prowadził arcywspaniałe "Folk-muzyka włóczęgów i poetów". Kto nie słuchał niech żałuje! 12 grudnia tamtego roku wyjechał do Stanów i jak się łatwo można domyślić, nie wrócił. Trójka zniknęłą z eteru, a gdy ją reaktywowano, to już bez niego. Po paru latach (1986) zastąpiłem go.

Czekałem prawie 10 lat, ale gdy się spotkaliśmy - przypomnieliśmy stary sygnał  Andrzeja. Opowiadał, co się z nim stało i dlaczego tak raptownie zniknął z anteny. Mieszka obecnie w Nowym Jorku i interesuje się awangardowymi gatunkami.

Zanim powrócił za Wielką Wodę, na antenie, oficjalnie namaścił mnie na swego następcę...

Jeśli istnieje jakaś magia w życiu, to wtedy jej doświadczyłem.

c.d. właśnie następuje.

Prowadzący