X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Giorgio Moroder. Twórca muzyki przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2018 22:00
– Nie sądziłem, że czterdzieści lat po nagraniu "I Feel Love" będziemy rozmawiać o tej piosence – mówi Giorgio Moroder pytany przez Piotra Metza, czy podczas rejestrowania tego utworu przypuszczał, że będzie to prawdopodobnie najważniejsza kompozycja w jego karierze.
Audio
  • Giorgio Moroder gościem Piotra Metza (Lista osobista/Trójka)
Piotr Metz i Giorgrio Moroder
Piotr Metz i Giorgrio MoroderFoto: archiwum prywatne

Szef redakcji muzycznej Trójki spotkał się legendą disco podczas Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit w Łodzi. Podczas tej rozmowy wspominał m.in. współpracę z Donną Summer. Jak powstała partia gitary basowej do utworu "I Feel Love"? W jakich okolicznościach Brian Eno nazwał ten utwór "muzyką przyszłości"? Jak włoski kompozytor zapamiętał jedną z najszybszych sesji w karierze, nagraną wspólnie z Davidem Bowie? Jak doszło do jego spotkania i współpracy z Daft Punk? I co planuje w najbliższej przyszłości?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania rozmowy i całej pierwszej godziny "Listy osobistej" z Festiwalu Soundedit, wypełnionej nagraniami Giorgio Morodera.

***

Pochodzący z Włoch Giorgio Moroder spędził wczesne lata w muzycznym tournée po Europie. Grał na basie i gitarze w zespołach popowych. Popularność zyskał w 1969 roku, gdy wydano jego singiel "Looky Looky" nagrodzony złotą płytą. W końcu połączył siły z Petem Bellotte i Donną Summer produkując "Love to Love You Baby", piosenkę, która jest teraz uznawana za początek popularnego, światowego szaleństwa disco.

Giorgio Moroder pracował z największymi nazwiskami w muzyce, w tym: Barbrą Streisand, Eltonem Johnem, Cher, Janet Jackson, Freddiem Mercurym, Davidem Bowie, Chaką Khan, Cheap Trick, Kylie Minogue. Wśród największych przebojów artysty są: "Hot Stuff" i "I Feel Love" Donny Summer, "Putting Out the Fire" Davida Bowiego czy "Call Me" Blondie.

Producent był kluczową postacią sukcesu "Królowej Disco" Donny Summer. W latach 70. współpracując przy największych przebojach artystki: "Love To Love You Baby", "Hot Stuff" czy "I Feel Love". W 1997 roku Moroder i Summer otrzymali nagrodę Grammy w kategorii "Najlepszy utwór taneczny" za piosenkę "Carry on". Włoch niedawno połączył siły z wytwórnią Verve, by uhonorować Donnę Summer albumem "Love To Love You Donna", na który składają się największe przeboje artystki zremiksowane przez: Afrojacka, Hot Chipa, Laidback Luke'a, Masters at Work i innych.

Muzyka Giorgio Morodera odniosła sukces wszędzie tam, gdzie szalało disco, ale artysta jest również odpowiedzialny za jedne z najbardziej klasycznych soundtracków filmowych, w tym "Scarface" i "Midnight Express", a także ponadczasowe numery, takie jak "Take My Breath Away" ("Top Gun"), "Flashdance… What a Feeling" Irene Cary, "Call Me" Blondie ("American Gigolo"), a także kompozycje do filmów takich jak: "The Never Ending Story", "Superman III", "Rambo III", "Beverly Hills Cop II".

Wprowadzone przez niego liczne innowacje wykorzystane w ścieżkach dźwiękowych do filmów zostały trzykrotnie wyróżnione Oscarem. W 1979 roku otrzymał nagrodę za ścieżkę dźwiękową do filmu "Midnight Express", w 1984 roku za napisanie muzyki do piosenki "Flashdance… What a Feeling" i wreszcie w 1987 roku za piosenkę "Take My Breath Away" z filmu "Top Gun".

Za swoje dokonania Giorgio Moroder zgromadził trzy Nagrody Akademii Filmowej, cztery Złote Globy, cztery Grammy i ponad sto złotych i platynowych płyt. Producent został wprowadzony do Sali Sław Muzyki Tanecznej w 2004 roku.

Twórczość Morodera weszła również w sferę globalnych wydarzeń sportowych. Kompozytor napisał utwory: "Reach Out" na igrzyska olimpijskie w 1984 roku, "Hand in Hand" na igrzyska olimpijskie 1988 roku, piosenkę "To Be Number One" na piłkarskie mistrzostwach świata w 1990 roku we Włoszech i "Forever Friends" na letnie igrzyska w 2008 roku.

W 2013 r. współpracował przy piosence "Giorgio by Moroder" z niezwykle popularnym, elektronicznym duetem Daft Punk, zapoczątkowując tym samym odrodzenie swojej twórczości i zdobywając czwartą nagrodę Grammy.

Również w 2013 roku Włoch współpracował z Google Chrome Experiments, tworząc utwór "Race" – ścieżkę dźwiękową do mobilnej gry na smartfony i tablety. W 2016 roku artysta skomponował ścieżkę dźwiękową do "TRON Run/r", gry wideo wydanej przez Studios w ramach popularnej serii "Tron".

Od 2014 roku Giorgio Moroder występuje na całym Świecie podczas przeróżnego rodzaju show, w tym: Vivid Fest, Moogfest, Wireless Festival, Les Ardentes, HARD i wielu, wielu innych.

Giorgio Moroder wystąpił podczas 10. edycji Festiwalu Soundedit, w sobotę, 27 października, w Klubie Wytwórnia. Tego samego dnia, również w Wytwórni, podczas uroczystej Gali artysta odebrał nagrodę "Człowieka ze Złotym Uchem" w uznaniu za "całokształt dokonań w dziedzinie produkcji muzycznej".

***

Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit to unikatowe w skali światowej wydarzenie, które od dziesięciu lat odbywa się w Łodzi. Jedyna na świecie w pełni autorska impreza dedykowana jednej z najbardziej kreatywnych w chwili obecnej grup zawodowych, jakimi bez wątpienia są stojący nieco w cieniu gwiazd – producenci muzyczni. Ludzie odpowiedzialni za finalny efekt nagrań, jakich słuchamy na co dzień.

Soundedit to miejsce spotkań profesjonalistów z amatorami. Polscy twórcy mają możliwość spotkania z największymi światowymi fachowcami w branży muzycznej. Dzięki wymianie doświadczeń podnoszona jest jakość działań rodzimych przedstawicieli branży muzycznej. Najważniejsi producenci muzyczni są w Łodzi honorowani statuetką "Człowieka ze Złotym Uchem" – nagrodą, o której dziś wielu marzy, ale niewielu ją otrzymuje.

***

Tytuł audycji: Lista osobista  
Prowadzi: 
Piotr Metz
Gość: Giorgio Moroder 
Data emisji: 
27.10.2018 
Godzina emisji: 
19.30

mat. prasowe/mk