Na antenie Trójki Piotr Stelmach rozmawiał z Borysem Dejnarowiczem, muzykiem, dziennikarzem i krytykiem muzycznym, o jego nowym albumie, muzycznej przeszłości i przyszłości.
Warto przypomnieć, że Borys Dejnarowicz to nietuzinkowa postać. Jest m. in. współzałożycielem grupy The Car Is On Fire (był jej członkiem do 2007 r.). Współtworzył (wraz z Piotrem Maciejewskim) projekt muzyczny CNC. Działał też jako DJ Laski Wyrywam w kolektywach DJ-skich "Disco Intimissimo" i "Stanley Menzo". Komponował utwory dla wokalistki Esmi. Był redaktorem naczelnym portalu Porcys i magazynu Pulp. Współpracował również z czasopismem "Teraz Rock" oraz Dziennikiem Polska-Europa-Świat. W roku 2008 Dejnarowicz wydał solowy album "Divertimento", zawierający głównie muzykę instrumentalną.
Jego drugi solowa płyta "Newest Zealand" ma ukazać się 19 października i będzie zawierała głównie piosenki. Projekt ten realizowany przez 16 miesięcy, można śmiało określić jako jeden z najdłużej powstających albumów polskiej alternatywy. Na pytanie, dlaczego nagrania trwały tak długo, Borys Dejnarowicz odpowiedział: "Zależało mi, żeby ten materiał zrealizowany został jak najlepiej… Płyta powstawała przy udziale wielu osób z polskiej sceny alternatywnej zaangażowanych w wiele innych projektów. Stąd przerwy w nagraniach." Muzyk podkreślał również swoje dążenie do perfekcji podczas nagrywania materiału na "Newest Zealand" , która, jak tłumaczył wynikała z samej natury utworów: "Nagrania te mają kilka charakterystycznych cech… Te utwory polegają trochę na wielu różnych partiach wokalnych i instrumentalnych, na ozdobnikach, jakby na barokowych ornamentach. Gdybyśmy z tego zrezygnowali, uprościli utwory, to materiał można by nagrać szybciej. Płyta jednak nie miałaby tego smaku, tego kolorytu, tego eklektyzmu i tej wielobarwności. Chciałem, żeby ten projekt miał swoją rangę... Żyje się raz i to co robimy trzeba robić bardzo dobrze."
Podczas rozmowy z Piotrem Stelmachem Borys Dejnarowicz podkreślał, iż materiał na płytę był tworzony znacznie wcześniej, bo w roku 2007, równolegle z utworami do "Divertimento". Jak wspominał, był to trudny okres w jego życiu. Zmagał się wtedy z problemami przechodzenia z okresu młodości w dorosłość, z podejmowaniem trudnych decyzji, z depresją, marazmem, stagnacją. To wszystko znalazło odzwierciedlenie w tekstach utworów zawartych na płycie, które są metaforami "komentującymi" słabą kondycję współczesnego świata i zmaganie się z własnymi słabościami.
W rozmowie poruszano szereg innych tematów, m. in. sprawy związane z wyborem brzmienia. Muzyk stwierdził, że etap ostrego grania ma już definitywnie za sobą. W odpowiedzi na pytanie o swoich muzycznych idoli, z którymi, jeśli maiłaby taką możliwość, chętnie by współpracował, wymienił Briana Eno i Phila Elvruma.
W audycji zaprezentowano pięć utworów z albumu "Newest Zealand": "Neocortex", "He Said He's Sad", "As Sure As Sunrise", "Two Ways", "Dreamt of You"
W Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej 11 grudnia odbędzie się promocyjny koncert Borysa Dejnarowicza i jego zespołu Newest Zealand.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy Piotra Stelmacha z Borysem Dejnarowiczem.