Afro Kolektyw: Kobietom jesł łatwiej

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2012 15:00
"Piosenki po polsku" opowiadają o nierównych związkach, o tym, dlaczego trudno jest być chłopcem i dlaczego z wiekiem nie chce się już nam uprawiać seksu. Tak przynajmniej twierdzili w Trójkowej "Offensywie" muzycy Afro Kolektywu.
Audio
Afro Kolektyw
Afro Kolektyw Foto: fot. materiały prasowe / www.universalmusic.pl

- Wreszcie staliśmy się prawdziwym zespołem - mówi o Afro Kolektywie gitarzysta Michał Szturomski. - Dziesięć lat temu formacja zaczęła działalność jako autorski projekt Afrojaxa. Dziś wszyscy, cała szóstka, tworzymy ten kolektyw i dajemy z siebie to co najlepsze, w studiu czy na scenie.

Ze Szturomskim zgadzają się całkowicie wokalista Michał "Afrojax" Hoffmann oraz basista Rafał Ptaszyński.

Afro Kolektyw był pierwszym w Polsce zespołem grającym hip hop bez użycia sampli. Ich połączenie funku, jazzu, niezależnego rocka i elektroniki z pełnymi czarnego humoru tekstami i widowiskowym zachowaniem na koncertach pozostaje jedynym w swoim rodzaju zjawiskiem na naszej scenie muzycznej.

Wraz z nadejściem nowej dekady zespół postanowił po raz kolejny dokonać wolty stylistycznej i zarejestrować bardziej piosenkowy, zwarty formalnie i atrakcyjny melodycznie repertuar. Nie rezygnując przy tym ani z oryginalności lirycznej ani ze stylistycznej różnorodności, ani z wyrafinowania kompozycyjnego. Tak narodziły się "Piosenki po polsku", których premiera miała miejsce w połowie stycznia.

Zmiana brzmienia nałożyła się na podpisanie kontraktu z fonograficznym gigantem, co nie spodobało się części dawnych fanów Afro Kolektywu. - Hip hopowi puryści, których w Polsce pozostało chyba z dziesięciu, mogą oczywiście powtarzać, że "się sprzedaliśmy" - wyjaśniają artyści. - Prawda jest jednak taka, że przynieśliśmy do Universalu gotowy album, a oni go po prostu zaakceptowali, nie sugerując najmniejszych zmian.

Inna sprawa, że "Piosenki po polsku" (określane przez Piotra Stelmacha mianem swoistego"Greatest Hits" Afro Kolektywu) daleko wykraczają poza stereotypy rodzimej sceny, zarówno hip hopowej, tak i popowej. Chociażby "Niemęskie granie", w którym Afrojax uświadamia swojego "nieistniejącego syna", że "im bardziej będzie cichym chłopcem, tym krzyczeć ze złości będzie chciał głośniej", że "jałmużną jest miłość do słabych mężczyzn" i że tak naprawdę "by był dziewczynką wolałby".

Więcej między innymi o wpływie Kayah i Davida Bowiego na "Piosenki po polsku" oraz surowej karze za grzechy w nagraniu rozmowy Piotra Stelmacha z muzykami Afro Kolektywu.

A już 10 lutego zespół wystąpi na Trójkowej scenie w ramach "Offsesji"! Szczegóły wkrótce.

Zobacz więcej na temat: Pop POLSKA Kayah inna

Czytaj także

Afrojax dla muzyka.polskieradio.pl: bądźmy frajerami!

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2011 12:00
Posłuchaj, co lider zespołu Afrojax powiedział Piotrowi Stelmachowi w specjalnym wywiadzie dla serwisu muzyka.polskieradio.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fisz: nie robimy nic na siłę

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2012 18:00
Bartosz Waglewski urodził się w tym samym roku, w którym Polak został papieżem. Czym jest dla niego pokolenie "1978" opowiadał przy dźwiękach swojej najnowszej płyty "Zwierzę bez nogi" w trójkowej "Offensywie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Afro Kolektyw - "Piosenki po polsku"

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2012 13:44
Nowa, czwarta płyta Afro Kolektywu ukaże się 23 stycznia 2012 roku. To ambitna próba połączenia w jedno zachodniej jakości kompozycji wywodzącej się z tradycji beatlesowskiej i niepowtarzalnie słowiańskiej melancholii w tekstach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiera Afro Kolektywu: chcieliśmy uchwycić na taśmie nasze wspólne granie

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2012 13:00
W poniedziałek 23 stycznia do sklepów trafią "Piosenki po polsku" - piąty album w dorobku mistrzów "organicznego hip-hopu". Lider formacji Afrojax wyjaśnił na antenie Trójki, dlaczego i na jak długo zespół rozstał się z funkiem i rapem.
rozwiń zwiń