X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jan Kanty Pawluśkiewicz: z Grechutą byliśmy zdeterminowani na 100 procent

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2013 14:32
- Z radiowych archiwów zostały przywołane nagrania, które mają osobny smak. I jest to smak listopadowego "smętu" z deszczem - tak Jan Kanty Pawluśkiewicz wspominał czas, gdy rejestrował z Markiem Grechutą piosenki w Polskim Radiu.
Audio
  • Jan Kanty Pawluśkiewicz: z Grechutą byliśmy zdeterminowani na 100 procent (Markomania/Trójka)
Laureat nagrody za muzykę do filmu Papusza Jan Kanty Pawluśkiewicz podczas gali wręczenia nagród 38. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
Laureat nagrody za muzykę do filmu "Papusza" Jan Kanty Pawluśkiewicz podczas gali wręczenia nagród 38. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w GdyniFoto: PAP/Adam Warżawa

Antologia nagrań kompozytora ukazuje się właśnie nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia.

Jan Kanty Pawluśkiewicz opowiadał w "Markomanii", że nagrywając te piosenki muzycy byli stremowani. - Chcieliśmy się popisać, nasza determinacja sięgała stu procent, wszystko dlatego, że chcieliśmy zagrać jak najlepiej - mówił Markowi Niedźwieckiemu.

Płyty Jana Kantego Pawluśkiewicza można kupić na sklep.polskieradio.pl>>>

Według kompozytora słychać, że Marek Grechuta w czasie nagrywania tych piosenek był spięty. - Trudno mi nazwać ten stan, ale on jest w pobliżu zażenowania i wstydliwości - opowiadał. Pawluśkiewicz przypomniał, że w antologii znalazły się nagrania, które nigdy potem nie były spopularyzowane, nigdy też nie miały swojej edycji płytowej.

Na pierwszym albumie, który ukazał się 12 listopada, znalazły się utwory z muzyką Jana Kantego Pawluśkiewicza z repertuaru Andrzeja Zauchy i zespołu Anawa. Premiera kolejnej płyty, zawierającej poemat symfoniczny "Harfy Papuszy" stworzony w 1993 roku przez kompozytora do wierszy Bronisławy Wajs, zapowiedziana została na 18 listopada. Z kolei trzeci krążek, z piosenkami Marka Grechuty, ma się ukazać tydzień później - 25 listopada.

Jan Kanty Pawluśkiewicz jest jednym z najbardziej znanych kompozytorów muzyki filmowej, teatralnej i rozrywkowej w Polsce. Karierę artystyczną rozpoczął w 1966 roku jako jeden ze współzałożycieli kabaretu Anawa, który z czasem przerodził się w zespół muzyczny z wokalistą Markiem Grechutą, a potem Andrzejem Zauchą. J.K. Pawluśkiewicz jest autorem muzyki do wielu znanych piosenek z repertuaru Marka Grechuty, Andrzeja Zauchy oraz Grzegorza Turnaua, czasem również sam śpiewa. Artysta jest kompozytorem wielu form muzycznych, między innymi: "Opery żebraczej", oratorium "Nieszpory Ludźmierskie", poematu symfonicznego "Harfy Papuszy" oraz, wspólnie z Markiem Grechutą, musicalu "Szalona lokomotywa".

Czytaj także

Anawa i Zaucha na płycie J. K. Pawluśkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2013 10:49
12 listopada miała miejsce premiera płyty Jana Kantego Pawluśkiewicza pt. "Antologia vol. 1 - Andrzej Zaucha"
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pawluśkiewicz: moją ambicją było podążanie frazą poetycką Papuszy

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2013 20:00
Na tegorocznym festiwalu w Gdyni Jan Kanty Pawluśkiewicz otrzymał nagrodę za muzykę do filmu "Papusza". Poemat symfoniczny "Harfy Papuszy" ukazał się właśnie na płycie w ramach antologii muzyki kompozytora wydawanej przez Polskie Radio.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Kanty Pawluśkiewicz w "Markomanii"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2013 16:53
Znany kompozytor w audycji Marka Niedźwieckiego opowie o antologii wydawanej przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia.
rozwiń zwiń