X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Przypominamy Trójkowy koncert Brygady Kryzys

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2018 22:00
W 2012 roku – w 30. rocznicę wydania debiutanckiej płyty Brygady Kryzys – mogliśmy w Trójce na żywo posłuchać utworów z "czarnego albumu". Teraz przypominamy ten wyjątkowy koncert. 
Audio
  • - To będzie konfrontacja tamtych czasów w dzisiejszą rzeczywistością - powiedział Tomek Lipiński tuż przed koncertem.
  • Reportaż Kamila Wicika "Czarna Brygada"
  • "Debiut" Brygady Kryzys w Trójce. Posłuchaj archiwalnego koncertu!

Koncert odbył się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej 21 listopada 2012 roku, zapowiadała go Agnieszka Szydłowska. Nagranie wyemitowaliśmy w "Liście osobistej" w sobotę (9 czerwca). 

– Zakładaliśmy Brygadę Kryzys jako zespół całkowicie podziemny; wiedzieliśmy że z taką nazwą, takim repertuarem i takim przekazem nie mamy szans na karierę, ale to nam pasowało. Strona "oficjalna" nie była dla nas – przyznał w Trójkowej "Historii pewnej płyty" Tomek Lipiński

Faktycznie przez pierwsze miesiące istnienia zespół nie miał łatwego życia: w sierpniu 1981 roku zakazano mu występu na festiwalu Solidarności, w grudniu tego samego roku zatrzymano w Cieszynie, a w listopadzie pobity został Robert Brylewski. Gdy 13 lutego 1982 roku muzycy zrezygnowali z występu na koncercie rockowym zorganizowanym przez władze, sytuacja jeszcze się pogorszyła. – Przesiedzieliśmy ten koncert u mnie w domu wiedząc, że kopiemy sobie grób. Po tym nie było już żadnych zaproszeń – przyznaje Brylewski. Jednak wkrótce, pod pozorem przetestowania nowego sprzętu, Brygada Kryzys weszła do studia nagraniowego.  

Ireneusz "Jeżyk" Wereński, wtedy basista Brygady, grał na pożyczonym instrumencie ze strunami od kontrabasu; perkusista Jan Rołt dołączył w ostatniej chwili i, choć jest mańkutem, radził sobie na zestawie dla praworęcznych. Mimo wszystko menadżer grupy Jacek Olechowski był przekonany, że materiał musi się ukazać; miał już nawet wstępną umowę z pewną brytyjską wytwórnią. – Ważniejsze było jednak, by ta płyta pojawiła się w Polsce. Na świecie przecież nikt by tego kontekstu nie zrozumiał – wspomina po latach.

Dość niespodziewanie krążek wyszedł w pierwszym roku stanu wojennego nakładem państwowej oficyny, Krajowej Agencji Wydawniczej "Tonpress". Co się wydarzyło po pierwszym rozesłaniu "Brygady Kryzys" do sklepów? Jakich utworów zabrakło na debiutanckim krążku i co wyraża "Centrala"? Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Czarna Brygada" Kamila Wicika.

Czytaj także

Zbigniew Wodecki i Mitch & Mitch Orchestra na jednej scenie

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2018 20:00
Zbigniew Wodecki wraz z Mitch & Mitch Orchestra and Chorus, ze specjalnym udziałem Polskiej Orkiestry Radiowej pod batutą Cannibal Mitcha, wykonali utwory z płyty zatytułowanej po prostu "Zbigniew Wodecki”.
rozwiń zwiń