Muzyczny życiorys Ireny Santor

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2014 18:00
- Uwielbiam przychodzić na Myśliwiecką, to w jakimś sensie mój matecznik - mówi Irena Santor w rozmowie z Markiem Niedźwieckim.
Audio
  • Muzyczny życiorys Ireny Santor (Markomania/Trójka)
Warszawa, 8.12.2014. Występ piosenkarki Ireny Santor podczas nagrania wigilijnego koncertu kolęd w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Koncert z udziałem pary prezydenckiej i gwiazd, którego emisja zaplanowana jest na Wigilię, dedykowany będzie Szlachetnej Paczce
Warszawa, 8.12.2014. Występ piosenkarki Ireny Santor podczas nagrania wigilijnego koncertu kolęd w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Koncert z udziałem pary prezydenckiej i gwiazd, którego emisja zaplanowana jest na Wigilię, dedykowany będzie Szlachetnej PaczceFoto: PAP/Jacek Turczyk

Artystka przyszła do Trójki pół godziny przed rozmową, by - jak to określiła - "powąchać" miejsce, w którym kiedyś nagrywała piosenki dla Polskich Nagrań. - Choć to już inne studio, odnalazłam tam szczątki dawnej atmosfery - mówi Irena Santor.

Wokalistka opowiadała m.in. nagranym ostatnio utworze, do którego muzykę skomponował Seweryn Krajewski, a słowa napisał Wojciech Młynarski. - Natchnęłam go, żeby to była piosenka o mojej starości, a nie starości w ogóle - opowiada gość Trójki i dodaje, że znany autor tekstów początkowo protestował, ale ze względu na wieloletnią znajomość w końcu dał się namówić. - Ta piosenka to mój życiorys - podsumowuje Irena Santor.

Utwór znalazł się na płycie "Punkt widzenia", która ukazała się z okazji 80. urodzin artystki i jest to już drugi album Ireny Santor z nowymi piosenkami wydany przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia w ostatnich latach.

Płyta "Punkt widzenia" w sklepie internetowym Polskiego Radia >>>

Repertuar na tę płytę stworzyli, specjalnie na zamówienie artystki, czołowi kompozytorzy i autorzy tekstów, m.in.: Seweryn Krajewski, Włodzimierz Korcz, Piotr Rubik, Włodzimierz Nahorny, Janusz Sent, Andrzej Zarycki, Grzegorz Turnau, Ewa Lipska, Wojciech Młynarski, Jacek Cygan, Michał Rusinek.

Marzeniem Ireny Santor było, aby na płycie znalazły się także piosenki twórców krakowskich, z którymi nigdy przedtem nie pracowała. Tak też się stało. Już pierwszy singiel z płyty "Punkt widzenia" jest tego dowodem, to utwór "O przepraszaniu", którego tekst napisał Michał Rusinek.

Album zawiera 16 piosenek premierowych i dwie sprzed lat - z tekstami Ireneusza Iredyńskiego i muzyką Jerzego Derfla. Wszystkie utwory wokalistka nagrała w studiach Polskiego Radia z towarzyszeniem Polskiej Orkiestry Radiowej. Za aranżację odpowiedzialni są: Tomasz Filipczak i Krzysztof Herdzin.

***

Tytuł audycji: Markomania
Prowadził: Marek Niedźwiecki
Gość: Irena Santor
Data emisji: 22.11.2014
Godzina emisji: 10.05

(mat. prasowe/mk)

Czytaj także

Irena Santor: kocham Warszawę czułą, tkliwą miłością

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2014 18:11
- Jestem związana z tym miastem całym moim sercem, choć się w nim nie urodziłam. Wszystkiego o przedwojennej Warszawie dowiedziałam od moich krewnych, którzy tutaj mieszkali. To dzięki nim zanotowałam w pamięci wiele z tamtego nastroju - mówiła w Jedynce Irena Santor o płycie "Warszawa da się lubić".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Symfoniczny punkt widzenia Ireny Santor

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2014 20:00
Już 16 listopada między godz. 11.00 a 12.00 zapraszamy do wysłuchania wywiadu Marii Szabłowskiej z Ireną Santor.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Irena Santor: Grzegorz Turnau strasznie się ociągał z piosenką dla mnie

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2014 18:44
- Dopiero, gdy spotkaliśmy się w maju na Festiwalu Zaczarowanej Piosenki w Krakowie nastąpił przełom - mówi artystka z okazji ukazania się płyty "Punkt widzenia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Urodziny Ireny Santor. "Radio to mój matecznik" [wideo]

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2014 19:03
Podczas specjalnego wydania "Muzycznej Jedynki" świętowaliśmy wyjątkowy jubileusz, jakim była 80. rocznica urodzin Ireny Santor.
rozwiń zwiń