Wystawa "Trójka w obrazach..." otwarta w Sopocie

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2015 11:31
W sopockiej PGS otworzyliśmy wystawę "Trójka w obrazach wielkich mistrzów". - Trójka kojarzy się ze sztuką, Sopot też próbuje kojarzyć się ze sztuką, więc powstaje trójkąt: Trójka-Sopot-sztuka - mówił prezydent Sopotu Jacek Karnowski.
Audio
  • Otwarcie sopockiej wystawy "Trójka w obrazach wielkich mistrzów" (Markomania/ Trójka)
Barbara Marcinik zaprasza do sopockiej PGS na wystawę Trójka w obrazach wielkich mistrzów
Barbara Marcinik zaprasza do sopockiej PGS na wystawę "Trójka w obrazach wielkich mistrzów" Foto: E. Iwanicka/ PR

Sopot to miasto szczególne dla Trójki - we wrześniu 2013 r. u zbiegu ulic Haffnera i Bohaterów Monte Cassino, otwarty został Plac Radiowej Trójki. Z kolei rok temu - również podczas majówki - swoją działalność rozpoczęła Kulturalna Plaża Trójki.
Program 3 od lat współpracuje również z wieloma sopockimi instytucjami kulturalnymi - Sceną Kameralną Teatru Wybrzeże, Dworkiem Sierakowskich, Muzeum Sopotu, Zatoką Sztuki, a wreszcie Państwową Galerią Sztuki (Plac Zdrojowy 2).

To właśnie stąd w sobotę, 2 maja nadaliśmy "Markomanię", czyli autorską audycję Marka Niedźwieckiego. Wzięła w niej udział również Barbara Marcinik, która relacjonowała wernisaż wystawy "Trójka w obrazach wielkich mistrzów", składającej się z 16 unikatowych obrazów wykonanych przez 14 fotografów, którym pozowało aż 99 dziennikarzy Programu 3.

Dyrektor Trójki Magda Jethon przypomniała, że wernisaż zamyka tournée wystawy po Polsce. - Dotąd pokazywaliśmy nasze obrazy z kalendarza w 6 miastach, na dworcach głównych. Nie wyobrażaliśmy sobie, że ta wystawa mogłaby nie trafić do ukochanego przez nas Sopotu - powiedziała Magda Jethon.

Wystawę otworzył związany z Państwową Galerią Sztuki w Sopocie artysta Jacek Staniszewski. Ekspozycję będzie można oglądać do końca maja.

Wystawa, jakiej nie było. Trójkowy kalendarz na Dworcu Centralnym >>>
Przypomnijmy - tematem kalendarza na rok 2015/2016, który obejmuje niestandardowo 16 miesięcy, kończąc się tym samym w kwietniu 2016 roku, kiedy Trójka obchodzi swoje urodziny, są wielkie dzieła znakomitych malarzy – między innymi "Szarlatan" Hieronima Boscha, "Wiosna" Botticellego, "Lekcja anatomii doktora Tulpa" Rembrandta czy "Dwie Fridy" Fridy Kahlo. Projekt powstał dzięki współpracy Trójki ze studentami i absolwentami Warszawskiej Szkoły Filmowej, którzy pod kierunkiem Lidii Popiel sfotografowali dziennikarzy Programu 3 w scenografiach odtwarzających dzieła wielkich mistrzów malarstwa.

***

Tytuł audycji: Markomania

Autor: Marek Niedźwiecki

Goście: Barbara Marcinik (dziennikarka Trójki), Magda Jethon (dyrektor Trójki), Jacek Karnowski (prezydent Sopotu), Jacek Staniszewski (artysta, twórca plakatów)

Data emisji: 2.5.2015

Godzina emisji: 11.30

ei/mm

Czytaj także

Nadmorskie tajemnice, czyli Sopot po sezonie

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2014 18:47
Sopot to miasto niezliczonych zagadek i tajemnic. Postaramy się je odkryć 11 listopada. W samo południe. Podczas specjalnej audycji "Krok po kroku z Trójką. Sopot po sezonie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wystawa, jakiej nie było. Trójkowy kalendarz na Dworcu Centralnym

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2014 11:50
Od 24 listopada, przez dwa tygodnie, w Warszawie można oglądać wystawę zdjęć z kalendarza "Trójka w obrazach wielkich mistrzów". O jej powstawaniu mówiliśmy też na antenie Trójki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wystawa "Trójka w obrazach wielkich mistrzów" w Katowicach

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2015 13:00
W hali dworca kolejowego odbyło się uroczyste odsłonięcie fotografii z niezwykłego "malarskiego" kalendarza "Trójka w obrazach wielkich mistrzów". Na otwarciu wystawy było ponad tysiąc osób!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artur Żmijewski w PGS

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2015 22:36
Do tej wystawy PGS w Sopocie przygotowywała się od lat. 26 marca została otwarta wystawa prac, także nowych, jednego z najsłynniejszych, zarazem – jednego z najbardziej kontrowersyjnych - polskich artystów współczesnych.
rozwiń zwiń