Jacek Cygan: utwory z "Białania" pisałem ponad 30 lat

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2018 13:30
Gościem Marka Niedźwieckiego był Jacek Cygan, który mówił o płycie "Białanie" z kolędami, pastorałkami i zimowymi piosenkami skomponowanymi do jego tekstów.
Audio
  • Jacek Cygan gościem Marka Niedźwieckiego (Markomania/Trójka)
Jacek Cygan i Marek Niedźwiecki
Jacek Cygan i Marek NiedźwieckiFoto: Aleksandra Budka/PR

Zaczęło się od "Na stary rok" dla Grażyny Łobaszewskiej, potem była "Kolęda rozsianych po świecie" do muzyki Seweryna Krajewskiego, potem "Święta z bajki" dla Edyty Geppert, dalej "Dziś nadzieja rodzi się" z Ryszardem Rynkowskim. I tak to trwa aż do dzisiaj, kiedy najnowsze utwory nagrali Sebastian Karpiel-Bułecka z zespołem Zakopower, Józef Skrzek czy Igor Herbut. Wszystkie kolędy i pastorałki jednakowo osobiste, normalne i szczere.

– "Białanie" przyszło mi do głowy jako nazwanie stanu oczekiwania na święta i przeżywania ich. Święta Bożego Narodzenia mamy zakodowane gdzieś w dzieciństwie i one zawsze musiały być białe, więc to "białanie" jest dzisiaj dla mnie pojęciem prawdziwym – tłumaczy Jacek Cygan.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której ceniony autor tekstów wspomina również magiczne nagranie "Kolędy rozsianych po świecie" przez Seweryna Krajewskiego w Trójce i odpowiada na pytanie, czy uważa się za ojca polskiej piosenki. 

***

Tytuł audycji: Markomania
Prowadzi: 
Marek Niedźwiecki
Gość: Jacek Cygan (autor tekstów piosenek, poeta, scenarzysta, autor musicalowy, juror i organizator festiwali muzycznych)
Data emisji:
8.12.2018
Godzina emisji:
11.05, 12.09

kg/mk

Czytaj także

Grzegorz Turnau: to są piosenki z mojego prywatnego "songbooka"

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2018 13:15
Artysta opowiedział o swojej anglojęzycznej płycie "Bedford school", na którą złożyły się utwory towarzyszące mu od dzieciństwa i te które ukształtowały go jako piosenkarza. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Matt Dusk: w tę płytę włożyliśmy mnóstwo pracy

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2018 13:15
W tym wydaniu "Markomanii" do Trójkowego studia zawitał gość specjalny, czyli Matt Dusk, który opowiedział o swojej najnowszej płycie, ale nie tylko! 
rozwiń zwiń