Bez kolęd, lecz świątecznie. Basia Stępniak-Wilk w "Markomanii"

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2019 11:30
– Jest trochę utworów o śniegu, trochę o choince, trochę o Bożym Narodzeniu. Są też piosenki, które zahaczają o Boże Narodzenia bardzo symbolicznie. Dla wielu osób będą to nowe dźwięki i nowe brzmienia – tak Basia Stępniak-Wilk opisuje swój świąteczny album zatytułowany "Piosnek krzynkę pod choinkę", który ukaże się na początku grudnia.
Audio
  • Basia Stępniak-Wilk o nowej, świątecznej płycie (Markomania/Trójka)
Barbara Stępniak-Wilk
Barbara Stępniak-WilkFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

"Piosnek krzynkę pod choinkę" różni się od licznych świątecznych propozycji płytowych tym, że nie ma tu ani jednej kolędy, ani nawet opracowania znanego świątecznego "tematu". To są piosenki napisane teraz, niektóre kilkanaście dni temu, kilka przypomnianych sprzed lat (w nowych aranżacjach i wykonaniu artystki). – Właśnie w tym sezonie artystycznym świętuję 25-lecie mojej działalności scenicznej, więc to też taka przekrojowa prezentacja moich pastorałek – mówiła artystka, która słuchaczom Trójki zaprezentowała nowe utwory. 

Tu można posłuchać pierwszej godziny "Markomanii" z 23 listopada >>>

Tu można posłuchać drugiej godziny "Markomanii" z 23 listopada >>>

Basia Stępniak-Wilk "Piosenek krzynkę pod choinkę" Basia Stępniak-Wilk "Piosenek krzynkę pod choinkę"   Foto: mat promocyjne

Ćwierćwiecze pracy artystycznej świętuje także Kasia Kowalska. Z tej okazji odbyło się wiele wydarzeń nawiązujących do tego jubileuszu, m.in. wyjątkowy koncert MTV Unplugged – w maju tego roku w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku. Koncert został zarejestrowany, a płyta ukazała się 25 października. Artystce na scenie towarzyszyli znakomici goście: Edyta Bartosiewicz i Stanisław Soyka. Podczas koncertu "MTV Unplugged Kasia Kowalska", artystka wykonała swoje największe przeboje w nowych, akustycznych aranżacjach. Oprócz stałego zespołu towarzyszącego Kasi podczas koncertów, koncert MTV Unplugged wzbogacony został o sekcję dętą i fortepian.

Zapraszamy do wysłuchania drugiej godziny audycji, w której wybrzmiały utwory z albumu Kasi Kowalskiej.

KasiaKowalska "MTV Unplugged" Kasia Kowalska "MTV Unplugged"   Foto: mat. promocyjne

***

Tytuł audycji: Markomania
Prowadzi: Marek Niedźwiecki
Gość: Basia Stępniak-Wilk (poetka, kompozytorka i wykonawczyni poezji śpiewanej)

Data emisji: 23.11.2019
Godzina emisji: 11.18

mat. prasowe/kr/mk

Czytaj także

Ania Rusowicz i jej "Przebudzenie" w "Markomanii"

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2019 13:00
– Każda płyta to dla mnie proces, nowe wyzwanie i staram się, w ramach mojej stylistyki, robić za każdym razem co innego. Tworzyć inny klimat i póki co udaje mi się to utrzymać – mówi gość Marka Niedźwieckiego, Ania Rusowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyka Mietka Kosza wciąż inspiruje. Krzysztof Gradziuk o płycie "Unfinished Story – Remembering Kosz"

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2019 13:00
– Było kilka powodów, dlaczego postanowiliśmy przypomnieć postać niewidomego pianisty. Jednym z nich był fakt, że wychowałem się w Zamościu, mieście, gdzie jest klub imienia Mieczysława Kosza. Tam stawiałem pierwsze kroki jazzowe – wspomina Krzysztof Gradziuk, mówiąc o wydanej w 2007 roku płycie "Unfinished Story – Remembering Kosz" tria RGG.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małgorzata Ostrowska: nie lubię sytuacji, gdy coś trzeba

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2019 13:13
– Z tego powodu nie było nowego materiału studyjnego przez 12 lat. Jak słyszę, że trzeba nagrać płytę, to mam od razu jeża na plecach – przyznaje wokalistka w "Markomanii". 
rozwiń zwiń