Marek Dyjak: byłem włóczęgą, teraz uczę się świata

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2012 12:45
- Dopiero jako 40-letni facet mam dom, za który płacę rachunki. Przystosowuję się do takiego życia. Ten nowy świat jest dla mnie "zaczarowany" - zdradza Marek Dyjak, jedna z gwiazd sobotniego koncertu "Męskiego Grania" w Krakowie.
Audio
  • Marek Dyjak o koncercie Męskiego Grania w Warszawie - "Offensywa" 20.07.2012
  • Marek Dyjak o piosence "Człowiek (Złota Ryba)" - "Offensywa" 20.07.2012
  • Marek Dyjak: Byłem włóczęgą - "Offensywa" 20.07.2012
Marek Dyjak
Marek DyjakFoto: Fot.: mat. promocyjne Męskiego Grania

Marek Dyjak stwierdził na antenie Trójki, że przez 19 lat żył w drodze. - A przez to byłem jak mężczyzna z obrazów Edwarda Hoppera: samotny na końcu baru. Teraz buduję sobie nowy świat, uczę się go - zwierzył się. Właśnie o byciu włóczęgą opowiada jego piosenka "Człowiek (Złota Ryba).” - To ballada drogi, tak jak u Kerouaca i Bukowskiego. Może nie bandycki, ale punkowy jazz - tłumaczył.
Podczas swej tułaczki muzyk zawędrował m.in. do Hagi, gdzie zbierał pomidory. Ze wzruszeniem wspomina moment, gdy wrócił do kraju. - Przyjechałem do Świecka, gdzie usłyszałem piosenkę pani Edyty Bartosiewicz "Sen". Pamiętam, że wśród tych krasnali z gipsu jadłem polski chleb, płakałem i słuchałem tej pieśni - mówił.

Nie wszyscy wiedzą, że Marek Dyjak występował w Piwnicy Pod Baranami. Zapraszamy do wysłuchania całej  fascynującej rozmowy, która odbyła się w "Offensywie" 20 lipca 2012, dzień przed koncertem Męskiego Grania w Krakowie.

W każdy letni weekend Piotr Stelmach i Anna Gacek będą przenosić się do kolejnych koncertowych miast, z których poprowadzą specjalne wydania "Offensywy” (piątki, od godz. 22.00) oraz "Myśliwieckiej 3/5/7" (soboty, od godz. 16.00). Dziennikarze będą rozmawiać z występującymi muzykami oraz artystami ze strefy ART: Małgorzatą Szabłowską, Markiem Mielnickim, Martyną Czerwińską, Pawłem "Spiderem" Pająkiem i Markiem "Looneyem" Rybowskim, a także relacjonować przebieg koncertów oraz wydarzeń towarzyszących imprezie.
Piotr Stelmach zaprasza również w lipcowe i sierpniowe poniedziałki o godzinie 15.00 na audycję "Męskie Granie", w której będzie można wygrać podwójne bilety na nadchodzący koncert i wysłuchać fragmentów występów.
Na naszej letniej trasie pojawią się m.in. zespoły wybrane przez słuchaczy Programu Trzeciego w głosowaniu internetowym. Z ponad 20 prezentowanych przez Piotra Stelmacha na antenie Trójki grup w "Męskim Graniu" udział wezmą: Crab Invasion, Afro Kolektyw, Hanimal, Sorry Boys, Drekoty i Jazzpospolita.
Więcej informacji o Męskim Graniu na stronie: www.meskiegranie.pl

(pg)