Anna Maria Jopek: muzyka musi być życiem

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2020 13:00
– Jeśli chodzi o pracę, teraz najbardziej kocham granie na żywo, jeden do jednego, jak człowiek "przechodzi" człowiekiem – podkreśla w rozmowie z Markiem Niedźwiedzkim Anna Maria Jopek.
Anna Maria Jopek i Marek Niedźwiecki
Anna Maria Jopek i Marek Niedźwiecki Foto: Ola Budka

W pierwszej godzinie "Markomanii" Anna Maria Jopek mówiła o nadchodzących koncertach, nowych projektach i zdradziła słuchaczom swoje artystyczne plany na najbliższy czas. Czy jest szansa na kontynuację współpracy z Patem Methenym? Przed czym wokalistka stara się najbardziej bronić artystycznie? Czym imponują jej muzycy, którzy są na scenie kilkadziesiąt lat? Zachęcamy do wysłuchania nagrania rozmowy.

W drugiej części audycji usłyszeliśmy Magdę Umer oraz Tomka Szczepanika – lidera zespołu Pectus, których połączyła płyta "Kobiety/Wojciech Młynarski". W 2015 roku Pectus wydał krążek "Kobiety" na dziesięciolecie istnienia zespołu. Album zyskał status złotej płyty i był niezapomnianym hołdem dla kobiecej energii, piękna i siły. A ponieważ kobiecość to niewyczerpane źródło inspiracji, dlatego bracia Szczepanikowie wrócili z płytą "Kobiety" w nowej odsłonie. Tym razem Tomasz Szczepanik napisał porywającą muzykę do tekstów mistrza słowa Wojciecha Młynarskiego, a do współpracy zaprosił legendy polskiej sceny, m.in. właśnie Magdę Umer, która zaśpiewała w duecie z Tomaszem utwór "Poetka znikła w oddali", poświęcony pamięci Agnieszki Osieckiej.

– Agnieszka i Wojtek byli jak Słowacki i Mickiewicz. Szalenie się cenili, a często sobie wszystkiego zazdrościli. Niesłusznie, bo oboje byli wielkościami niebywałymi – wspominała Magda Umer, która wspólnie z Tomkiem Szczepanikiem opowiedziała o kulisach powstania płyty "Kobiety/Wojciech Młynarski"

***

Tytuł audycji: Markomania
Prowadzi: Marek Niedźwiecki
Data emisji: 07.03.2020
Godziny emisji: 11.11, 12.07

ob/mk

Czytaj także

Robert Kubiszyn: "Before Sunrise" wciąż się świetnie broni

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2020 13:00
Robert Kubiszyn bez wątpienia należy do grona najbardziej zapracowanych muzyków w Polsce – na swoim koncie ma już ponad 100 albumów! Tym bardziej zaskakująca wydaje się informacja, że w minionym tygodniu zagrał on swój… pierwszy w życiu koncert ze swoim zespołem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rasm Almashan: na płycie chciałam opowiedzieć o krainie, która jest tutaj mało znana

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2020 13:12
– Moje teksty dotyczą głównie Jemenu. Miałam okazję widzieć to wszystko od środka. Zobaczyć miejsca, w których ludzie żyją jak w czasach Chrystusa – mówiła w "Markomanii" Rasm Almashan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W oczekiwaniu na "Nocodnie" w Szklarskiej Porębie. "Markomania" z Festiwalu "Trójka Górom"

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2020 11:28
– Bardzo cieszymy się, że mogliśmy wrócić do grania – wyznała wokalistka, pianistka i kompozytorka Karolina Tuz po jedenastoletniej przerwie w pracy artystycznej. Z artystką oraz Włodzimierzem Tuzem, który jest jej partnerem zarówno w życiu, jak i na scenie, Marek Niedźwiecki spotkał się na Festiwalu "Trójka Górom" w Szklarskiej Porębie.
rozwiń zwiń