Julia Sokołowska - Polka, która podbija amerykańską scenę jazzową

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2014 13:56
- Wyjazd do Stanów Zjednoczonych to był zwrot w mojej karierze o 180 stopni, nie żałuję tego - mówi Markowi Niedźwieckiemu kompozytorka, aranżerka i wokalistka jazzowa Julia Sokołowska. Artystka gościła w audycji "Markomania".
Audio
  • Julia Sokołowska, czyli Polka, która podbija amerykańską scenę jazzową (Markomania/Trójka)
Julia Sokołowska
Julia SokołowskaFoto: youtube.com

Julia Sokołowska opowiada, że przeprowadziła się do USA prawie 8 lat temu. - Wyjechałam tam, bo chciałam studiować jazz. Chciałam się nauczyć jazzu i wydawało mi się, że nie ma lepszej opcji. To może być tylko takie miejsce, w którym jazz się narodził - twierdzi. W USA artystka studiowała w słynnym Berklee College of Music i University of North Texas.

Jak zaczęła się jej kariera? - Startowałam jako pianistka klasyczna. Poznałam jednak Krzysztofa Sadowskiego, prezesa Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego, on zajął się moją karierą i skierował ją w stronę jazzu. Byłam m.in. finalistką telewizyjnej "Twojej drogi do gwiazd". Potem pracowałam w Studio Buffo z Januszem Józefowiczem. Wystąpiłam na kilku festiwalach w Polsce i zdecydowałam, że wyjadę do Ameryki. Wyjazd tam to był zwrot w mojej karierze o 180 stopni, nie żałuję tego - mówi gość Marka Niedźwieckiego.

W USA Julia Sokołowska współpracowała z gigantami muzyki jazzowej. - India Arie usłyszała moją muzykę i zaprosiła do wspólnego występu - opowiada. Nazwiska artysów, z którymi pracowała Polka robią wrażenie. Są to m.in. David Foster, Phil Ramone, India Arie, Rod Stewart, John Clayton, Al Schmitt, Tommy LiPuma, Bernard Wright, Jack Dejohnette. Wokalistka wydała już dwie płyty, wkrótce ukaże się trzecia.

Na " Markomanię " w każdą sobotę między 10.00 a 12.00 zaprasza Marek Niedźwiecki.

(mp, ei)

Czytaj także

Krzysztof Napiórkowski: z zespołem komunikuję się pozawerbalnie

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2014 16:27
- Postanowiłem wykorzystać moment, przyniosłem nowe piosenki i momentalnie je nagraliśmy - opowiada Markowi Niedźwieckiemu o swojej nowej płycie Krzysztof Napiórkowski. Muzyk był gościem audycji "Markomania".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krystyna Stańko: muzyczna podróż w zaskakującym kierunku

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2014 14:47
- Zobaczyłam na stronie Trójki, że mam zaprezentować nowy singiel - śmieje się Krystyna Stańko, która gościła w "Markomanii". Artystka przywiozła do studia jeden z utworów, nad którymi pracuje. Ta piosenka może zaskoczyć słuchaczy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bo Saris: zawsze trzymałem się swojej ścieżki

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2014 14:56
Artysta kilka lat temu wygrał holenderską edycję popularnego talent show. - To było dobre doświadczenie, wiele się dzięki niemu nauczyłem. Dla mnie zawsze to był jednak tylko sposób, aby zaprezentować się szerszej publiczności, pokazać co umiem. Zawsze wiedziałem kim jestem, co chce robić - podkreśla muzyk w rozmowie z Markiem Niedźwieckim.
rozwiń zwiń