Muzyka Mietka Kosza wciąż inspiruje. Krzysztof Gradziuk o płycie "Unfinished Story – Remembering Kosz"

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2019 13:00
– Było kilka powodów, dlaczego postanowiliśmy przypomnieć postać niewidomego pianisty. Jednym z nich był fakt, że wychowałem się w Zamościu, mieście, gdzie jest klub imienia Mieczysława Kosza. Tam stawiałem pierwsze kroki jazzowe – wspomina Krzysztof Gradziuk, mówiąc o wydanej w 2007 roku płycie "Unfinished Story – Remembering Kosz" tria RGG.
Audio
  • Mieczysław Kosz odkryty na nowo. Jak popularność filmu Macieja Pieprzycy rozbudziła wśród publiczności ciekawość muzyki stworzonej przez niewidomego pianistę (Markomania/Trójka)
Krzysztof Gradziuk
Krzysztof GradziukFoto: mat. promocyjne

– Mietek Kosz nie pozostawił wielu utworów. Jest jedna płyta. Są jeszcze nagrania z archiwów radiowych, ale w większości to utwory improwizowane, którym zostały nadane tytuły, ale kompozycji sensu stricto nie pozostawił – przypomina rozmówca Mariusza Owczarka wyjaśniając, dlaczego tylko dwa utwory autorstwa wielkiego pianisty znalazły się na płycie RGG. 

Tu można posłuchać pierwszej godziny audycji "Markomania" z 2 listopada 2019 >>>

Tu można posłuchać drugiej godziny audycji "Markomania" z 2 listopada 2019 >>> 

Jakie były inne powody powstania tej płyty 12 lat temu? Jak reinterpretować muzykę wybitnych artystów po latach? Czy utwory z płyty "Unfinished Story – Remembering Kosz" muzycy grają wciąż na koncertach? Czy film Macieja Pieprzycy "Ikar. Legenda Mietka Kosza" zaowocował zwiększonym zainteresowaniem płytą tria RGG?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

***

Tytuł audycji: Markomania
Prowadzi: Mariusz Owczarek
Gość: Krzysztof Gradziuk (perkusista tria RGG)

Data emisji: 2.11.2019
Godzina emisji: 12.08

gs

Czytaj także

Mirosław Kowalik i Orange Trane gośćmi Mariusza Owczarka

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2019 01:00
Basista zespołu Raz Dwa Trzy co jakiś czas wydaje płyty pod własnym nazwiskiem. Tym razem jest to album z muzyką określaną przez Joachima Mencla jako "jazz poetycki". Mirosław Kowalik właśnie w dniu premiery prezentuje u nas "Okruchy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Turkiewicz i Krzysztof "Grabaż" Grabowski gośćmi Mariusza Owczarka

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2019 01:00
Od 15 do 24 listopada w Narodowym Forum Muzyki pod patronatem Trójki odbędzie się 16. edycja festiwalu Jazztopad. O bogatym programie jesiennego święta jazzu we Wrocławiu opowiadał jego dyrektor artystyczny Piotr Turkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Daniel Popiałkiewicz gościem Mariusza Owczarka

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2019 01:00
Znakomity gitarzysta i kompozytor opowiadał w Trójce o wyjątkowym cyklu filmowym "Muzyka i takie takie".
rozwiń zwiń