"Lista osobista" wprost z OFF Festiwalu!

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2019 22:00
Piotr Metz i Anna Gacek nadawali z Doliny Trzech Stawów w Katowicach, gdzie odbywa się OFF Festival. W ich festiwalowym studiu pojawiło się kilkoro niezwykłych gości.
Audio
  • Anna Gacek i Piotr Metz na OFF Festival (Lista osobista/Trójka)
Piotr Metz
Piotr Metz Foto: Artur Szklarczyk/PR

Płyta "Janerka na basy i głosy" jest hołdem dla wybitnego wrocławskiego twórcy – Lecha Janerki. Znajduje się na niej kilkanaście kompozycji wrocławskiego muzyka. Bas, różnie wykorzystywany, nawarstwiany i przetwarzany jest jedynym instrumentem na płycie. W tym kontekście nie dziwi, że nagraniem Tributu zajęło się dwoje doświadczonych basistów: Małgorzata Tekiel "Tekla" (m. in. Będzie Dobrze, Pudelsi, Pochwalone) i Piotr Pawłowski (m. in. Made in Poland, The Shipyard). Zaprosili do współpracy wybitnych wokalistów i wokalistki.

Słuchacze Trójki mieli już okazje zapoznać się z muzyczną zawartością tej płyty – jest ona obecna na antenie już od pewnego czasu. Obecnie, album stał się dostępny dla szerszej publiczności. W piątek na OFF Festivalu odbyła się oficjalna premiera krążka. O płycie opowiadała Małgorzata Tekiel.

– Pomysł na "Janerkę na basy i głosy" powstał nagle. Piotr Pawłowski przyjechał do Krakowa, gdzie się spotkaliśmy. Znaliśmy się wcześniej, rozmawialiśmy o świecie i muzyce. Miał wolny wieczór i spotkaliśmy się. Od słowa do słowa, w rozmowie naturalnie wyszedł temat Lecha Janerki i okazało się, że oboje jesteśmy jego "szalikowcami". Cytowaliśmy teksty, nuciliśmy melodie i padło pytanie: "czemu nie zrobimy takiej płyty? Zróbmy płytę na dwa basy!". Od słowa do czynów, od razu pojawiły się trzy nazwiska: Marcin Świetlicki, Katarzyna Nosowska i Pablopavo, kilka dni później kolejne. Wszyscy się zgodzili i przystąpiliśmy do realizacji. Zadzwoniłam nieco później do Lecha Janerki i słychać było, że jest wyraźnie wzruszony. Poprosiłam o zgodę i uzyskaliśmy zielone światło do rozpoczęcia projektu – opowiada Małgorzata Tekiel.

Czy po premierze płyty "Janerka na głosy i basy" doczekamy się również projektu w wersji koncertowej? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której rozmawialiśmy również z Hanią Rani z duetu Tęskno, która opowiadała o swoich dwóch występach na tegorocznym OFF Festivalu, oraz z Jonathanem Ponemanem, założycielem legendarnej wytwórni Sub Pop.

***

Tytuł audycji: Lista osobista  
Prowadzą: 
Piotr Metz, Anna Gacek
Goście: Małgorzata Tekiel "Tekla" (basistka), Hania Rani (pianistka i wokalistka), Jonathan Poneman (założyciel wytwórni Sub Pop)
Data emisji:
3.08.2019
Godzina emisji:
20.22

materiały prasowe/ml/kw

Czytaj także

Michał Wiraszko o Provinz Posen: nie narzucaliśmy sobie żadnych ram

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2019 23:00
– Samo tworzenie albumu było niezwykłą przygodą i bardzo rozwijającym zajęciem. Przejechaliśmy nasz region w poszukiwaniu muzyków, którzy grają na kozłach i ich nagrania są dominujące na albumie Provinz Posen – mówi Michał Wiraszko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hania Rani w nowych aranżacjach na Off Festivalu!

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 15:59
Pianistka, kompozytorka, aranżerka i wokalistka Hanna Raniszewska będzie gościem "Magazynku". W piątek Katowicach rozpoczyna się Off Festival, na którym artystka wystąpi dwa razy: solo i z Joanną Longić w duecie Tęskno.
rozwiń zwiń