X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Banalne teksty z prostoty serca

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2012 08:00
- Pomysł na projekt "Kołysanki na wieczny sen" wziął się z mojej odwiecznej tęsknoty, ale też z umiłowania formy kołysankowej, naiwnej i banalnej – mówi śpiewająca po hebrajsku Lena Piękniewska, gość Marka Niedźwieckiego.
Audio
  • Rozmowa z Leną Piękniewską w "Markomanii" 20.10.2012
Lena Piękniewska
Lena PiękniewskaFoto: fot. Rela Juraszyńska

/

Lena Piękniewska, laureatka m.in. Konkursu "Pamiętajmy o Osieckiej" wraz  zespołem Soundcheck stworzyła autorski projekt “Kołysanki na wieczny sen” będący rytuałem pożegnania, uczczenia w muzyce i poprzez muzykę, wielu pokoleń polskich Żydów. 

Do artystki co jakiś czas docierały opowieści ludzi odwiedzających teren dawnego getta, którzy mówili o wyczuwalnym tam żalu, płaczącej tęsknocie. I choć do pomysłu dojrzewała już od dawna, co powinna zrobić zrozumiała nagle stojąc pod synagogą przy Rykestraße w Berlinie. Niektórzy krytycy zarzucają, że napisane przez nią teksty za zbyt proste.

- Te teksty są banalne, przebanalne, żadne. To są teksty prostego serca. Postanowiłam, że nie będę ich cenzurować, tylko zaczęłam je śpiewać – mówi Lena Piękniewska. Przełożeniem tekstów na język modlitwy, jakim jest hebrajski, zajęli się tłumacz Amosa Oza Leszek Kwiatkowski i Paulina Celnik przekładająca utwory Stanisława Lema. 

Do płyty dołączone są przepiękne zdjęcia pochodzące z rodzinnego albumu 97-letniej Firy, która w 1938 r. wyjechała z Polski, a dziś mieszka w Izraelu. Zobaczymy na nich szczęśliwych, uśmiechniętych ludzi, którzy przed Holocaustem prowadzili normalne życie - spotykali się, świętowali swoje urodziny, bawili się. Nie byli ofiarami. 

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Marka Niedźwieckiego z Leną Piękniewską w "Markomanii"

Czytaj także

Koncert Leny Piękniewskiej (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2010 16:53
Absolwentka ASP, laureatka wielu festiwali i przeglądów piosenki, w tym Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, Konkursu "Pamiętajmy o Osieckiej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lena Piękniewska w Prywatnej Kolekcji

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2011 12:27
Zdolna wokalistka, interpretatorka piosenek Agnieszki Osieckiej była gościem Mariusza Owczarka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Profesor Szewach Weiss w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2012 11:00
W niedzielny wieczór w Trójce gościem "Biura Myśli Znalezionych" był profesor Szewach Weiss. Spotkanie z byłym przewodniczącym izraelskiego parlamentu i byłym ambasadorem Izraela w Polsce prowadził Marcin Zaborski.
rozwiń zwiń