X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ojciec polskiego rock'n'rolla pochował syna...

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2012 12:43
W swojej nowej książce Franciszek Walicki zdradza, co wspólnego z tym pogrzebem ma Zbigniew Hołdys i jak udało mu się zrobić kobietę z Jimmy'ego Page'a. O "Epitafium na śmierć rock’n’rolla"słynny dziennikarz opowiedział Markowi Niedźwieckiemu.
Audio

- Wszyscy pytają o tytuł książki, a ona nie jest o umieraniu. Pocisk wystrzelony w 1959 roku z armaty rock'n'rolla zatoczył podniebny łuk i zgodnie z prawami natury zaczął opadać. Zderzenie z ziemią było nieuniknione - opowiada ojciec polskiego rock'n'rolla. Franciszek Walicki odwołuje się do koncertu grupy Rythm and Blues, który odbył się 24 marca 1959 roku w Klubie Kultury "Rudy Kot" w Gdańsku. Przyznaje, że stary rock'n'roll, którego on sam był cząstką, przestał istnieć, jednak wydane 10 września "Epitafium na śmierć rock’n’rolla" nie jest książką o umieraniu, ale historii gatunku.

- Nie chciałem przypominać człowieka, który wiosłuje po lądzie tylko dlatego, że kiedyś było tam morze. Z tego powodu przez szereg lat nie zabierałem się do pisania tej książki. Pomyślałem jednak, że warto opowiedzieć, jak to się stało, że, mając już 38 lat, dałem się złapać w sieć rock’n’rolla  - wyjaśnia.

/

W rozmowie z Markiem Niedźwieckim dziennikarz wyznał, jakie wydarzenie skłoniło go do zainteresowania się nowym nurtem muzycznym, który sam ochrzcił mianem "mocnego uderzenia", wspominał pierwsze spotkanie z grupą The Rolling Stones i opowiadał o autobiograficznych wątkach w "Epitafium".

- Piszę o swoich fascynacjach, o wyprawie "Darem Pomorza" przez Atlantyk, pobycie w wileńskim getcie, wydawaniu "Muzykoramy" i potyczkach z cenzurą przy tej okazji - dodaje odkrywca największych polskich talentów wokalnych i patron pierwszych festiwali jazzowych, zdradzając jak z Jimmy'ego Page'a zrobił kobietę .

Kiedy odpalono kolejny muzyczny pocisk o znacznie większym zasięgu? Co wspólnego ze śmiercią rock'n'rolla ma Zbigniew Hołdys? Dowiesz się słuchając całej rozmowy, która odbyła się w Trójkowej audycji "Markomania".

 

Miłośnikom dobrej muzyki polecamy inne wywiady dziennikarzy Trójki z gwiazdami z Polski i zagranicy>>

"Epitafium na śmierć rock’n’rolla" (wyd. Fundacja Sopockie Korzenie) jest żarliwą, być może kontrowersyjną, apoteoza czasów, w których rock’n’roll powstawał i rozwijał się aż po dni, których symbolem stały się festiwale w Jarocinie. To książka, która zainteresuje zarówno słuchaczy Radia Luxembourg, jak i tych wychowanych na Programie Trzecim Polskiego Radia.

Czytaj także

Epokowy debiut Maanamu w cieniu porozumień sierpniowych

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2012 00:00
- Maanam wydał od razu płytę "Greatest Hits". Radio grało wszystkie utwory z ich debiutu, a te piosenki dotykały spraw ważnych dla mojego pokolenia - wspomina Marek Niedźwiecki jeden z najważniejszych albumów w historii polskiego rocka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

53 lata temu narodził się polski rock'n'roll!

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2012 17:30
W marcu 1959 roku w klubie "Rudy Kot" przy ulicy Garncarskiej 18 w Gdańsku wystąpił po raz pierwszy zespół Rhythm And Blues. Pół roku później koncertowania zabronił grupie osobiście Edward Gierek. Od rock'n'rollowej rewolucji nie było już jednak odwrotu...
rozwiń zwiń