X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Leszek Aleksander Moczulski – poeta, który napisał historię Skaldów

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2018 13:34
Pisał teksty piosenek dla takich artystów jak Marek Grechuta, Czesław Niemen czy Grzegorz Turnau. Przez większość swojego życia związany był jednak z popularnym krakowskim zespołem Skaldowie. O współpracy z Leszkiem Aleksandrem Moczulskim mówił Andrzej Zieliński – założyciel i gitarzysta grupy. 
Kraków, 17.02.2013. Leszek Aleksander Moczulski podczas Krakowskiego Salonu Poezji
Kraków, 17.02.2013. Leszek Aleksander Moczulski podczas Krakowskiego Salonu PoezjiFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Poznali się jeszcze przed powstaniem zespołu Skaldowie. Od razu rozpoczęli współpracę, by po kilku latach wspólnie tworzyć największe polskie przeboje. – Leszek Aleksander był naszym kierownikiem literackim, który oprócz tego, że pisał dla nas teksty, to poznał nas z innymi poetami krakowskimi – wspomina Andrzej Zieliński.


Leszek A Moczulski 1200.jpg
"Leszek A. Moczulski szukał złączenia z Absolutem"

– Leszek miał bardzo solidne wykształcenie polonistyczne. Potrafił ogarnąć wiele dziedzin. Pisał nie tylko "łatwo, lekko i przyjemnie". W jego tekstach zawsze jest jakiś problem czy podtekst. Zwłaszcza w piosenkach z czasów cenzury, kiedy trzeba było przemycić coś mocnego w sposób literacki. On to potrafił zrobić bardzo dobrze – zaznacza Andrzej Zieliński. 

Tu można posłuchać pierwszej godziny audycji "Lista osobista" z 13.01.2018 >>>

Tu można posłuchać drugiej godziny audycji "Lista osobista" z 13.01.2018 >>>

Tu można posłuchać trzeciej godziny audycji "Lista osobista" z 13.01.2018 >>>

– Jako czytelnik jego tekstów, mogę powiedzieć, że to był poeta miłości, mądrości i przyjaźni – podkreśla Jan Kanty Pawluśkiewicz, kompozytor, autor muzyki filmowej i teatralnej, który również był gościem Piotra Metza. 

Jak wyglądało tworzenie poszczególnych tekstów zespołu Skaldowie? Co wpłynęło na powstanie niektórych utworów? Zapraszamy do wysłuchania dołączonych nagrań. 

***

Tytuł audycji: Lista osobista  
Prowadzi: 
Piotr Metz
Goście: Andrzej Zieliński (muzyk), Jan Kanty Pawluśkiewicz (kompozytor) 
Data emisji:
 13.01.2018 
Godzina emisji: 
19.11

kw/gs

Czytaj także

Marcin Świetlicki: składam się z dwóch żywiołów

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2017 15:27
Na polskim rynku wydawniczym pojawiła się autobiografia poety i wokalisty zespołu Świetliki pt. "Nieprzysiadalność". Stała się punktem wyjścia do rozmowy z artystą, który był gościem trzygodzinnej Trójkowej audycji "Lista osobista".
rozwiń zwiń