Giorgio Moroder. Twórca muzyki przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2018 22:00
– Nie sądziłem, że czterdzieści lat po nagraniu "I Feel Love" będziemy rozmawiać o tej piosence – mówi Giorgio Moroder pytany przez Piotra Metza, czy podczas rejestrowania tego utworu przypuszczał, że będzie to prawdopodobnie najważniejsza kompozycja w jego karierze.
Audio
  • Giorgio Moroder gościem Piotra Metza (Lista osobista/Trójka)
Piotr Metz i Giorgrio Moroder
Piotr Metz i Giorgrio MoroderFoto: archiwum prywatne

Szef redakcji muzycznej Trójki spotkał się legendą disco podczas Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit w Łodzi. Podczas tej rozmowy wspominał m.in. współpracę z Donną Summer. Jak powstała partia gitary basowej do utworu "I Feel Love"? W jakich okolicznościach Brian Eno nazwał ten utwór "muzyką przyszłości"? Jak włoski kompozytor zapamiętał jedną z najszybszych sesji w karierze, nagraną wspólnie z Davidem Bowie? Jak doszło do jego spotkania i współpracy z Daft Punk? I co planuje w najbliższej przyszłości?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania rozmowy i całej pierwszej godziny "Listy osobistej" z Festiwalu Soundedit, wypełnionej nagraniami Giorgio Morodera.

***

Pochodzący z Włoch Giorgio Moroder spędził wczesne lata w muzycznym tournée po Europie. Grał na basie i gitarze w zespołach popowych. Popularność zyskał w 1969 roku, gdy wydano jego singiel "Looky Looky" nagrodzony złotą płytą. W końcu połączył siły z Petem Bellotte i Donną Summer produkując "Love to Love You Baby", piosenkę, która jest teraz uznawana za początek popularnego, światowego szaleństwa disco.

Giorgio Moroder pracował z największymi nazwiskami w muzyce, w tym: Barbrą Streisand, Eltonem Johnem, Cher, Janet Jackson, Freddiem Mercurym, Davidem Bowie, Chaką Khan, Cheap Trick, Kylie Minogue. Wśród największych przebojów artysty są: "Hot Stuff" i "I Feel Love" Donny Summer, "Putting Out the Fire" Davida Bowiego czy "Call Me" Blondie.

Producent był kluczową postacią sukcesu "Królowej Disco" Donny Summer. W latach 70. współpracując przy największych przebojach artystki: "Love To Love You Baby", "Hot Stuff" czy "I Feel Love". W 1997 roku Moroder i Summer otrzymali nagrodę Grammy w kategorii "Najlepszy utwór taneczny" za piosenkę "Carry on". Włoch niedawno połączył siły z wytwórnią Verve, by uhonorować Donnę Summer albumem "Love To Love You Donna", na który składają się największe przeboje artystki zremiksowane przez: Afrojacka, Hot Chipa, Laidback Luke'a, Masters at Work i innych.

Muzyka Giorgio Morodera odniosła sukces wszędzie tam, gdzie szalało disco, ale artysta jest również odpowiedzialny za jedne z najbardziej klasycznych soundtracków filmowych, w tym "Scarface" i "Midnight Express", a także ponadczasowe numery, takie jak "Take My Breath Away" ("Top Gun"), "Flashdance… What a Feeling" Irene Cary, "Call Me" Blondie ("American Gigolo"), a także kompozycje do filmów takich jak: "The Never Ending Story", "Superman III", "Rambo III", "Beverly Hills Cop II".

Wprowadzone przez niego liczne innowacje wykorzystane w ścieżkach dźwiękowych do filmów zostały trzykrotnie wyróżnione Oscarem. W 1979 roku otrzymał nagrodę za ścieżkę dźwiękową do filmu "Midnight Express", w 1984 roku za napisanie muzyki do piosenki "Flashdance… What a Feeling" i wreszcie w 1987 roku za piosenkę "Take My Breath Away" z filmu "Top Gun".

Za swoje dokonania Giorgio Moroder zgromadził trzy Nagrody Akademii Filmowej, cztery Złote Globy, cztery Grammy i ponad sto złotych i platynowych płyt. Producent został wprowadzony do Sali Sław Muzyki Tanecznej w 2004 roku.

Twórczość Morodera weszła również w sferę globalnych wydarzeń sportowych. Kompozytor napisał utwory: "Reach Out" na igrzyska olimpijskie w 1984 roku, "Hand in Hand" na igrzyska olimpijskie 1988 roku, piosenkę "To Be Number One" na piłkarskie mistrzostwach świata w 1990 roku we Włoszech i "Forever Friends" na letnie igrzyska w 2008 roku.

W 2013 r. współpracował przy piosence "Giorgio by Moroder" z niezwykle popularnym, elektronicznym duetem Daft Punk, zapoczątkowując tym samym odrodzenie swojej twórczości i zdobywając czwartą nagrodę Grammy.

Również w 2013 roku Włoch współpracował z Google Chrome Experiments, tworząc utwór "Race" – ścieżkę dźwiękową do mobilnej gry na smartfony i tablety. W 2016 roku artysta skomponował ścieżkę dźwiękową do "TRON Run/r", gry wideo wydanej przez Studios w ramach popularnej serii "Tron".

Od 2014 roku Giorgio Moroder występuje na całym Świecie podczas przeróżnego rodzaju show, w tym: Vivid Fest, Moogfest, Wireless Festival, Les Ardentes, HARD i wielu, wielu innych.

Giorgio Moroder wystąpił podczas 10. edycji Festiwalu Soundedit, w sobotę, 27 października, w Klubie Wytwórnia. Tego samego dnia, również w Wytwórni, podczas uroczystej Gali artysta odebrał nagrodę "Człowieka ze Złotym Uchem" w uznaniu za "całokształt dokonań w dziedzinie produkcji muzycznej".

***

Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit to unikatowe w skali światowej wydarzenie, które od dziesięciu lat odbywa się w Łodzi. Jedyna na świecie w pełni autorska impreza dedykowana jednej z najbardziej kreatywnych w chwili obecnej grup zawodowych, jakimi bez wątpienia są stojący nieco w cieniu gwiazd – producenci muzyczni. Ludzie odpowiedzialni za finalny efekt nagrań, jakich słuchamy na co dzień.

Soundedit to miejsce spotkań profesjonalistów z amatorami. Polscy twórcy mają możliwość spotkania z największymi światowymi fachowcami w branży muzycznej. Dzięki wymianie doświadczeń podnoszona jest jakość działań rodzimych przedstawicieli branży muzycznej. Najważniejsi producenci muzyczni są w Łodzi honorowani statuetką "Człowieka ze Złotym Uchem" – nagrodą, o której dziś wielu marzy, ale niewielu ją otrzymuje.

***

Tytuł audycji: Lista osobista  
Prowadzi: 
Piotr Metz
Gość: Giorgio Moroder 
Data emisji: 
27.10.2018 
Godzina emisji: 
19.30

mat. prasowe/mk