Banalne teksty z prostoty serca

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2012 08:00
- Pomysł na projekt "Kołysanki na wieczny sen" wziął się z mojej odwiecznej tęsknoty, ale też z umiłowania formy kołysankowej, naiwnej i banalnej – mówi śpiewająca po hebrajsku Lena Piękniewska, gość Marka Niedźwieckiego.
Audio
  • Rozmowa z Leną Piękniewską w "Markomanii" 20.10.2012
Lena Piękniewska
Lena PiękniewskaFoto: fot. Rela Juraszyńska

/

Lena Piękniewska, laureatka m.in. Konkursu "Pamiętajmy o Osieckiej" wraz  zespołem Soundcheck stworzyła autorski projekt “Kołysanki na wieczny sen” będący rytuałem pożegnania, uczczenia w muzyce i poprzez muzykę, wielu pokoleń polskich Żydów. 

Do artystki co jakiś czas docierały opowieści ludzi odwiedzających teren dawnego getta, którzy mówili o wyczuwalnym tam żalu, płaczącej tęsknocie. I choć do pomysłu dojrzewała już od dawna, co powinna zrobić zrozumiała nagle stojąc pod synagogą przy Rykestraße w Berlinie. Niektórzy krytycy zarzucają, że napisane przez nią teksty za zbyt proste.

- Te teksty są banalne, przebanalne, żadne. To są teksty prostego serca. Postanowiłam, że nie będę ich cenzurować, tylko zaczęłam je śpiewać – mówi Lena Piękniewska. Przełożeniem tekstów na język modlitwy, jakim jest hebrajski, zajęli się tłumacz Amosa Oza Leszek Kwiatkowski i Paulina Celnik przekładająca utwory Stanisława Lema. 

Do płyty dołączone są przepiękne zdjęcia pochodzące z rodzinnego albumu 97-letniej Firy, która w 1938 r. wyjechała z Polski, a dziś mieszka w Izraelu. Zobaczymy na nich szczęśliwych, uśmiechniętych ludzi, którzy przed Holocaustem prowadzili normalne życie - spotykali się, świętowali swoje urodziny, bawili się. Nie byli ofiarami. 

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Marka Niedźwieckiego z Leną Piękniewską w "Markomanii"

Czytaj także

Koncert Leny Piękniewskiej (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2010 16:53
Absolwentka ASP, laureatka wielu festiwali i przeglądów piosenki, w tym Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, Konkursu "Pamiętajmy o Osieckiej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lena Piękniewska w Prywatnej Kolekcji

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2011 12:27
Zdolna wokalistka, interpretatorka piosenek Agnieszki Osieckiej była gościem Mariusza Owczarka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Profesor Szewach Weiss w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2012 11:00
W niedzielny wieczór w Trójce gościem "Biura Myśli Znalezionych" był profesor Szewach Weiss. Spotkanie z byłym przewodniczącym izraelskiego parlamentu i byłym ambasadorem Izraela w Polsce prowadził Marcin Zaborski.
rozwiń zwiń