Michał Urbaniak i Zbigniew Rybczyński, czyli Misio i Zbysio

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2013 13:02
Muzyk jazzowy i kompozytor Michał Urbaniak oraz nagrodzony Oscarem reżyser filmowy i operator Zbigniew Rybczyński znają się od bardzo dawna. To między innymi dlatego wyjątkowo zabrzmiała "Offensywa”, której byli gośćmi. Był to wieczór niezwykłych wspomnień "Misia" i "Zbysia", jak żartobliwie mówią o sobie nawzajem.
Audio
  • Michał Urbaniak i Zbigniew Rybczyński w Offensywie (Trójka)
Michał Urbaniak i O.S.T.R podczas koncertu Męskiego Grania 2013 w Krakowie
Michał Urbaniak i O.S.T.R podczas koncertu Męskiego Grania 2013 w Krakowie Foto: Męskie Granie/ materiały promocyjne/ M. Kowalski

Pretekstem do spotkania w "Offenstywie" był kolejny koncert trasy Męskie Granie 2013, tym razem we Wrocławiu (27 lipca). Z tej okazji do stolicy Dolnego Śląska przyjechał Michał Urbaniak, który w tegorocznym Męskim Graniu występuje m.in. w barwnym i zaskakującym duecie. Na scenie towarzyszy mu dyrektor artystyczny Męskiego Grania O.S.T.R. (drugą dyrektor jest Katarzyna Nosowska).

O.S.T.R. o Męskim Graniu 2013: muzyka nie daje nam się zestarzeć (galeria zdjęć)>>>

Wygraj bilety na Męskie Granie >>>

Męskie Granie 2013 wystartowało w Krakowie. Zobacz galerię zdjęć z koncertu >>>
Męskie Granie - wywiady, informacje, zdjęcia >>>

Spotkanie we Wrocławiu było okazją do wspomnień, m.in. na temat pierwszych lat Urbaniaka i Rybczyńskiego w USA, w tym także o początkach muzyki elektronicznej. - Najpierw miałem Commodore, później to była Amiga, dalej Atari, na takich komputerach zaczynałem pracę nad muzyką elektroniczną. Rewolucja elektroniczna połączyła nas ze Zbyszkiem, podobnie jak zamiłowanie do technologii i nowinek. Jako Wodnik, cały czas szukałem nowych dróg, a więc brzmień i nowych dźwięków - opowiadał Michał Urbaniak.

Od
Od lewej: Anna Gacek, Zbigniew Rybczyński, Michał Urbaniak i Piotr Stelmach (fot: facebook.com/Atelier.w.Trojce)

Zbigniew Rybczyński debiutował w łódzkim Se-ma-forze w 1973 roku. W Trójce wspominał, jak ówczesna dyrekcja wytwórni co jakiś czas prosiła go o film dla dzieci. Kiedy już ostatecznie został do tego zobowiązany, zdecydował się na "Lokomotywę” (do wiersza J. Tuwima).

- W Łodzi mieszkałem koło dworca PKP i mama często zabierała mnie tam na spacer, razem z braćmi. Próbowała też nauczyć nas tego wiersza, ale niestety nie miała książki, a lata były ciężkie. Napisała więc list z prośbą o tekst, do samego Juliana Tuwima, adresując go: Julian Tuwim, poeta, Warszawa. Ku jej ogromnemu zaskoczeniu, przyszedł do nas list z pozdrowieniami od Tuwima, z maszynopisem "Lokomotywy". Do dziś mam ten list i stąd mój wybór w Se-ma-forze padł na "Lokomotywę” – opowiada Zbigniew Rybczyński. Ostatnim filmem reżysera nakręconym w Se-ma-forze było "Tango”, za które dostał Oscara.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której goście wspominali m.in. życie w Stanach Zjednoczonych, współpracę z Mickiem Jaggerem, czy Milesem Davisem. Specjalne wydanie "Offensywy" z Wrocławia prowadzili Anna Gacek i Piotr Stelmach.
Na "Offensywę" w każdy piątek po godz. 22.00 zaprasza Piotr Stelmach.

(ei)

Czytaj także

Michał Urbaniak: w jazzie nie ma nic do rozumienia

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2012 17:21
Światowej sławy jazzman, skrzypek i kompozytor mówił w Jedynce czym dla niego jest muzyka, jakich mistrzów spotkał na swej drodze i jak ważna w jego twórczości jest improwizacja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Urbaniak popularyzatorem. Niemen po angielsku

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2012 15:42
Znany jazzman postanowił rozsławić w świecie polskie piosenki i przygotowuje płytę z nowymi aranżacjami takich hitów jak "Pod papugami" czy "Papaya". O szczegółach tego projektu artysta mówił w Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Urbaniak nagrodzony za rolę w "Moim rowerze”

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2012 19:14
Jazzman Michał Urbaniak, za rolę dziadka Włodka w komediodramacie "Mój rower" w reżyserii Piotra Trzaskalskiego, zdobył nagrodę dla najlepszego aktora na 16. Festiwalu Filmowym "Czarne noce" w Tallinnie w Estonii.
rozwiń zwiń